Barović za Marker: Napad ispred ambasade Izraela propust bezbednosnih službi (VIDEO)

Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, na predmetu izveštavanje u kriznim situacijama, Vladimir Barović kaže za Marker da smatra da je slučaj napada na žandarma ispred ambasade Izraela u Beogradu propust bezbednosnih službi, te da treba ustanoviti kako je došlo do toga, a posebno jer je napadač, kako kaže, bezbednosno interesantna osoba.

Vladimir Barović, profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, na predmetu izveštavanje u kriznim situacijama. Foto: Insajder

"Ako su teroristi bili na merama kako kažu bezbednosne službe, jednostavno mi nije jasno kako su mogli doći do tako važnih objekata koji su pod neprekidnom zaštitom. Da li su bili na merama fizičkog praćenja da li su bili na merama tehnološkog praćenja, da li su im slušane poruke koje su razmenjivali, elektronska pošta i sve ostalo kao što se u svetu radi sa bezbednosno interesantnim osobama“, kaže Barović za Marker. 

Kako kaže "definitivno se radi o propustu“.

"Treba ustanoviti na koji način se dešava taj propust, naravno moram reći evo 7. oktobra prošle godine smo imali propust najbolje organizovane i najozbiljnije bezbednosne službe – to je izraelska. Dakle oni su imali veliki teroristički napad, kod nas se ovo dogodilo treba ustanoviti kako je došlo do toga jer ipak su to bezbednosno interesantna lica. Dakle osobe koje su već bile na merama, lice koje je izvršilo teroristički napad se družilo sa ljudima koji su osuđivani koji su dakle zaista imali problem sa zakonom baš u tom segmentu terorizma, tako da zaista to treba istražiti videti gde su propusti da nam se u budućnosti tako nešto ne bi dogodilo“, kaže Barović.

On dodaje da je u Srbiji bezbednosna kultura na, kako kaže, dosta niskom nivou.

"To je ozbiljna stvar, vi je morate i sada imati. Ne samo zbog terorizma, mi imamo u neposrednom okruženju jedan rat u Ukrajini koja nije tako daleko do nas, imamo rat na Bliskom istoku i širom sveta razne sukobe, moraju naši građani da znaju šta da rade, na koji način da se zaštite, kako da prepoznaju bezbednosne pretnje, a takođe u sve to treba da bude uključena i država i nevladin sektor, organizacije civilnog društva koje se bave bezbednosnim pitanjima i izazovima i treba da edukujemo naše građane i građanke u tom smeru“, kaže Barović.

Na pitanje da li smatra da je reč o organizaciji ili individualnom činu Barović kaže da će to pokazati istraga, ali da, kako kaže, postoje elementi organizacije, jer je napadač prvo stigao do Beograda, a potom je opservacijom odlučio da ne napadne sinagogu zbog prisustva policije, već ambasadu Izraela.

"Evo videli smo i sa suprugom se oprostio tom porukom gde je rekao da planira da postane mučenik na Alahovom putu odnosno da pogine za veru“, kaže Barović.

Takođe smatra da treba videti da li je imao kontakte sa drugima, i da li ga je neko inspirisao ili instruirao, a dodaje i da je interesantan i izbor oružja. 

"Mislim da nije on slučajno izabrao baš oružje koje je široko dostupno, zato što je sajt Islamske države, kao i društvene mreže koje Islamske država koristila upravo preporučivala svojim pratiocima i poklonicima da u terorističkim napadima koriste široko dostupno oružje kao što je hladno oružje, vozila, pa evo i samostrel, videli smo za par hiljada dinara je uspeo da kupi u slobodnoj prodaji što govori da za terorizam nije bitan taj aspekt već je bitan motiv“, zaključuje Barović.

Izvor: Insajder