Dragiša Mijačić za Marker razgovor: Srbija će mnogo izgubiti što je zabranila festival “Mirdita, dobar dan” (VIDEO)

U Beogradu je zabranjen festival “Mirdita dobar dan”, zbog ugrožavanja bezbednosti. Juče u Briselu nije održan sastanak na najvišem nivou između predsednika Srbije i premijera Kosova, jer Aljbin Kurti nije želeo da sedne za pregovarački sto, dok Srbija ne ispuni tri zahteva. Odnosi Beograda i Prištine ostali su bez dijaloga na bilo kom nivou. Čini se da kada god se pomene normalizacija odnosa, relacije postaju još gore.

Dragiša Mijačić. Foto: Insajder

Koordinator radne grupe za poglavlje 35 Nacionalnog konventa za EU, poglavlja koje se bavi Kosovom Dragiša Mijačić kaže za Marker razgovor da nije očekivao da će Festival biti zabranjen.

“Nisam očekivao da će se festival zabraniti. Negde sam mislio da če država stati iza svojih zakona o slobodi okupljanja. Negde je postojala i naznaka ministra policije, gospodina Dačića. On je pre nekoliko dana najavio da ne postoji bezbednosni rizik za održavanje takvog jednog festivala. Mislim da bi Srbija mnogo više dobila organizovanjem takvog festivala nego što je dobila njegovom zabranom. Srbija je jako puno izgubila ovom zabranom, jer će se to kasnije vratiti u smislu pritisaka”, navodi Mijačić. 

Prema njegovim rečima, Srbija dolazi u situaciju da će međunarodna reakcija biti veća kada je u pitanju zabrana ovog festivala, nego što je to bila zabrana dinara na Kosovu.

“Zaista nema smisla stavljati te dve stvari u isti koš, a to će se sigurno desiti”, navodi sagovornik Insajdera. 

Prema Mijačićevim rečima, država Srbija je zabranom festivala “Mirdita dobar dan” pokazala kako u stvari gleda na pomirenje kao proces, na normalizaciju i na kompromis kao nešto čemu država treba da teži u odnosima sa Kosovom. 

Sagovornik Insajdera misli da ono što se desilo danas u u Mitrovici i Leposaviću - hapšenja za ratne zločine i šverc, su bili okidač za ukidanje Mirdite. 

“Hapšenja i sve ono što radi kosovska vlada na severu, to izaziva incidentnu situaciju, koja će u jednom trenutku izazove eskalirajuće mere. To je ono čega se pribojava pre svega srpska zajednica na Kosovu, ali i svi ostali akteri u Međunarodnoj zajednici. I nešto se tako i dogodilo u Banjskoj, dakle došlo je do tog napada u Banjskoj i činjenica je da se nekako ta priča kontinuirano ponavlja. Mora da se reši i konačno otkrije šta sve stoji iza tog incidenta u Banjskoj”, kaže Mijačić.  


On podseća da premijer Kosova, juče u Briselu kao treći uslov da sedne za pregovarački sto, naveo da  Srbija mora da isporuči Milana Radojičića i one koje kosovska vlada smatra odgovornima za incident kod manastira Banjska. 

“Kurti uvek kad dođe na pregovore, dođe sa nekim svojim uslovima, kao da pregovori služe za to da ispunjavaju njegove želje. Znači pregovori su deo jednog razgovora ili dijaloga gde dve strane treba da dođu do nekog zajedničkog rešenja. Međutim, on uvek dođe sa nekim svojim rešenjima, onda kad mu ta rešenja ne prođu onda on bude malo emotivan i iznosi neke stavove nisu usaglašeni sa Međunarodnom zajedničkom, a svakako ne sa Beogradom”, navodi sagovornik Marker razgovora.  

Mijačić navodi da su Kurtijevi uslovi oko izručenja Milana Radoičića, u stvari pokušaj miniranja razgovora.  

“Trenutno na severu Kosova imamo kompleksnu situaciju. U ovom trenutku jako veliki broj pripadnika specijalnih političkih snaga, uglavnom Albanaca koji patroliraju srpskim selima. U srpskim naseljima su gradonačelnici Albanci koji su izabrani sa 50-100 glasova. I vi sad dođete u takvu situaciju gde su gradonačelnici odabrani sa 100 ljudi koji su Albanci u srpskim selima, gde svakog dana hapsite nekog ili stavljate na listu za hapšenje”, rekao je Mijačić, navodeći da u takvim uslovima nije moguća normalizacija odnosa. 

Sagovornik Insajdera kaže, što se tiče festivala, on nije najveći problem sa Srbiju. 

“Festival kao i svaki drugi, neko će da ode, neko neće. Nekome se to sviđa, neko ima nešto protiv, a to nije uopšte pitanje, ovde je pitanje vladavine prava. Svi u Srbiji su čuli  šta se dešava na nekom festivalu na kome 99,99 odsto građana  nikada nije ni bilo. To je tema. Jako velika tema je i šta rade Srbi iz Goraždevcu koji nemaju dinare. Da li postoji mogućnost da se njima omogući pristup svog novcu putem  aplikacija ili moraju da idu do prvog prelaza u Jarinju, Brnjaku ili Merdaru nekih 150-200 kilometara”, navodi Mijačić.  

 Izvor: Insajder