Draškić za Insajder: Referendum o opozivu predsednika bio bi izigravanje procedure propisane Ustavom i Zakonom o predsedniku Republike
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u četvrtak 1. avgusta ponudio je poslanicima opozicije da pokrenu pravni postupak za njegov opoziv referendumom. Prema Zakonu o predsedniku, to nije moguće, ali kako je za Insajder rekla profesorka Pravnog fakulteta Marija Draškić, građani neposredno mogu da glasaju o njegovom opozivu na osnovu Zakona o referendumu.
„Ovakav vid referenduma je moguć da se uvede po proceduri Zakona o referendumu. Narodna skupština može da raspiše referendum za neko pitanje iz svoje nadležnosti da bi dobila savetodavno mišljenje građana“, navodi sagovornica Insajdera.
Prema njenim rečima, to je izigravanje i podsmevanje proceduri koja je detaljno propisana i Ustavom i Zakonom o predsedniku Republike.
„Mislim da je Vučićeva ideja da se uvede postupak po Zakonu o referendumu, iako je to prilično pravno besmisleno za procedure koje su već detaljno propisane najvišim pravnim aktom“, dodaje Marija Draškić, redovni profesor u penziji.
Podsećamo, prema Zakonu o predsedniku Rebublike, članom 15., razrešenje predsednika Republike može Narodnoj skupštini da predloži najmanje jedna trećina narodnih poslanika ako smatra da je on povredio Ustav, a postupak za razrešenje pokreće se većinom glasova svih narodnih poslanika.
Ustavni sud dužan je da u roku od 45 dana od dana kad je pokrenut postupak za razrešenje odluči o tome da li je predsednik Republike povredio Ustav.
Ako Ustavni sud odluči da je predsednik Republike povredio Ustav, predsednik Republike se razrešava ako za njegovo razrešenje glasaju dve trećine narodnih poslanika.
Ako Ustavni sud odluči da predsednik Republike nije povredio Ustav, postupak za razrešenje se obustavlja kad odluka Ustavnog suda bude objavljena u „Službenom glasniku Republike Srbije“.
Na osnovu Ustava Srbije, članom 118. koji se odnosi na razrešenje predsednika Republike, nije navedeno da on može biti razrešen referendumom.
Izvor: Insajder