Božinović: U Nemačkoj na površinu izbili problemi koji su se gomilali tokom vladavine Angele Merkel (VIDEO)
Vlada Olafa Šolca je pala, u Nemačkoj u februaru slede novi izbori. Prema istraživanjima, demohrišćani, odnosno CDU, imaju velike šanse da preuzmu ključnu ulogu u vođenju države. Nekadašnji ambasador Srbije u Nemačkoj Milovan Božinović ocenio je u emisiji „Svet i mi“ na Insajder televiziji, da su u toj zemlji odjednom na površinu izbili problemi koji su se gomilali tokom vladavine bivše kancelarke Angele Merkel. Smatra i da se odnos Berlina prema Beogradu neće znatno menjati s dolaskom nove vlasti, ističući da nećemo biti u centru pažnje, jer za nemačku politiku postoje važnije teme.
Božinović je naveo da okolnosti pod kojim je pala nemačka vlada sugerišu generalno nezdravu političku situaciju, što je iznenađenje za ceo svet.
„Međutim, ako se donekle udubimo u današnje prilike u Nemačkoj, lako ćemo otkriti da su se tokom čitave vladavine Angele Merkel – a ta vladavina je važila za staloženu, stabilnu i progresivnu - nagomilavali problemi koji su sad najednom izbili na površinu. A izbili su na površinu na jedan neočekivan i, rekao bih, čak grub način, i to zato što su svetske okolnosti danas drugačije i zatekle su Nemačku nesposobnu da se s njima nosi kako treba. Ova kriza je jedna svetska tema, jer nije mala stvar da treća privreda u svetu i država tako stabilnih institucija kakve su Nemačke dođe u jednu krizu koja se sreće samo po državama drugačije strukture i drugačije političke konfiguracije“, rekao je on.
Kako kaže, u nemačkoj javnosti vlada raspoloženje da je rat u Ukrajini nešto što je dovelo Nemačku u ovu situaciju, da Nemačka nema odgovor na izazove, te da je postala „američki vazal“.
„Podsećam, nije to samo politička kriza, nije to samo teškoća da se formira neka vlada od dva ili tri člana, nego je to jedna ekonomska kriza, a takve teškoće se ispravljaju decenijama“, ističe Božinović.
Traže se nove ideje i novi političari
On smatra da to što dve vodeće zemlje EU – Nemačku i Francusku - potresa politička kriza zapravo pokazuje da je Unija kao celina u krizi koja je suštinskog karaktera.
„Ono što je zvaničan diskurs već par godina na snazi u tim državama prosto ne nailazi na podršku građana, nekako se istrošio i traže se sveže i nove ideje, a naravno i novi političari, kojih zasad na vidiku nema. To neće biti ni Fridrih Merc (političar iz CDU, ankete pokazuju da ima najveće šanse da postane nemački kancelar), koji je političar dobar da vodi politiku kakvu je Zapadna Nemačka vodila u svojim najboljim vremenima, pre 20-30 godina, ali sa njegovom idejom da će isporučiti Ukrajini ’taurus’ rakete koje mogu da gađaju Moskvu, dakle s tom jednom ratobornom retorikom, on neće u Nemačkoj dobiti saveznike, a mora ih tražiti, jer sa 31-32 odsto ne može sam formirati vladu. Znači, to će biti jedan izazov za Nemačku. Nemačka će, kao i Francuska, morati da traži neki izlaz iz ovog političkog pravca koji sve više frustrira nemačku, pa i francusku javnosti“, kaže Božinović.
Bez suštinske razlike u odnosu prema Srbiji
Na pitanje da li bi se i u kojoj meri razlikovala politika Merca prema Srbiji u odnosu na ono što je sprovodio Olaf Šolc, nekadašnji ambasador je rekao da se ona suštinski neće razlikovati.
„Mi smo jedan problem koji, nažalost, predugo traje u Evropi. Posledice jugoslovenskih ratova i raspada Jugoslavije upravo u Srbiji nisu još našle neko svoje trajno rešenje. Mislim da će nemačka spoljna politika ostati na svojim premisama koje mi već poznajemo. Nećemo biti u centru pažnje, jer objektivno ni nismo, postoje važnije teme kojima se sad ta politika bavi. Ima sad ta priča o litijumu, ali, rekao bih, to je ipak jedna marginalija u odnosu na način kako se konstituiše regionalna politika jedne ozbiljne države kao što je Nemačka. Dakle, bez obzira na krize u kojima se ona danas nalazi i na neobičnost te situacije da je zapala u takvu jednu krizu, Nemačka će ostati pri svojim standardnim premisama odnosa prema ovom delu Evrope i mi s tim moramo živeti. To znači da će tražiti da se Kosovo prihvati kao nezavisan entitet, to može biti formula Ohridskog sporazuma“, rekao je on.
Dodaje i da trenutno povodom otvaranja klastera 3 vidimo da se, uprkos nemačkoj leporečivosti kada je u pitanju privredna saradnja, ne zaboravlja na sve što je problem u materiji koju obuhvata taj klaster.
„Ništa se spektakularno ne može očekivati od buduće vlade. Ona će biti dvočlana, možda će biti tročlana koalicija, u njoj će biti socijaldemokrate koje se ionako sad pitaju za stvari. Dakle, na nama je da se bavimo mukom s kojom se suviše dugo, a nedovoljno uspešno nosimo već decenijama“, zaključio je Milovan Božinović.
Izvor: Insajder