Da li je efikasna protivgradna odbrana u Srbiji? Raketama oblake gađa tek nekoliko država u svetu
Snažan grad prethodnog vikenda opustošio je nekoliko opština u Srbiji. Najveću štetu su pretrpeli žitelji Osečine i okolnih sela. Protivgradna odbrana nije uspela da zaustavi oblake, a ledenice veličine teniske loptice, uništile su veliki broj kuća, automobila, plastenika, voćnjaka, pa se postavlja pitanje koliko su uopšte rakete efikasne. Kako za Insajder kaže profesor Vladimir Đurđević Fizičkog fakulteta, veliki broj država odustao je da protivgradnim raketama štiti useve i imovinu od vremenskih nepogoda.
„Principi na kojima počiva sistem protivgradne odbrane, ima svoje uporište u teorijskim analizama, ali je veoma teško primenjiv u praksi, tako da je vrlo teško dati egzaktnu procenu da li taj sistem i koliko uopšte doprinosi odbrani od grada i smanjenju šteta“, objašnjava dr Vladimir Đurđević.
Profesor sa Fizičkog fakulteta navodi da Svetska meteorološka organizacija poziva na dalja istraživanja, ali ne ohrabruje zemlje članice na operativnu, stalnu upotrebu ovakvih sistema.
„Zbog svih navedenih razloga, vrlo malo zemalja na svetu, tek nekoliko, ima na ovaj način razvijene sisteme odbrane od grada, kao što ima naša zemlja“, objašnjava Đurđević.
Pored Srbije, protivgradne rakete koriste još Bugarska, Gruzija, Republika Srpska i nekoliko afričkih zemlja.
Najveći broj država se odlučio da se protiv ove vremenske neprilike bori protivgradnim mrežama na poljima ili uplatom osiguranja.
Opština Osečina popisuje štetu
Štab za vanredne situacije Osečine uveo je vanredno stanje u delu opštine zahvaćenom nevremenom. Kako su Insajderu potvrdili iz Komisije za procenu štete, samo prvog dana popisali su da je oštećeno 103 kuće, 234 pomoćna objekta, dva plastenika i jedan staklenik, a na objektima je oštećeno 201.830 komada crepa. Uništeno je 38 automobila, a neupotrebljivo je 15 prozora na objektima.
Načelnica opštinske uprave Mladenka Nenadović, za Insajder je rekla da je šteta popisana na 118 gazdinstava. Uništeno je oko 200 hektara pod šljivom, jabukom i dženarikom. Stradalo je je oko 30 hektara malina i kupina, oko šest hektara povrće i bašte, kao i oko 30 hektara kukuruza.
„Popis oštećenih objekata i imovine traje do 5. juna. Očekujemo da stigne još prijava građana. Meštani sela Tuđin imaju slavu, pa tek sutra očekujemo da oni prijave štetu“, navela je Nenadović i dodala da lokalna samouprava očekuje pomoć države, a na teren su izašli i predstavnici Ministarstva za javna ulaganja.
Tokom vikenda na Osečinu je pao grad veličine jajeta. Veličina grada zavisi od više faktora: temperature, nadmorske visine i snage vazdušnih struja. Najčešće, ledene kuglice nisu veće od pet milimetara, ali se dešava da imaju prečnik i do desetak centimetara. U Bangladešu 1986. godine zabeležena je najveća masa ledene kugle do sada – 13,6 kilograma.
Izvor: Insajder