Beograd i besplatan javni prevoz: realnost ili politička propaganda? (VIDEO)
Krajem maja 2023. godine, Grad Beograd je raskinuo ugovor sa turskim konzorcijumom Kentkart, koji je bio zadužen za naplatu karata u javnom prevozu. Odluka je doneta na inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića, a glavni razlog za raskid bio je nezadovoljstvo prihodom od prodaje karata. U oktobru iste godine, gradonačelnik je s velikim zadovoljstvom sumirao rezultate sistema naplate koji je sam uveo, naglasivši da je SMS sistem plaćanja postao dominantan i revolucionaran u vrlo kratkom periodu. Prema njegovim rečima, grad Beograd je postao uzor za druge gradove u Srbiji i Evropi, koji žele da primene ovaj sistem zbog njegove jednostavnosti i praktičnosti.
Uprkos optimizmu gradonačelnika, najava besplatnog javnog prevoza otvara pitanja o finansijskoj održivosti ovog plana. Iako je grad Beograd uložio značajna sredstva u infrastrukturne projekte, uključujući i opremu za naplatu karata, postavlja se pitanje kako će se finansirati gubitak prihoda od prodaje karata.
Ivan Banković iz Sindikata „Centar GSP“ smatra da besplatan prevoz u stvarnosti ne postoji. Prema njegovim rečima, ako prevoz postane potpuno besplatan za korisnike, troškove će morati da pokrije grad Beograd, bilo kroz smanjenje prihoda od prodaje karata, ili u potpunosti iz budžeta. Banković upozorava da bi ovakav potez mogao smanjiti sredstva koja su potrebna za dalje ulaganje u infrastrukturu, obnovu vozila i izgradnju novih objekata, što bi imalo dugoročne negativne posledice po kvalitet javnog prevoza.
Ostaje pitanje šta će se dogoditi sa Javnim komunalnim preduzećem Naplata prevozne usluge Beograd, koje je osnovano pre dve godine sa ciljem naplate karata i kontrole voznih isprava putnika. Banković tvrdi da preduzeće još uvek nastavlja sa radom, ali se postavlja pitanje kakvu svrhu ima ako se naplata karata ukine. On upozorava da je reč o "parazitskom preduzeću" koje stvara dodatne troškove.
“Niste morali da dajete određene nadležnosti koje su bile iz sekretarijata za javni prevoz i GSP-u, novom preduzeću. To znači da imate novog direktora, sedam izvršnih direktora, Čitav jedan parat koji se takođe subvencioniše, plaća iz budžeta grada Beograda i to su sve bili dodatni troškovi”, istakao je Banković.
Grad Beograd je u prethodnim godinama uložio milione evra u opremu koja služi za praćenje i naplatu karata. Kako je gradonačelnik i sam potvrdio za Insajder prošle godine, samo deo ove opreme koštao je 7,5 miliona evra, dok su ukupni troškovi, kako je najavio, trebalo da budu objavljeni nakon što kompletna oprema bude nabavljena. Međutim, deo opreme koja se koristi za naplatu karata neće biti u upotrebi od nove godine.
Novinari Snežana Banjac i Dušan Trifunović Miletić