Dok se čeka datum izbora u Beogradu: Jesu li moguće dve kolone? (VIDEO)

Dok se čeka datum izbora u Beogradu, u fokusu su predizborne koalicije. Tako Socijalistička partija Srbije na izbore verovatno izlazi sa Srpskom naprednom strankom, a koalicija „Srbija protiv nasilja“ poziva da joj se pridruže svi koji su za promene. Šta ponovni izlazak na izbore u širokom frontu znači za vlast, a šta za opoziciju. Koja strana time više dobija?

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Rok za raspisivanje izbora u Beogradu teče od noćas u ponoć. Predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić očekuje da izbori budu raspisani u narednih sedam-osam dana. Međutim, nije jasno ko će ih raspisati jer to, prema zakonu, do 3. aprila treba da učini predsednik Skupštine Srbije, a on još nije izabran. U međuvremenu se i vlast i opozicija spremaju za izbore. Funkcionerka SNS-a smatra da je potrebna šira koalicija oko SNS-a, a o važnosti pobede u glavnom gradu govori – kao da je reč o parlamentarnim izborima.

"Sada se negde odlučuje da li ste za to da Srbija bude samostalna, suverena, nezavisna, slobodna. Ili ste za to da ne bude ni samostalna, ni suverena, ni slobodna, ni nezavisna, nego da o Srbiji odlučuju stranci”, izjavila je premijerka u tehničkom mandatu Ana Brnabić na Happy televiziji.

Socijalistička partija Srbije na izbore najverovatnije izlazi na listi sa SNS-om, ali još nije precizirano kako će kampanja izgledati u praksi. Svesni su važnosti izbora jer se, kažu, na njih ide u dve kolone.

"Opozicija je postavila pitanje sad ili nikad, mi smo navikli na sad i neće biti problema sa nama da dobijemo te izbore, ali oni će pokušati da se skupe svi, i koji su za Evropu i koji su protiv Evrope, ne bi li se napravio neki referendumski potez da se postavi priča za Vučića ili protiv, a ja mislim da Beograd to ne zaslužuje“, naveo je Toma Fila iz Socijalističke partije Srbije.

Ako se na beogradske izbore i bude izašlo u dve velike kolone, analitičari smatraju da će najveći gubitnik biti upravo socijalisti.

 “Podsećam da su SNS i SPS zajedno na tim izborima osvojili oko 44%, ali sa dve odvojene liste. Sam SNS je imao 39%. Pretpostavljam da oni ciljaju da imaju preko 40% na ovim izborima, što bi im u slučaju da ne dođe do potpunog ujedinjenja opozicije i rasipanja glasova možda donelo i pobedu u glavnom gradu. Moj utisak je da je vlast odlučila da sve glasače sa desne strane spektra, ovog puta, privuče i da neće tolerisati nikakvu opoziciju sa desna u Beogradu i zato zaoštravaju nacionalističku retoriku, šalju snažne identitetske poruke po pitanju Kosova, Bosne i Hercegovine. Mislim da time ciljaju i na glasače Nestorovića koja će verovatno izaći samostalno“, izjavio je za Marker Aleksandar Ivković iz Centra savremene politike.

[related-content]

Koalicija "Srbija protiv nasilja“ poziva da na jednoj izbornoj listi u Beogradu izađu svi koji su za promene; pre svih pozivaju Novi DSS, koji se o tome konkretno još ne izjašnjava, i Inicijativu Proglas, koja poručuje da ne učestvuje na izborima, ali da podržava borbu za fer i demokratske izbore.  Ipak, Koalicija Srbija protiv nasilja ne isključuje mogućnost i da na izbore ne izađe – ako se ne primene preporuke ODIHR-a i ako izbori budu zakazani za 28. april, kada deo birača, kako kažu, nije tu zbog uskršnjih praznika.

“Mislim da je teško očekivati da opozicija ne izađe, zato što čak i da bojkotuje ove izbore i da vlast osvoji apsolutnu većinu u Skupštini grada na taj način, to neće imati taj problem legitimiteta kao da su nacionalni izbori, jer ipak, u pitanju je lokalni nivo i teško je očekivati da neko ne prizna takvu skupštinu i takvu gradsku vlast. Tako da ipak mislim da će opozicija učestvovati i očekujem da nastave i tokom kampanje da se bore do kraja za poboljšanje izbornih uslova i da će to biti jedna od tema koja će dominirati njihovom kampanjom“, ocenio je Ivković.

Izbori u Beogradu mogu da budu održani najranije 21. aprila, a najkasnije 26. maja.

Izvor: Insjader