Dojava o bombi pred 15. mart: Železnički saobraćaj u Srbiji bio obustavljen skoro tri dana, MUP bez odgovora o istrazi
Međugradski železnički saobraćaj u Srbiji bio je obustavljen skoro puna tri dana, od 14. do 16. marta, nakon što su iz Srbijavoza saopštili da su primili dojavu o bombama u vozovima. Ova odluka bila je tumačena i kao sprečavanje građana da dođu na protest 15. marta i kao doprinos generalnom štrajku, ali sve je ostalo na tumačenjima jer javnosti do sada nije saopšteno šta je utvrđeno tokom pregleda i da li se uopšte traga za onim ko je dojavu uputio. Iz Srbijavoza za Insajder navode da su "informacije u vezi sa istragom i daljim koracima u nadležnosti drugih državnih organa i institucija", a iz MUP-a ne odgovaraju na pitanja naše redakcije.

"Imajući u vidu da je ovo bio prvi slučaj dojave o postojanju eksplozivne naprave od osnivanja kompanije, Srbijavoz je 20. marta 2025. godine doneo Odluku o usvajanju Uputstva o postupanju u slučajevima prijave postojanja bezbednosne opasnosti. Informacije u vezi sa istragom i daljim koracima su u nadležnosti drugih državnih organa i institucija", piše u odgovoru Srbijavoza Insajderu.
Po svemu sudeći, usvajanje navedene Odluke je za sada jedini poznat ishod ove situacije sa dojavom o bombi.
Obimno saopštenje i hronologiju događaja Srbijavoz je objavio na pitanja studenata Saobraćajnog fakulteta u blokadi, javno postavljena 19. marta u objavi na mrežama.
U istoj objavi studenti su naveli da se takva obustava železničkog saobraćaja u celoj Srbiji "nikada nije desila, čak ni tokom ratnih dejstava ili vanrednog stanja tokom pandemije“.
"Sumnjive okolnosti pod kojima je do ove obustave došlo ostavljaju mnoga otvorena pitanja. Smatramo da ovaj neopravdani akt nije bio usmeren samo protiv studentskog protesta u Beogradu, već i protiv naroda u čitavoj zemlji, koji je ostao potpuno uskraćen za železnički javni prevoz na skoro tri dana“, pisalo je u studentskoj objavi.
Postavili su rukovodstvu Srbijavoza nekoliko pitanja, između ostalih – postoje li dokazi o primanju dojave o eksplozivnim napravama, postoje li izveštaji o izvršenoj proveri svake garniture i odobrenja da su bezbedne za puštanje u rad, kao i zašto nije angažovan zamenski autobuski prevoz imajući u vidu da je to do sada bila praksa.
Pitali su studenti i "zbog čega je Srbijavoz izdao saopštenje medijima da su svi pregledi pri kraju 14. marta oko 13 časova, da bi saobraćaj bio pušten tek 16. marta u 15 časova".
Nisu samo studenti imali mnoga pitanja u ovom slučaju. Prema rečima samog rukovodstva Srbijavoza, na njihove mejlove stigla su i "brojna pitanja medija, političkih stranaka, formalnih i neformalnih grupa, kao i samih građana".
Muški glas sa skrivenog broja
"Sa skrivenog broja muški glas je rekao da su u svim vozovima za Beograd postavljene eksplozivne naprave" – ovako su iz Srbijavoza opisali sam početak razvoja događaja u noći između 13. i 14. marta, kada je doneta odluka o obustavi saobraćaja svih međugradskih vozova u Srbiji.
Istakli su da je ovaj poziv "u celosti tonski snimljen u informatičkom sistemu Kontakt centra".
Kako su naveli, nakon prijave policiji, u 02:15 došli su policajci i prikupili informacije, ali u tim trenucima, dodaju, nije data dalja instrukcija.
"S obzirom da do 02:44 nije dobijena instrukcija policije o postupanju, da Srbijavoz u tom trenutku nije imao Pravilnik o postupanju u sličnim situacijama, te da je prvi voz bio planiran za saobraćaj već od 03:13 časova, v.d. generalnog direktora Ivan Bulajić je putem poruka na WhatsApp grupi Operatika SV dao instrukciju da se obustavi regionalni (međugradski) saobraćaj", saopštio je Srbijavoz.
