BRIKS - kako je i zašto nastao (VIDEO)
Tokom poslednje tri decenije, zemlje Azije, Afrike i Južne Amerike zabeležile su nagli ekonomski rast. Pozicioniranjem na mestu vodećih ekonomskih sila, države poput Kine i Indije naišle su na, kako smatraju, nepravednu raspodelu moći u međunarodnim finansijskim institucijama. Uz obrazloženje da bi zaštitile svoje interese u institucijama poput Svetske banke, Svetske trgovinske organizacije i Međunarodnog monetarnog fonda - Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika formirale su ekonomsko savezništvo, poznato kao BRIKS. Deceniju i po kasnije, članstvo je udvostručeno – Savezu su se početkom godine pridružili Iran, Egipat, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati. Države BRIKS-a sadrže 45 odsto svetske populacije i doprinose 30 odsto globalnoj ekonomiji.
"Za 15 godina, BRIKS je zauzeo specijalnu poziciju u svetu. Danas mnoge države žele da nam se pridruže, a o budućnosti širenja BRIKS-a razgovaraćemo na Samitu", izjavio je Narendra Modi, premijer Indije pred Samit u Kazanju.
Od svog nastanka 2009, BRIKS predvođen drugom svetskom ekonomijom – Kinom - postao je privlačan takozvanom globalnom jugu, nekada ekstremno siromašnim državama sa južne zemljine hemisfere. U trci sa Zapadom, da bi pridobile te države, zemlje BRIKS-a formirale su niz finansijskih institucija koje nude povoljne zajmove. Među njima je i Nova razvojna banka.
"Nadam se da će se BRIKS proširiti na zemlje globalnog juga, kako bismo imali više mesta za ulaganje u narednim godinama. Širenje BRIKS-a, zajedno sa obezbeđivanjem dovoljno sredstava za razvoj država članica, naši su glavni ciljevi", izjavila je Dilma Rusef, bivša predsednica Brazila i direktorka Nove razvojne banke.
Rat u Ukrajini dodatno približio države BRIKS-a – ignorisale su sankcije Rusiji i, uprkos pozivima Zapada, nastavile da produbljuju saradnju sa Rusijom. Savez je privukao pažnju i bogatih zalivskih monarhija koji su najveći prodavci energenata; pored Emirata, u članstvo je pozvana i Saudijska Arabija. Dok na Zapadu odbacuju da BRIKS može da postane globalni rival, pre svega jer države članice imaju različite stavove o mnogim geopolitičkim pitanjima, jedna od vodećih država NATO-a – Turska - ozbiljno razmišlja o članstvu.
Izvor: Insajder