Dvadeset godina od ubistava gardista na Topčideru: Zločin bez epiloga (VIDEO)
Dvadeset godina je prošlo od smrti vojnika gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića u vojnom objektu Karaš, na Topčideru. Dve istrage o stradanju vojnika rezultirale su različitim zaključcima, a Više tužilaštvo već godinama ovaj slučaj drži u fazi predistrage.
U Kasarni Topčider, tajnom vojnom objektu Karaš, petog oktobra 2004. pronađena su dva pripadnika Gardijske brigade koja su bila na straži. Dragan Jakovljević nije davao znake života, dok je Dražen Milovanović još bio živ.
Vojna istraga završena je za dva meseca. Konačan zaključak bio je - da je jedan vojnik pucao u drugog, pa zatim ubio sebe.
Vrhovna komanda vojske, nakon 10 dana od pogibije gardista, odlučuje da se osnuje Nezavisna komisija koju su, pored predstavnika tadašnjeg državnog vrha, činili i eksperti.
Zaključak Nezavisne komisije je bio da ih je ubila treća osoba.
O ovom slučaju u toku su dva postupka.
U Srbiji, gde je još u tužilaštvu u predistražnom postupku i pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.
Advokatica porodica gardista Olgica Batić kaže za Insajder da je ovaj predmet već godinama u istoj fazi i da 20 godina od smrti dva vojnika u našem pravosuđu - nema odgovora.
"Što se tiče našeg pravosuđa, predmet je još uvek u fazi u kojoj je već godinama. Nikakav pomak se nije desio, nažalost, a danas je još jedna godišnjica", rekla je za Insajder advokatica porodica gardista Olgica Batić.
Porodice su se 2011. godine obratile i Evropskom sudu za ljudska prava, koji je u novembru 2020. godine odlučio da odbaci tužbu protiv države Srbije, uz obrazloženje da "nisu iscrpljeni svi domaći pravni lekovi".
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu prihvatio je podnesak o tom slučaju koji je podnet u martu 2022.godine.
Advokat porodica Predrag Savić rekao je za Insajder da je postupak u fazi poverljivosti zbog čega ne može da govori o njemu.
Žene u crnom: Državni organi da prekinu opstrukciju istrage ubistva
Nevladina organizacija Žene u crnom zatražila je danas, povodom 20. godišnjice ubistva pripadnika Gardijske brigade Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića, da državni organi odmah prekinu opstrukciju istrage ubistva i da saopšte istinu o njihovoj smrti.
Zatražena je i "istina o skrivanju Ratka Mladića u objektima Vojske Srbije, jer je to, kako je istaknuto u saopštenju, jedini način da se Srbija odmakne od ratne prošlosti i zločina počinjenih u njeno ime".
"Ni danas, nakon 20 godina od zločina država nije javno priznala čak ni mogućnost da su vojnici pre smrti videli tada najtraženijeg haškog begunca Mladića, osuđenog ratnog zločinca", podsećaju Žene u crnom.
Navodeći da država 20 godina ćuti, vređa dostojanstvo žrtava i produbljuje neizmernu patnju i bol porodica gardista, koje se istrajno i hrabro bore za pravdu, Žene u crnom zato traže da nadležne institucije kazne sve naredbodavce i počinioce zločina i da se obezbedi pravda za porodice žrtava.
Izvor: Insajder