Drugi pokušaj opoziva predsednika Južne Koreje u subotu (VIDEO)
Južnokorejski predsednik, kojem preti opoziv posle nedavnog pokušaja uvođenja vanrednog stanja, poručuje da neće podneti ostavku i da će se boriti do poslednjeg trenutka, a opoziciju optužuje da izaziva nacionalnu krizu. Iako se predsednik izvinio zbog vanrednog stanja koji naziva "aktom upravljanja“ i koji je, kako je objasnio, uveo kako bi se iskorenile antidržavne snage - opozicija, sindikati i građani ne odustaju od zahteva za njegovom smenom. Vanredno stanje u Južnoj Koreji uvedeno je 3. decembra, odnosno prvi put posle više od četiri decenije - a ukinuto posle samo šest sati.
Drugi pokušaj opoziva predsednika Južne Koreje zakazan je za subotu – prvi je propao prošle subote. Većinu u Parlamentu ima opozicija, 192 od 300 poslanika, ali da bi predsednik bio opozvan potrebno je i osam glasova vladajuće stranke, odnosno ukupno 200.
"Boriću se sa narodom do poslednjeg trenutka. Ne izbegavam pravnu i političku odgovornost u vezi sa proglašenjem vanrednog stanja. Ponovo se izvinjavam ljudima koji su bili iznenađeni i zabrinuti zbog vanrednog stanja. Molim vas da verujete u moju toplu vernost prema narodu", poručuje predsednik Južne Koreje Jon Suk Jeol.
Za to vreme, članovi sindikata i građani su na ulicama.
"Predsednik obećava da će se boriti protiv južnokorejskog naroda koji zahteva njegov hitni opoziv. On mora da bude suspendovan sa svojih dužnosti, odmah uhapšen, i izolovan iz društva“, smatra predsednik Konfederacije sindikata Jang Kjong Su.
Sve ono što se dešava poslednjih dana u Južnoj Koreji daleko je od slike koju svet ima o toj zemlji koja se smatra jednom od najslobodnijih zemalja u svetu. Južnokorejska policija juče je pretresla predsedničku kancelariju; glavni fokus istrage je na tome da li su predsednik i drugi visoki zvaničnici koji su umešani u uvođenje vanrednog stanja - počinili pobunu. A osuda za pobunu podrazumeva smrtnu kaznu. U istom danu, sada već bivši ministar odbrane pokušao je samoubistvo u pritvoru.
Izvor: Insajder