Dva pogleda na Prvi maj: Ujedinjeni protesti naspram predsednikove poruke o "slabom uranku“

Sa jedne strane, pet sindikata, studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju ispred Vlade Srbije. Sa druge, grupa studenata koji, kako kažu, žele da uče i građani ispred Doma Narodne skupštine – tako je juče u Beogradu protekao prvomajski uranak. Dok se sabiraju utisci i raspravlja o zahtevima i porukama poslatim sa skupova, Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštava da je "preciznom softverskom tehnologijom“ došlo do podatka da je ispred Vlade bilo tek nešto više od 6.000 osoba, a predsednik Srbije poručuje da je u pitanju "jedan od najslabiji uranaka“. Za to vreme, u Novom Sadu građani su obeležavali šest meseci od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu i odavali poštu za 16 osoba koje su tom prilikom poginule.

Zajednički protest studenata u blokadi i sindikata. Foto: Beta/Milan Ilić

Tvrdnja MUP-a da je najveća izmerena brojka na jučerašnjem skupu ispred Vlade bila u 14.54 sati i iznosila 6.200 učesnika, nije u saglasnosti sa brojem koji je izneo Arhiv javnih skupova (AJS) koji je saopštio da je to "tri puta manje od broja“ koji su oni dokumentovali. 

"Arhiv javnih skupova je, zahvaljujući idealnim uslovima snimanja, koristio metod direktnog prebrojavanja – svaki učesnik je pojedinačno obeležen na dostupnim snimcima“, navedeno je u saopštenju AJS.

Međutim, što se tiče MUP-a svi drugi podaci su ''razne zlonamerne i netačne informacije iz nekvalifikovanih izvora''.

S druge strane predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su skupovi studenata u blokadi "propali“, a da je „najvažniji bio u Ćacilendu tj. u Pionirskom parku odakle je zatraženo da se ispune zahtevi izneti 12. aprila u Beogradu“.

"Ti zahtevi moraće da budu ispunjeni, jer to su zahtevi koji se tiču, pre svega, poštovanja principa ustavnosti, zakonitosti i odgovornosti. I odgovornost je ključna reč. Neko ko je razarao zemlju, uništavao zemlju, činio na dnevnom nivou brojna krivična dela, moraće da odgovara", rekao je predsednik Srbije.

Iako Vučić za 1. maj nije bio u Beogradu, već u Sjedinjenim Državama na Floridi, ni on nije propustio da se bavi prebrojavanjem prisutnih.

"Mi smo govorili da će biti 15-16.000 u Beogradu. Očekivali smo 9.000 u Novom Sadu. Podelite sa tri ove brojeve. Nismo bili zabrinuti zbog toga što su imali tri puta manji broj ljudi. Već smo sve prebrojali. Ovo je bio neuspeli uranak, jedan od najslabijih i najmanjih uranak", rekao je on.

Zahtevi sindikata i studenata: Izmene Zakona o radu i štrajku

Protest studenata i pet nacionalnih sindikata  o kome priča predsednik počeo je juče oko 14 časova ispred Vlade Srbije kada su zvanično predali izmene Zakona o radu i Zakona o štrajku.

"Zahtev za generalnom izmenom Zakona o radu i Zakona o štrajku su predate, radne grupe još nisu u potpunosti dovršile predloge zakona i neposredno posle prvomajskih praznika ćemo se sa vrlo konkretnim zahtevima obratiti Vladi Republike Srbije i resornom ministarstvu“, rekla je za Insajder Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih nezavisnih sindikata. 

Ona je naglasila da je ključno to što je na radnim grupama usvojeno da se više ne prihvata „rad van radnog odnosa“.

"Ključno pitanje oko kog nema kompromisa jeste neprihvatanje rada van radnog odnosa. Ugovori o privremenim i povremenim poslovima mogu postojati, ali svaka osoba koja radi mora imati zaključen radni odnos, makoliko on trajao vremenski“, naglasila je Savić.


S druge strane dekan Pravnog fakulteta u Kragujevcu i stručnjak za radno pravo Bojan Urdarević izjavio je za Marker da država trenutno nema kapaciteta da radi na izmenama Zakona o radu, ističući da nadležno ministarstvo ne raspolaže ni kadrovima, ni tehnologijama, ni resursima potrebnim za tako važan i složen posao. 

"Ministarstvo rada u ovim uslovima nema ni ljudstvo, ni tehniku, ni tehnologiju, ni mogućnosti jer se i ministri menjaju na dve godine i menjaju se i kadrovi, oni koji nešto nauče odu negde drugde. A zakon o radu traži vreme i traži jedan širi društveni dijalog“, rekao je Urdarević.

On je ocenio da bez ozbiljnog društvenog dijaloga, stručne podrške i uključivanja svih relevantnih aktera, što podrazumeva i sindikate i poslodavace sistemske izmene nisu realne.


Studentkinja koja predstavlja studente u blokadi poručila je na skupu ispred Vlade Srbije da i studenti traže izmene Zakona o radu koje će predvideti da dnevnice na dan praznika budu za 150 odsto više, da se dobije 50 odsto više za rad noću, kao i za prekovremeni rad, a za rad nedeljom - 110 odsto više.

Studentkinja je navela da je vrhunac zajedništva sa radnicima u isticanju radničkih zahteva za izmenu Zakona o radu i Zakona o štrajku i čvrsto su uvereni da upravo ispunjenje takvih zahteva vodi osetnom i suštinskom poboljšanju svakodnevnog života više stotina hiljada ljudi u Srbiji.  

Novinarka Ana Đurić

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.