Asocijacija za rušenje i dekontaminaciju: U vreme izgradnje Hotela "Jugoslavija" azbest bio u širokoj upotrebi (VIDEO)

U petak je počelo rušenje Hotela Jugoslavija u Beogradu, a u medijima i na društvenim mrežama pojavilo se upozorenje da šut koji nastaje rušenjem može sadržati azbestni materijal, koji je opasan po zdravlje građana. Investitor, firma "Milenijum tim", u odgovoru za Insajder tvrdi da u samoj zgradi, niti u projektnoj dokumentaciji, nema azbesta. Sa druge strane, Srpska asocijacija za rušenje upozorava da je u vreme kada je hotel izgrađen, azbest bio u širokoj upotrebi, te da je pri rušenju moguće da se oslobodi značajna količina tog materijala koji je izuzetno štetan po zdravlje građana.

Rušenje hotela Jugoslavija Foto: Srđan Ilić

Dokaznog materijala da je korišćen azbest – nema, ali stručnjaci navode da je u vreme gradnje hotela "Jugoslavija" šezdesetih godina, azbest bio u širokoj upotrebi kao građevinski materijal i da zato treba jasno utvrditi da li je korišćen i pri gradnji ovog hotela.  Taj materijal je 2005. godine zabranjen u Evropskoj uniji, a dve godine kasnije i u Srbiji.

"U istorijskom opisu objekta iz 50-ih godina koji su radili, opisno stoji da se koristi vatrootporni materijal. Nije navedeno njegovo ime, niti se ikada navodio, a  navodi se još jedan slučaj - da je korišćena mineralna vuna. Iskustveno, govoreći u tom periodu, mineralna vuna je u stvari bila staklena vuna, a vatrootporni materijal je bio azbest. Da li ga ima ili nema u objektu, mi smo ocenili da ga verovatno ima u nekoj maloj procentnoj količini; to smo i probali da objasnimo, mada je to drugačije rečeno, jer je tada korišćen azbest kao izuzetno povoljan i ubedljivo, i dan danas najbolji vatrootporni materijal na svetu", navodi za Insajder Dejan Bojović, iz Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu.

Iz Asocijacije ističu da veliki problem predstavlja i nesortiranje otpada. Prema njihovim rečima, način na koji se ruši hotel "Jugoslavija", predstavlja ekološku bombu za Beograd. Ono što posebno naglašavaju jeste  da nesortirani otpad nije moguće dalje upotrebiti, ni reciklirati. 

"Trebalo je da se sa objekta uklone sve stvari, trebalo je da se skinu svi prozori, vrata, spoljašnja, unutrašnja, da se objekat bukvalno ogoli do betona. Kad se ogoli do betona, onda se pristupa rušenju. To bi bilo najpravilnije, najčistije, najzdravije i najbolje. Mi imamo zakonsku uredbu,  da treba da reciklimo 70% otpada od rušenja i građenja. Pogledajte koliki je objekt Hotel Jugoslavija, videli smo početak radova i vidimo da od toga možemo reciklirati 0%" naglašava Bojović.


Investitor "Milenijum tim" u odgovoru Insajderu  tvrdi da je pre rušenja objekat temeljno pregledan i da nije  utvrđeno prisutvo azbesta, kao i da se taj materijal ne pominje ni u projektnoj dokumentaciji.   Novinari Insajdera ponovo su postavili pitanja Ministarstvu i Inspekciji za zaštitu životne sredine o prisustvu azbesta i njegovom uticaju na zdravlje građana, ali i ovog puta bez odgovora. 

Novinarka Nevena Cvijović