Pregledi navodno zatraženi na više od 15 lokacija
Pregledi su zatraženi, navode, za razne lokacije u Beogradu, Vršcu, Subotici, Somboru, Šidu, Rumi, Zvorniku, Kikindi, Nišu, Kraljevu, Užicu, Lapovu, Sremskoj Mitrovici, Prijepolju, Pirotu, Zaječaru, Novom Sadu i Smederevu.
“Koordinacija sa postupajućim policijskim službenicima vršena je samostalno po terenu. Nismo u posedu bilo kakvih zapisnika o izvršenim kontrolama”, naglasili su iz Srbijavoza 20. marta.
Jasno su naveli i da je u toku prepodneva 13. marta rukovodstvo Srbijavoza “u više navrata bilo u kontaktu sa Upravom policije pokušavajući da dobije informaciju o tome kada se očekuje završetak svih aktivnosti na pregledu voznih sredstava”.
“Do kraja dana nismo dobili jasnu informaciju da su pregledi završeni”, napomenuli su.
“Dana 15. 3.2025. godine, uzimajući u obzir da se u Beogradu odvija veliki skup na koji je, prema informacijama iz sredstava javnog informisanja, pristigao veliki broj učesnika iz gradova širom Republike Srbije, bilo nam je jasno da moramo uložiti sve napore da se pokrene železnički, saobraćaj bar do završetka skupa, kako bi učesnici mogli da se vrate u svoje gradove železnicom. U tom smislu smo u 12:51 Direkciji policije uputili dopis kojim smo zamolili za informaciju o očekivanom vremenu završetka svih radnji vezanih za pregled voznih sredstava”, navode.
Iz istog saopštenja Srbijavoza može se zaključiti da ih je policija tek sutradan, u 10:37 obavestila da su “sve aktivnosti MUP-a na pregledima voznih sredstava završene”.
“Naredba da se pokrene saobraćaj poslata je Centralnoj operatici Srbijavoza nekoliko minuta kasnije. Saobraćaj je normalizovan oko 15 časova”, naveo je Srbijavoz.
“Nismo računali da će pregled MUP-a trajati koliko je trajao”
Javnosti su iz Srbijavoza predočili i analizu sopstvene reakcije na celu situaciju.
“Naša očekivanja da će se vreme do potpune normalizacije saobraćaja meriti u satima, bila su previše optimistična. To je razlog zbog čega smo već u saopštenju za javnost od 14. marta izrazili očekivanja da se pregledi privode kraju. Nismo računali da će, pretpostavljamo usled izuzetno velikog angažmana pripadnika MUP-a u obezbeđenju protesta, završetak procedura pregleda trajati koliko je trajao. Duži rokovi za normalizaciju u ovakvim okolnostima mogli su biti predviđeni, bar kao mogućnost”, zaključuje se.
MUP se nijednom nije oglasio o celom slučaju
Upečatljivo je da se MUP nijednom nije oglasio o ovom slučaju.
I pitanja Insajdera – šta je sve policija preduzela u ovom slučaju, da li je utvrđeno ko je uputio dojavu i šta je istraga do sada pokazala – ostala su bez odgovora.
Podsetimo, na dan masovnog protesta 15. marta, obustavljen je i gradski saobraćaj u prestonici, i to po usmenom naređenju Ministarstva unutrašnjih poslova, kako je rekao tada za Insajder Ivan Banković iz Sindikata Centar – GSP Beograd.
"GSP je izašao u saobraćaj u punom kapacitetu, a u 09:05 je stigla naredba od MUP-a da se isključe za garažu. U pitanju je usmeni nalog. U sedištu GSP-a je više od 100 policijskih službenika – Žandramerija i policijska brigada“, rekao je tada Banković.
"Mislim da bezbednost nije jedini razlog za ovu naredbu. Cilj je da građani budu onemogućeni da dođu na današnji protest“, poručio je on 15. marta.
Deo radnika GSP "Beograd", odnosno članovi devet sindikata tog preduzeća, istakli su potom da je GSP bio u službi građana prestonice “čak i u najtežim okolnostima u našoj državi, kao što je za vreme ratnog stanja 1999. godine i za vreme pandemije virusa 2020. godine”, te da je ovakav presedan nedopustiv.
Novinarka: Dijana Babić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.