Bivši ministar Saša Dragin oslobođen optužbi u slučaju "Azotara" (VIDEO)
Dve akcije hapšenja i 12 godina suđenja za zloupotrebe u pančevačkoj Azotari. Epilog – oslobađajuća presuda Saši Draginu, nekadašnjem ministru poljoprivrede u Vladi Mirka Cvetkovića i osuđujuće presude za 19 okrivljenih u tom postupku. Najveća kazna izrečena je nekadašnjem predsedniku UO Azotare, Radoslavu Vujačiću – četiri godine zatvora.
![](https://publisher-publish.s3.eu-central-1.amazonaws.com/pb-insajder2-staging/swp/aw6325/media/2025012313018_3ea812df5e04cb082296f70c44c901f7eeb4e1b30a558159d145a3ba0089b1f6.jpg)
Malverzacije rukovodstva Azotare sa prodajom mineralnog đubriva teške 25 miliona evra – temelj su optužnice na više hiljada strana po kojoj se u Specijalnom sudu vodio jedan od najdužih postupaka. U polupraznoj sudnici, sa devet okrivljenih, i jednim advokatom, sudija Dragan Marković obrazložio je presudu prema 19 osuđenih za zloupotrebu položaja, među kojima su tadašnji rukovodioci Azotare, pojedinci iz državnih poljoprivrednih preduzeća, kao i izvestan broj vlasnika i direktora u privatnim agro-firmama.
"U pokušaju da se aktivira rad "Azotare", Vlada je dala mogućnost "Azotari" za prodaju regresiranog miniralnog đubriva. Nije se radilo o tržišnoj robi, ni tržišnim cenama. Roba je bila namenjena poljoprivrednim gazdinstvima i preduzećima i zemljoradničkim zadrugama. Đubrivo, međutim nije dospelo onima kojima je bilo namenjeno, već onima sa kojima su okrivljeni napravili dogovore. Okrivljeni su regresirano mineralno đubrivo prodovali licima koji na to nisu imali pravo".
Obrazložena je i oslobađajuća presuda za Sašu Dragina. Sud nije utvrdio da postoje dokazi da je Dragin imao umišljaj, i da je, kao tadašnji ministar podsticao na nezakonite radnje. Krivice, je pored Dragina oslobođeno još petoro okrivljenih, a sud je još 2014. razdvojio postupak protiv Zvonimira Nikizića koji je kao vlasnik konsultantske kuće "Ces Mekon" uhapšen zajedno sa ministrom Sašom Dragin 2012. godine. Zbog nastale štete, sud je naložio Azotari i da u državni budžet uplati više desetina miliona dinara. Uplata i zatvorske kazne biće izvršene tek po pravosnažnosti presude.
U emisiji "Pravila pljačke", Insajder je još 2012. otkrio da se, u Azotari, čiju je privatizaciju Evropska Unija svojevremeno označila kao jednu od 24 sporne, osim nezakonite prodaje đubriva, odvijala i nezakonita prodaja pšenice.
U novembru 2012, tadašnja vlast u koaliciji SNS i SPS, najavljivala je istragu o prodaji pšenice u Azotari, ali ona nikada nije pokrenuta.
Novinarka Tamara Marković Subota
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.