Blokade protiv onlajn nastave: Studenti se suprotstavljaju rešenju Vlade i uprava fakulteta
U poslednjih mesec dana smenjuju se vesti o početku nadoknade nastave na brojnim fakultetima u Srbiji, u onlajn formatu, i odlukama dela studenata u blokadi da, kao odgovor na to, stupe u potpunu blokadu fakulteta. Istovremeno rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić i prermijer Đuro Macut postižu dogovor o nadokandi nastave i upisu novih generacija. Uz sve veće pritiske da se što pre krene sa nadoknadom nastave kako bi univerzitet opstao, na brojnim fakultetima studenti ulaze u disonantne tonove i sa profesorima. Tako se ni sredinom juna, ne nazire izlazak iz višemesečne krize.

Spisku fakulteta koji je proglasio početak onlajn nadokanade nastave, od prošle nedelje pridružio se i Filološki fakultet u Beogradu.
Ta odluka praćena je oštrom reakcijom dela studenata, koji od 15. do 18. Juna sprovode referendumsko glasanje na kom će studenti odlučivati da li su za to da u ovom trenutku otpočne nadoknada nastave u akademskoj 2024/25. godini po modelu koje je prethodno izglasalo Nastavno-naučno veće.
"Sva neodgovorena pitanja pokazala su nam da upravu fakulteta ne zanimaju argumenti, te smo pokušali da se pozovemo na osnovnu činjenicu da treba ispitati stav svih studenata, jer ne bi imalo smisla organizovati nastavu za one koji ne žele da je prate”, navode studenti Filološkog fakulteta u Beogradu.
Od sutra, 16. Juna i Medicinski fakultet u Beogradu počeće sa onlajn nadoknadom, a studneti su zbog toga proglasili totalnu blokadu fakulteta.
“Pre tačno šest meseci je počela blokada Medicinskog fakulteta. Do danas smo imali podršku Nastavno naučnog veća. Od danas pričamo drugačije. Dekanat je pod našim ključem! Fakultet je u totalnoj blokadi", navodi se u saopštenju.
I posle odluke Fakulteta političkih nauka da krene sa onlajn nadokandom, studentski plenum izglasao je totalnu blokadu fakulteta, čime je zaposlenima onemogućeno da uđu u zgradu.
I to su samo neki od primera fakulteta na kojima se studenti protive povratku nastavi. Tako se u poslednjih mesec dana sve više zaoštravaju odnosi studenata u blokadi i profesora koji su prethodnih meseci podržavali studente.
Za profesore i saradnike u nastavi povratak na nastavu je jedini način da univerzitet opstane, jer bi u suprotnom, bez upisa novih generacija njegovo finansiranje bilo ugroženo, samim tim i na hiljade radnih mesta, izgubljeno. Ukratko, državni univerzitet praktično ne bi postojao.
Za studente, odustajanje od blokada ravno je odustajanju od borbe za ispunjenje njihovih zahteva - i u vezi sa utvrđivanjem odgovornosti za pad nadstrešnice, ali i sa raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora.
Sve češće se u javnosti pokreće i pitanje da li je vreme da studenti promene strategiju, i pokažu spremnost da sa profesorima očuvaju univerzitet, a da borbu nastave na drugačiji način.
Takvog stava je i profesor Fakulteta političkih nauka Milan Jovanović.
“To podrazumeva i promenu sada taktike i strategije njihovog delovanja. Mislim da su ovakve vrste blokada prevaziđen oblik, da oni moraju da traže druge forme. Verujem da blokade sada mogu da udalje jedan broj ljudi koji ih podržava i koji ih je podržavao u tome, a to je veliki deo javnosti", rekao je Jovanović, gostujući u emisiji Marker na Insajder televiziji.
Nadoknada nastave na čekanju, pritisci iz Vlade sve veći
Dok uprave fakulteta pokušavaju da nađu zajednički jezik sa studentima, paralelno sa tim, posle duže vremena, rektor Vladan Đokić i premijer Đuro Macut napravili su pomak u pregovorima.
Do sada je dogovoreno da se ukine Radna grupa za izradu nacrta Zakona o visokom obrazovanju, kao i da se odobre budžetske kvote za upis nove generacije.
Dogovoreno je i da se u narednim nedeljama krene sa nadokandom nastave na svim fakultetima, odnosno da se radi šest nedelja, od čega će četiri nedelje biti posvećene završetku zimskog semestra, a potom održan januarski ispitni rok, kako bi se pristupilo prijemnim ispitima, koji su zacrtani krajem jula.
Prema njegovim rečima, time se garantuje da možemo da završimo akademsku godinu na vreme do oktobra, kako bi mogla da se primi nova generacija brucoša.
Tako se i sa najviših nivoa vrši sve veći pritisak da se studenti vrate na nastavu. Jasno je međutim da sada nema prostora za kvalitetnu nadokanadu nastave, jer je upitno šta se od gradiva propuštenog poslednjih sedam meseci može nadoknaditi za svega četiri nedelje, te da je sada prioritet da se tehnički godina privede kraju.
Ono što još uvek nije ispunjeno je ukidanje sporne Uredbe Vlade kojom su zaposlenima na fakultetu umanjene zarade i promenjen odnos naučnog i nastavnog rada.
Govoreći o Uredbi o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta, Macut je naglasio da se ona zamrzava onog trenutka kada fakulteti počnu da rade.
“Onda ona nema svoje dejstvo, jer se honorari, isplate i primanja isplaćuju prema onome što je učinjeno”, objasnio je Macut.
Ispunjenje svih ovih tačaka, trebalo bi da dovede i do povlačenja dela akademske zajednice okupljene oko inicijative “Pobunjeni univerzitet”, koji već šest dana blokira raskrsnicu Nemanjine i Kneza Miloša.
Za to vreme studenti ne odustaju od svojih redovnih aktivnosti i najavljuju novi veliki protest u Beogradu, 28. Juna, na Vidovdan, a detalji i šta je ideja skupa, za sada nisu poznati javnosti.
Novinarka Maja Repić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.