Činjenice ili verovanja u vezi sa projektom Rio Tinta (VIDEO)

Malo je reći da je Rio Tinto ponovo aktuelan. O projektu na koji je zvanično stavljena tačka ponovo se govori kao da nikada nije stavljena. Dok se sabiraju utisci nakon što je Rio Tinto prošle nedelje objavio tri studije uticaja na životnu sredinu, predstavnici vlasti najavljuju raspravu u parlamentu. Gotovo da je neopaženo prošla kratka napomena u uvodu nacrta tri studije gde se Rio Tinto praktično ograđuje od iznetih podataka. Na pitanje šta to znači odgovaraju da je reč o standardnoj pravnoj formi, a izvlačenje izjave iz konteksta smatraju pokušajem diskreditacije studije.

Foto: Rio Tinto

Parlamentarna debata o projektu Rio Tinto, a zna se ko u parlamentu ima većinu-sudeći po izjavama predsednice Skupštine Ane Brnabić to će biti put da se ipak izbriše tačka sa projekta. Iako je upravo njena Vlada tu tačku stavila, Ana Brnabić od imenovanja na novu funkciju spada u njegove zagovonrike. 

"Rio Tinto je izašao sa tom studijom o proceni uticaja na životnu sredinu i to su ozbiljni dokumenti, koje su radili neki od najeminentnijih profesora i stručnjaka iz zemlje i inostranstva i ja mislim da mi o tome moramo da razgovaramo. To je ogroman potencijal za Srbiju, da li ćemo ga mi koristiti ili ne opet ostaje da mi na osnovu ozbiljnih i odgovornih razgovora to procenimo“, rekla je između ostalog Ana Brnabić jutros gostujući na Happy televiziji.

Studije objavljene prošle nedelje u formi su nacrta jer je na projekat stavljena tačka pa ne mogu biti završene, ali Rio Tinto smatra da već imaju osnova da tvrde da mogu da kontrolišu uticaj na životnu sredinu.   

Prema planovima Rio Tinta projekat bi zauzeo površinu od 220 hektara ili oko 14 stadiona Crvene zvezde. Tri dela čine celinu-podzemni rudnik, fabrika za preradu i deponija industrijskog otpada. Svaki od tri dela izazivao je strah dela javnosti.  

I dok su se pojedini stručnjaci već oglasili ocenom da papir trpi sve, a slabost srpskih institucija i reputacija Rio Tinta ostavljaju razlog za sumnje, i sam Rio Tinto na početku svake od tri studije iznosi svojevrsnu ogradu:  

”Nijedna izjava niti garancija se ne daje, eksplicitno ili implicitno, u vezi sa sadržajem ovog nacrta, uključujući, ali ne ograničavajući se na tačnost adekvatnost, vreme, potpunost i/ili pouzdanost sadržaja predstavljenog u ovom nacrtu”, navodi se na početku sva tri nacrta.     

Na pitanje zašto Rio Tinto objavljuje nacrte studija ako ne može da garantuje za tačnost sadržaja i šta su činjenice u nacrtima o kojima Rio Tinto želi da razgovara ako ne garantuje za njihov sadržaj, iz ove kompanije stigao je odgovor koji prenosimo u celosti:    

”Preliminarne nacrte studija o proceni uticaja na životnu sredinu Projekta „Jadar“ radilo je više od sto domaćih i međunarodnih nezavisnih stručnjaka, uključujući 40 univerzitetskih profesora sa više od 10 fakulteta. Stručnjaci i institucije koje su radile na studijama svojim potpisom stoje iza nalaza studija. Nalazi studija su nezavisni. 

Kompanija Rio Tinto je naručilac studija i kao takva ne može da utiče na sadržaj studija, pa samim tim ni za taj sadržaj da garantuje. Zbog toga se na studiji nalazi izjava o odricanju od odgovornosti kojim se ovo jasno ističe. 

Radi se o standardnoj izjavi  koja je pravne prirode i pisana pravnim rečnikom, i kao takva uobičajena je praksa u Srbiji i u svetu. 

Izvlačenje iz konteksta ove izjave predstavlja pokušaj diskreditacije studije. 

Rio Tinto je objavio ove studije kako bismo podstakli javni dijalog zasnovan na činjenicama i spremni smo da o svim podacima iz studije otvoreno razgovaramo sa svim zainteresovanim stranama. Zainteresovani smo da čujemo i sve konstruktivne predloge od stručnjaka nakon što pročitaju studije, a na osnovu kojih bismo mogli da unapredimo rešenja navedena u studijama.“  

Podsetimo, Rio Tinto u Srbiji posluje od 2001 godine kada su dobili prve dozvole za istraživanje borata. 2004 pronašli su rudu kakva ne postoji nigde u svetu i po kolalnoj reci projekat dobija naziv Jadar. U sebi je sadržao tri važna elementa-litijum, bor, natrijum. Dug put potvrđivanja rude, istraživanja i osmišljavanja izvlačenja rude, čini se dolazi do kraja. Kao da pre dve godine Vlada Srbije nije stavila tačku na projekat zbog protesta građana.

Izvor: Insajder