Prof. Dušan Vučićević (FPN) za Marker: Vučić ne bi trebalo da učestvuje u skupštinskoj raspravi o litijumu, nedostaje više glasa struke u javnosti (VIDEO)
Profesor Fakulteta političkih nauka Dušan Vučićević rekao je u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji da "pomalo cinično" deluje obrazloženje predsednice Parlamenta Ane Brnabić da je opozicija, koja je zahtevala vanrednu sednicu o iskopavanju litijuma, odugovlačila zasedanje o rebalansu budžeta i da zapravo ne želi da se ta sednica održi. On je kazao i da ne vidi kako bi predsednik Aleksandar Vučić doprineo kvalitetu rasprave o litijumu u Skupštini.
Sednica Parlamenta o iskopavanju litijuma bila je zakazana za danas, ali je otkazana u poslednji čas. Porf. Vučićević smatra da je opozicija želela da se o tome raspravlja, a da je vlast, na neki način, pokušala da tu raspravu izbegne.
"Moram da priznam da mi nije potpuno jasno zašto vlast to radi, jer u krajnjem slučaju ta rasprava se ne može izbeći, a ovako, za širu javnost, mislim da će ipak delovati da je oni izbegavaju. I zbog toga ne bih isključio da vrlo brzo, kada sutra krene već to redovno zasedanje Narodne skupštine, imamo i raspravu o litijumu. Da li će to biti o zakonu koji su predložili opozicioni poslanici ili će se naći neko drugo rešenje, to ostaje da vidimo. Pretpostavljam da će se ići na ovu drugu opciju, da se nekako izbegne da je opozicija tu diskusiju inicirala, ali da će definitivno o tome morati da se razgovara i u Narodnoj skupštini, a ne samo negde usput po kuloarima i nišama“, rekao je.
Bez kvalitetne rasprave u Skupštini
Prof. Vučićević nije siguran da skupštinska rasprava može umnogome da doprinese jasnijoj slici o tome da li Srbija treba da dozvoli rudaranje litijuma. Navodi da se, ako pogledamo kako izgleda Skupština već duže vreme, može reći da je to verovatno najurušenija politička institucija u Srbiji.
"Očekivati od takve skupštine da u njoj čujemo argumente za i protiv projekta Jadar ili prednosti i nedostatke - što bih ja voleo da čujem - iskopavanja litijuma u Srbiji, verovatno je previše i možda čak i iluzorno. Videli smo poslednjih dana kako izgleda i rasprava o rebalansu budžeta i da se tu - naravno uz to što se zaista i razgovara o rebalansu budžeta - više razgovara o nekim drugim temama. Opet, sa druge strane, ako pogledamo kako izgleda medijska slika u Srbiji, da opozicija ili nema uopšte pristup ili ima samo delimičan pristup medijima sa nacionalnom frekvencijom, onda deluje da je Skupština ipak neko ostrvce u tom okeanu ludila, gde bi opozicija mogla da iskoristi priliku da iskopavanje litijuma nametne kao temu, posebno iz ugla ovoga o čemu se priča u poslednje vreme i što znamo iz nekih ranijih istraživanja - da to nije projekat koji građani Srbije podržavaju“, navodi profesor FPN-a.
Kako kaže, čak i među glasačima SNS-a, a posebno SPS-a, nema previše onih koji su oduševljeni time što će se u Jadru otvarati rudnik.
"Biće verovatno dinamično u narednom periodu i mislim da opozicija možda tek po drugi put dobija priliku da na nekoj temi, koja joj je pala u krilo, može da deo glasača partija vlasti - ako ne prevodi ka sebi, onda makar približava nekim svojim stavovima“, dodao je Vučićević.
Čuti i ekonomiste o litijumu
Prema njegovom mišljenju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne bi trebalo da učestvuje u skupštinskoj raspravi o litijumu, jer ne bi doprineo kvalitetu te diskusije. O tom pitanju, smatra sagovornik Markera, treba više da govore stručnjaci.
"Koliko shvatam, i opozicija zahteva da predsednik bude prisutan dok se o tome raspravlja. O takvoj temi - o litijumu i boru i rudnicima - zaista mislim da ne treba da govore ni pravnici, ni politikolozi. U stvari, nama u javnoj raspravi više nedostaje stručnih lica. I tu ne mislim samo na biologe, ekologe, geologe i rudare, nego i na ekonomiste koji bi mogli da nam objašnjavaju ekonomske prednosti i nedostatke takvog projekta. Suštinski ne vidim na koji način kvalitetu javne rasprave u Skupštini može da doprinese predsednik, ali pretpostavljam da će se to desiti. Gospodin Vučić je uostalom i u ovih prethodnih nekoliko nedelja imao tu kampanju obilaska Zapadne Srbije u kojoj je sa građanima razgovarao o projektu Jadar. To opet govori o tome koliko je iščašena ta javna scena kod nas i da svi mi pričamo o onim temama o kojima se ne razumemo previše“, naveo je prof. Vučićević, koji je kazao da i on izbegava temu o litijuma zato što o iskopavanju i rudarenju ne zna mnogo već pokušava da se, koliko je to moguće, informiše, ali bez zauzimanja jasnih stavova.
Nepopularne teme vraćene posle izbora
Predstavnici vlasti su, podsetimo, pre dve godine odlučili da stave tačku na iskopavanje litijuma, onda su se posle izbora predomislili i rekli da ne smemo da propustimo šansu da budemo bogati. Prof. Vučićević podseća da na prethodnim izborima nije bilo litijuma kao teme, dodajući da izbori "bar u normalnim državama“ služe da se u izbornoj kampanji kandiduju neke politike, da se kaže građanima šta se planira da se radi u naredne četiri godine, a da onda građani, u skladu s tim šta je neko obećao, slobodno glasaju za opcije koje su ponuđene.
"I da onda vi, nakon što izbori prođu, u naredne četiri godine možete da sprovodite te javne politike. Kada vam se završi taj mandatni period, onda bi građani mogli da kazne ili nagrade tu vladu i skupštinsku većinu zbog tih politika koje su sprovođene. Kod nas je nekako sve poprilično isčašeno i vi u stvari sklanjate iz centra javne sfere te neke teme koje ne donose glasove - nije ova jedina, ima dosta onih koje se u pojedinim periodima nekako uklone iz javnosti - a onda kad prođu izbori ponovo ih reaktivirate zato što znate da su naredni izbori tek za četiri godine i da je to, u stvari, savršena prilika da jedan nepopularan projekat sprovedete. Valjalo bi to da kažnjavamo, ali ne kažnjavamo“, zaključio je prof. FPN-a Dušan Vučićević.
Izvor: Insajder