Dva iznenadna obrta u istrazi o padu nadstrešnice: Dopuna istrage blokirana, tužilaštvo čeka odluku suda (VIDEO)

Dva iznenadna obrta u predmetu vezanom za pad nadstrešnice na zgradi železničke stanice u Novom Sadu i pogibiju 16 građana u novembru prošle godine, za manje od 24 sata. Ono što se iz tih obrta može zaključiti je da će i porodice žrtava, ali i javnost na utvrđivanje odgovornosti za tu nesreću morati da čekaju još neko vreme. A, upravo je ta nesreća bila povod nezapamćeno velikog građanskog nezadovoljstva i uvela Srbiju u duboku društvenu krizu.

Železnička stanica u Novom Sadu, foto: Srđan Ilić

Više tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je trenutno onemogućeno da završi dopunu istrage, po nalogu Višeg suda. U saopštenju jedva razumljivom široj javnosti, tužilaštvo objašnjava da istragu ne može da nastavi bez prethodnih odluka suda. Odbrana je tražila izdvajanje pojedinih spisa iz predmeta, ali ponudila i određene dokaze koje je tužilaštvo ranje već odbacilo, što su stvari o kojima može da odlučuje samo sud – poručuje tužilaštvo u saopštenju, dok se sud o svemu ne oglašava javno. Kao i u više primera do sada, tužilaštvo ne objašnjava o kakvim se spisima i dokazima radi. Sve to je ujedno poruka i porodicama žrtava, ali i zbunjenoj javnosti – nepoznato je koliko će se još čekati na potvrđivanje optužnice, pa samim tim i na suđenje u kom treba da bude utvrđena odgovornost svih u lancu.

"Šta to nas kao građane treba da interesuje takva jedna informacija? pre svega, to je odnos tužilaštva i suda i za to njihovo neslaganje, odnosno prebacivanje loptice sn jednog terena na drugi. Takođe postoji institucionalno rešavanje, a to je predsednik suda u Novom Sadu kao i glavni javni tužilac koji bi trebalo da se dogovore i da razreše to. Tim pre što se radi o pritvorskom predmetu koji kao i svaki drugi pritvorski predmet ima hitnost u postupanju", rekla je Jasmina Paunović, tužilac u penziji.

Sedam i po meseci ne govori u prilog tome da se u ovom predmetu postupa hitno. Za to vreme, u grupi od 13 okrivljenih u pritvoru je od samog početka bilo najviše inženjera. Ubrzo posle nesreće, bivši ministar građevinarstva Goran Vesić pušten je da se brani sa slobode, a njegova pomoćnica za železnički saobraćaj Anita Dimoski i bivša direktorka Infrastrukture železnice, Jelena Tanasković poslate u kućni pritvor. Nedavno im se, sa grupom inženjera, sa merom kućnog pritvora pridružio još jedan bivši direktor „Infrastrukture“, Nebojša Šurlan. Na iznenađenje javnosti, ali i kolega, sud je juče Podlućio da u kućni pritvor pusti i preostalih pet inženjera. Osnov da bi iz kućnog pritvora, ili sa slobode oni mogli da ponove krivično delo i da bi njihov izlazak iz pritvora mogli da uznemire javnost, po mišljenju suda, od sinoć više ne postoji.

"Ako pričamo o uzrocima zbog kojih su oni držani, Ja kao inženjer smatram da oni nisu opravdani. To ponavljanje krivičnog dela, kažem, po meni podrazumeva da ste vi u trenutku kada ste nešto radili bili svesni da je to krivično delo, a to je nešto što tek treba da se razmatra i dokaže. A isto tako i za uznemirenje javnosti. Hoću da kažem, ako su drugi učesnici u ovom postupku mogli da se brane ili sa slobode ili iz kućnog pritvora, postavlja se pitanje zašto to nisu mogli naše kolege svih ovih sedam meseci", istakla je Sanja Fric, docentkinja na Građevinskom fakultetu.

Među nedavno puštenima je i profesor Građevinskog fakulteta, Milan Spremić.

"Građevinski fakultet je više puta apelovao u javnosti da se naš profesor drži potpuno neosnovano u pritvoru, odnosno da su te odredbe iz optužnice koja je javno dostupna i čiji smo mi imali u stvari uvid svi, ne samo mi na fakultetu, elementarno pogrešne. Znači, pisalo je da je on vršio tehničku kontrolu projekta. To nije istina.  On je bio stručna kontrola idejnog projekta i to je početna faza u projektovanju koja uopšte nije podrazumevala radove na nadstrašnici", naglasila je Fric .


Od nesreće je prošlo sedam i po meseci. Najpre se gotovo dva meseca čekalo na podizanje optužnice u Novom Sadu, pa tri i po meseca da Viši sud u tom gradu saopšti odluku da je vraća tužilaštvu na dopunu. U međuvremenu, još dva pokrenuta tužilačka postupka zbog mogućeg uticaja korupcije na pad nadstrešnice. U jednom optužnice još nema, a u drugom ona još nije potvrđena u beogradskom Apelacionom sudu. Za to vreme i porodice žrtava i duboko podeljena javnost sedam i po meseci čekaju kažnjavanje odgovornih za tragedju u kojoj je život izgubilo 16-oro ljudi.

Novinarka Radoslavka Žigić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.