Bez rešenja za saobraćajne gužve tokom rušenja starog i izgradnje novog Savskog mosta (VIDEO)
Vest da je Ministarstvo građevinarstva izdalo rešenje za građevinsku dozvolu, za izgradnju novog Savskog mosta uvod je u period saobraćajnih kolapsa u tom delu grada. Demontaža postojećeg mosta i izgradnja novog trebalo bi da budu završene u naredne tri godine.
Iako ranije najavljivan, plan regulacije saobraćaja u tom periodu, kojeg je navodno trebalo da izrade nadležne gradske službe, nije javno dostupan. Saobraćajni stručnjaci upozoravaju da je takvu regulaciju teško osmisliti u postojećim okolnostima, kad već za tako nešto nisu izgrađeni alternativni saobraćajni pravci. Preseljenje starog mosta na Savi takođe je nemoguća misija.
Privatnim putničkim vozilima po zakonu nije moguće naložiti kojom trasom će se kretati, pa je u tom smislu nemoguće zamisliti da saobraćaj putem elaborata, ili uredbe bude regulisan. Javni prevoz je međutim moguće preusmeriti na alternativne pravce. Za neke autobuske linije su već izmenjene trase, dok je tramvaje moguće preusmeriti na deonice preko mosta na Adi.
Inženjeri kažu - najbolje rešenje za saobraćajne gužve bi bilo da grad pre rušenja starog i izgradnje novog Savskog mosta, građanima obezbedi alternativne pravce. To se međutim nije ni razmatralo.
"Ja nigde u svetu nisam našao primer da je neko rušio most, a da nije obezbedio alternativnu mogućnost. Privatna vozila su otprilike 95% učesnika. To je nestišljiv saobraćaj. Stari železnički most nije u funkciji od 1. jula 2018. godine, kada je preko njega prešao zadnji voz. I, tamo je na stubovima starog železničkog mosta mogao da se napravi čelični gredni most kutijaste konstrukcije, koji bi mogao koliko toliko da rastereti saobraćaj koji će se pojaviti na ostalim mostovima, ako se stari Savski most zatvori“, kaže za Insajder saobraćajni inženjer Dragomir Lukić.
I, dok očekujemo radove na novom Savskom mostu, predsednik Srbije najavljuje preseljenje starog na dva kilometra dalje. Do tada će se njegova kupola nalaziti na ledini između Brankovog i starog Savskog mosta. Ukoliko ga, kako prenose mediji, konačno presele u Zemun - gde bi trebalo da taj deo grada poveže sa Velikim ratnim ostrvom, taj projekat preseljenja bi bio skup i praktično neizvodljiv.
"Neko je to njemu rekao i on je to izjavio i prošle godine avgusta meseca - da je pronađeno jedno lepo mesto. Da bi se most preselio na Lido, odnosno da bude između Zemunskog keja i Lida, vi morate prvo uz pomoć tank barži i Arhimedovog zakona da taj most podignete sa nosićih stubova, da ga prevezete do leve obale Save, gde bi se on demontirao. Odmah mogu da vam kažem da bi ta operacija koštala ne milion, ne deset miliona, ne sto miliona, nego možda i milijardu (evra)“, kaže Lukić za Insajder.
U naredne tri godine, saobraćaj između Novog i Starog Beograda kretaće se preko Brankovog mosta, Gazele i alternativno Mosta na Adi koji su, posebno u špicu, prilično opterećeni saobraćajnim gužvama. Javni prevoz u tom delu grada dodatno je opterećen preseljenjem glavne autobuske stanice sa Starog na Novi Beograd. S obzirom na to da preko Savskog mosta u špicu pređe i do 1.800 vozila, jasno je da će gužve na tom potezu biti još veće.
Pošto ideje vlasti o izgradnji gondole preko Save, ili uvođenja letećih taksija nisu zaživele, nosioci javnih funkcija dužni su da građanima ponude alternativno rešenje. U međuvremenu, građani organizuju proteste, a jedan od njih je u nedelju, 20. oktobra, na Dan oslobođenja Beograda, kada je 1944. godine beogradski učitelj Miladin Zarić sprečio naciste da, u vojnom povlačenju, sruše stari Savski most.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović