Đurić o kazni za Uroša Blažića: Za ljude koji su tog dana ostalih bez svojih bližnjih, nijedna kazna prihvatljiva (VIDEO)

Ni nakon izrečene prvostepene presude Urošu Blažiću, koji je 4. maja prošle godine ubio 9 mladih osoba i ranio 12, pravda nije zadovoljena. Ubici se sudilo kao mlađem punoletniku, jer nije imao navršenu 21 godinu kada je počinio zločin, pa sud nije mogao da ga kazni sa više od 20 godina zatvora. Sudija, advokati, porodice ubijenih, ali i javnost smatraju da izrečena kazna nije adekvatna, iako je zakonski jedina moguća. Pitanje je, kako nastaviti dalje posle tragedije i ovakvog sudskog epiloga.

Porodice žrtava izlaze iz Specijalnog suda u kome se sudilo Urošu Blažiću, foto: Srđan Ilić

Nikola, Aleksandar, Marko, Lazar, Nemanja i Petar iz Malog Orašja, Milan, Kristina I Dalibor iz Dubone, ubijeni su 4. maja prošle godine. Nakon godinu i po dana od zločina, ubica je osuđen na 20 godina zatvora. Iako je proglašen krivim, javnost je i dalje uznemirena, zbog činjenice da će se nakon odslužene kazne, masovni ubica, naći na slobodi. Psiholog Snežana Đurić koja je sarađivala sa porodicama nastradlih, kaže za Insajder, da za ljude koji su tog dana ostalih bez svojih bližnjih, nijedna kazna prihvatljiva.

“Apsolutno pravednog sistema nema i svaki sistem trebalo bi da teži da se približi pravdi. Onako kako je trenutno u našoj zemlji propisano pravo, tako je i presuđeno Urošu Blažiću. Naravno za roditelje, pre svega porodice koje su izgubile svoju decu, ta neka pravda, ne znam, teško da bi na bilo kojoj kazni bila zadovoljena, bilo kojom kaznom”, izjavila je Đurić za Insajder

Đurić kaže i da će savetovalište za sve iz Dubone i Malog Orašja raditi i sledeće godine. Individualni razgovori za sve one koji i dalje žive sa posledicama masovnog ubistva i dalje se vode, a Đurić ističe da trauma nije vezana za jedan dan ili period, već je očekivano da se pojavljuje u talasima.

“Naša vrata, to pre svega, mislim, na ustanovu u kojoj radim, psihijatriju, pre svega opšte bolnice su uvek otvorena za sve članove postradale dece. Porodice smo takođe obilazili, novčane pomoći su pružene sa različitih strana, uključujući Centar za socijalni rad, uključujući opštinu, Kolo Srpskih sestara kao humanitarnu organizaciju i na razne druge načine”, dodaje Đurić.

Đurić kaže, da meštani sela na razne načine održavaju sećanje na stradale. Samo jedna od mnogih inicijativa je da foklorni klub, koji je vodio Petar Mitrović iz Malog Orašja, ponese njegovo ime. Priča o masovnom ubistvu u Duboni i Malom Orašju ne može i ne sme da se završi izveštajem o osuđujućoj presudi, naročito jer društvo od majskih tragedija nije ništa naučilo.

Novinarka Ana Mihaljčić