Đukanović o raspisivanju izbora: Ne znam što bi država izlazila u susret studentima

Od opozicije do predstavnika vlasti - objava studenata u blokadi da traže momentalno raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora izazvala je niz reakcija u javnosti. Poslanik Srpske napredne stranke i advokat Vladimir Đukanović kaže za Insajder da ne zna zašto bi država izlazila u susret zahtevima studenata.

Vladimir Đukanović, foto: Srđan Ilić

Da nema razloga za održavanje vanrednih parlamentarnih izbora smatra i ministar unutrašnjih poslova i predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić koja je ujedno i koalicioni partner SNS-u. 

Slična reakcija dolazi i od predsednice Skupštine Srbije Ana Brnabić koja je rekla da su blokade studenata bile sve vreme, kako kaže, samo paravan, a da iza svega toga stoji politika.

Poslanik Srpske napredne stranke i advokat Vladimir Đukanović kaže za Insajder da on na takve zahteve "ne bi obraćao pažnju".

"Iskreno, ako mene pitate, baš me briga šta su to oni tražili. Ko je tražio? Niti ima imena, prezimena, niti šta – neki plenumi? Ja, lično da se pitam, uopšte ne bih obraćao pažnju na to šta god oni da traže i bilo kakav zahtev da izbacuju. Zašto im država izlazi u susret u svemu i svačemu, pravo kažem, nemam pojma i mogu da kažem da sam ja lično tome protivan, da im se bilo šta izlazi u susret“, rekao je Đukanović.

Podrška dela opozicije

S druge strane, više opozicionih partija i pokreta pružilo je podršku zahtevu studenata da se raspišu vanredni parlamentarni izbori. 

Podršku je najpre pružio lider pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović koji je ocenio da su studenti postali "ključni pokretači društvenih promena“ i da su uspostavili jedinstvenu organizacionu masovnost, koju dosadašnje opozicione stranačke strukture nisu uspele da ostvare.

Podrška je stigla i od Socijaldemokratske stranke (SDS), Demokratske stranke (DS), Ekološkog ustanka, Narodne stranke, pokreta “Mi – snaga naroda” i Zeleno-levog fronta (ZLF).

Svi su saglasni da je ovo jedini način za izlazak iz društvene krize, koja traje već šest meseci, odnosno do pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 16 osoba, a teško povređena jedna, nakon čega je ubrzo i krenula blokada fakulteta širom Srbije.

Šta traže studenti?

Studenti u blokadi objavili su sinoć na društvenim mrežama da traže vanredne parlamentarne izbore, kao i momentalno raspuštanje Narodne skupštine.

Naveli su i da studenti više od pet meseci intenzivno pokušavaju da dođu do ispunjenja zahteva mirnim sredstvima, međutim studentski zahtevi, kako kažu, i dalje nisu ispunjeni, a koreni korupcije vlasti "isuviše duboko su prodrli u državne institucije“.

Naveli su i da je formirana inicijativa građana, sačinjena od raznih društvenih grupa koje su prethodnih meseci podržavale studentski pokret, a da je cilj te platforme izlazak iz društvene krize. 

Potpisnici inicijative su IT Blokada, Zahtevi Inženjera, Udruženje potrošača "Efektiva", Savez ekoloških organizacija Srbije, Udružena prosveta Srbije, Kragujevački advokati uz studente, Ansambl Knjaževsko-srpskog teatra Kragujevac, Protest Udruženi radnici RTS.

U saopštenju novoformirane inicijative, koje su preneli studenti u blokadi, piše da je neophodna solidarnost, saradnja i dogovor oko daljeg delovanja kako bi se obezbedio izlazak iz društvene krize.

Studenti FTN prvi pomenuli izbore: Javnost da razmisli o rezultatima našeg plenuma

Jedno od prvih zvaničnih pominjanja vanrednih parlamentarnih izbora bilo je na plenumu studenata novosadskog Fakulteta tehničkih nauka (FTN) 25. aprila, kada je saopšteno da su izglasali više predloga, među kojima je zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, kao i to da studenti u blokadi sastave listu za njih. 

Tada su za Insajder rekli da će se u narednim danima oglasiti detaljnije o ovim odlukama.

"Odlučili smo da se ne ide još na izjave i gostovanja, u narednih par dana ćemo izaći sa zvaničnim saopštenjem, a do tada prepuštamo javnosti da malo razmisli o rezultatima našeg plenuma", naveli su studenti novosadskog FTN-a u odgovoru Insajderu.  

O ovoj odluci plenuma studenata FTN-a nekadašnja rektorka Ivanka Popović kaže da ne smatra da je došlo do kršenja Zakona o visokom obrazovanju koji propisuje da na visokoškolskoj ustanovi nije dozvoljeno političko, stranačko ili versko organizovanje i delovanje.

Kako kaže, ne smatra da je ovo "situacija gde postoji stranačko delovanje“.

"Političko delovanje nije dozvoljeno na fakultetima, ali ne znači da studenti ne moraju i ne mogu da imaju svoj stav. Tako da se samo postavlja pitanje implementacije, a kao što znamo plenumi funkcionišu na jedan dosta kompleksan način. To je sad jedan fakultet koji je to predložio, da li će drugi fakulteti to prihvatiti, da li univerzitetski drugi centri, to ćemo tek da vidimo“, objašnjava Popović.

Novinarka Ana Đurić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.