Dve godine od napuštanja kosovskih institucija na severu (VIDEO)

Srbi sa severa Kosova i Metohije - dve godine od napuštanja kosovskih institucija, dočekali su u mnogo gorim uslovima, od onih koji su bili novembra 2022.godine, kada je doneta odluka o izlasku iz kosovske policije, pravosuđa, carine, lokalnih opština. Naime, specijalne jedinice kosovske policije su u još većem broju prisutne, kao i institucije Prištine, dok su one koje su radile u srpskom sistemu svedene samo na školstvo i zdravstvo.

Srpska zastava na mostu na Ibru. Foto: Srđan Ilić

Odluka o  napuštanju kosovskih institucija pre dve godine doneta je zbog  hapšenja sunarodnika, dolaska  pripadnika specijalnih jedinica kosovske policije, preuzimanja komande nad policijskom stanicom sever od strane Prištine. Srbi su napustili institucije na severu Kosova i Metohije i postavili barikade u znak protesta. Uz garancije međunarodne zajednice, kako je u decembru 2022. rekao predsednik Aleksandar Vučić Srbima na sastanku u Raški, sve što treba da urade je da uklone barikade i prestaće hapšenja.

„I znam ja koliko je vama teško da kažete neku lepu reč o državi, ali ste sami mogli da vidite koliko se predstavnici države bore. I u razgovoru sa stranim predstavnicima I koliko se za svaku reč borimo. Za ovu reč barikade smo se bukvalno borili celu noć, da ostane reč barikade da niko ko je bio na barikadama ne mpže da bude procesuiran.” Rekao je predsednik Srbije. Jedan od onih koji je odgovorio na sve to je bio Aleksandar Filipović koji je bio šef policijske operative za region sever.

„Znamo mi kakve su to garancije I sve što su davali do sada znamo kako su pogazili, nijednog se slova nisu pridržavali, niti će. Moje mišljenje a I mišljenje mojih policajaca, ako mi sklonimo ove barikade, loće nas kao zečeve.” – kazao je Filipović.

Barikade su sklonjene, hapšenja Srba su nastavljena, a onda je došao maj 2023.godine. Na dan kada se u Beogradu održavao veliki miting vladajuće Srpske napredne stranke, dobar deo Srba sa Kosova na taj skup  je došao organizovanim autobusima. Za to vreme specijalne jedinice kosovske policije ušle su u zgrade privremenih opštinskih organa na severu, kao i gradonačelnici Albanci izabrani na izborima u aprilu koje su Srbi bojkotovali. U Zvečanu je došlo do sukoba. Sukobi sa Kforom i kosovskom policijom doveli su do novih hapšenja. A, Srba su mesecima sedeli ispred opštinske zgrade, želeići da se vrate na posao, dok su im opštinske zgrade bile opasane bodljikavom žicom.

“Tri meseca smo ovde i tri meseca čekamo da se vratimo na svoja mesta, tu je Kfor, tu je i kosovska policija. Zbog čega nam ne dozvoljavaju da se vratimo na svoja radna mesta, treba da pitate njih isto... A mi čekamo trenutak kada ćemo da uđemo u svoje kancelarije, u svoje prostorije,” kazao je prošle godine za Insajder Časlav Sofronijević član opštinskog veća u Zvečanu.

Početak 2024.godine doneo je odluke Prištine o ukidanju dinara kao platežnog sredstva, potom su redom zatvarane Pošte Srbije, privremeni organi opština, filijale za penziono i zdravstveno osiguranje, Poštanske štedionice... Uprkos osudama međunarodne zajednice, Priština je nastavila sa jednostranim odlukama i povećanjem broja pripadnika specijalnih jedinica na severu Kosova.

„Trenutno je situacija na severu Kosova takva da je ovde policijska uprava. Civilna uprava – ne postoji na severu Kosova. Ovo što postoji, to je samo ovi Albanci su dekor, kao što su Srbi devedesetih za vreme Miloševića bili srpski gradonačelnici u Srbici. Čak su I oni bolje radili, nego što ovi ovde rade,” rekao je za Insajder Miloš Subotić, pravnik iz Kosovske Mitrovice.

U međuvremenu je predsednik Srbije obelodanio plan da se Srbi vrate u kosovsko pravosuđe i policiju. Od toga, za sad nema ništa, niti postoji želja za povratkom, makar ne javno. Ono što bi moglo da pokaže volju Srba da se vrate u kosovske institucije svakako bi bilo raspisivanje lokalnih izbora za četiri opštine na severu Kosova i Metohije, ali su za sada zakazani samo parlamentarni u februaru. Zanimljivo je da Srpska lista nije napustila kosovsku Skupštinu kada je odlučeno da se napuste institucije, kao što to nisu uradili ni u mestima južno od Ibra. 

Novinarka Tanja Vujisić