Dunjić: Važno je da razredna odeljenja VII/2 bude saslušana (VIDEO)

Teška svedočenja u svakoj parnici koju su pokrenule porodice ubijenih, otkrivaju detalje onoga što se u školi događalo i pre, ali i na dan do tada nezamislivog zločina 3. maja 2023.godine.

OŠ "Vladislav Ribnikar" u Beogradu. Foto: Srđan Ilić

"Imala sam čas sa odeljenjem 7/4 napolju, pošto su bili takvi vremenski uslovi. Kada su se deca vratila u svlačionicu čuli su se pucnji, ja sam prvo pomislila da neko baca petarde u hodniku. Dve devojčice su u to vreme bile u toaletu. Decu sam odvela i zaključala u fiskulturnoj Sali“, ispričala je nastavnica fizičkog pred sudom.

Deci iz tog razreda rekla je da isključe ton na telefonu i da se jave roditeljima, a ona je izašla da proveri o čemu se radi.

" U školi je bio apsolutni muk dok je trajalo pucanje“, opisala je nastavnica.

Ostavila je decu u zaključanoj sali i krenula da vidi šta se događa. Videla je da su ubijene devojčice koje je tog jutra srela i zagrlila na ulazu kao i čuvara kako leži blizu ulaznih vrata. Tada je kaže videla i razrednu sedmog dva kako se drži za glavu. 

Razredna Dragana Tomić, ponovo, treći put, nije došla da svedoči, zbog zdravstvenih razloga i tražila je da se iskaz koji je ranije dala u drugoj parnici koristi i u ovom slučaju. Porodica za nju međutim ima pitanja na koja do sada nije odgovoreno. Prvi zaposleni koji je ušao  i pokušao da pruži pomoć deci u učionici bio je nastavnik geografije. Međutim zatupnica porodive Dukić tvrdi da je činjenica da je pre njega a nakon pucnjave - pet zaposlenih stiglo do otvorenih vrata učionice sedmog dva gde su ubijena i ranjena deca i nastavnica istorije. Tvrdi i da je među tim zaposlenima bila i razredna VII2.

"Vrlo je važno da razredna odeljenja 7/2 bude saslušana. Obratila se sudu i tražila da se njen iskaz koji je dala u drugoj parnici prihvati kao njen iskaz u ovom postupku, međutim imamo naša pitanja i okolnosti koje nas interesuju, a odgovori su potpuno drugačiji." - kazala je Snežana Dunjić, punomoćnica porodice Dukić.

U sudskim postupcima rasvetljava se objektivna odgovornost pojedinaca, dok smo od odgovora na pitanja zašto su ubijena deca u školi, kako je do toga došlo i kako da se tako nešto ne ponovi, kao društvo udaljeni isto ili čak i više nego prvog dana.  Izmene pravilnika u školama nisu smanjile nasilje, niko ne odgovara za objavljivanje tajnih podataka i postupka, kao što niko iz MUP-a nije odgovarao  ni za objavljivanje spiska sa imenima maloletne dece, a izmene krivičnog zakona koje se najavljuju, ponovo ne spuštaju granicu odgovornosti za maloletnike koji počine najteža dela, niti prepoznaje odgovornost njihovih roditelja za ta dela. Najavljene izmene zakona koje bi definisale kako je moguće dalje postupati sa maloletnim ubicom koji je imao ispod 14 godina i koji je sada smešten u psihijatrijsku ustanovu, niko više i ne pominje.  

Novinarka Senka Vlatković Odavić