Analitičar Đukić za Insajder o lokalnim izborima u Crnoj Gori: Moguće i novo glasanje u Podgorici (VIDEO)
Demokratska partija socijalista (DPS) osvojila je najviše glasova na lokalnim izborima u Podgorici i Kotoru, ali nedovoljno da sama formira vlast. Analitičar iz Crne Gore Stefan Đukić ocenio je u emisiji "Marker" na Insajder televiziji da je ipak preuranjeno reći da se time na velika vrata na crnogorsku političku scenu vraća partija koja je državom upravljala decenijama. Kaže i da su mogući novi izbori.
"Treba imati u vidu kako DPS trenutno vodi politiku i šta on radi, i to ne samo sada, već u protekle četiri godine. DPS pokušava da maksimalizuje svoju snagu, ali istovremeno da ne širi svoj koalicioni kapacitet prema partijama koje čine većinu u različitim kombinacijama nakon 2020. To čini, između ostalog, time što ignoriše ono što se dešavalo pre 2020, što ignoriše razne procese koji se trenutno vode protiv nosilaca tog režima iz sudske vlasti, tužilaštva i policije, ali i određenih poslanika. DPS nema nikakav komentar na to, štaviše, zove specijalnog državnog tužioca ’skaj tužiocem’, zato što je većina tih tužbi došla iz skaj prepiski, te samim tim čini sebe nepoželjnim partijama koje čine vlast, dok uspeva da u svom tradicionalnom biračkom telu održi broj", rekao je Đukić.
Mala izlaznost pogodovala DPS-u
On kaže da je niska izlaznost na izborima pogodovala DPS-u, koji je u apsolutnom broju birača nešto pao u odnosu na prethodne lokalne izbore, ali je očuvao jezgro, što se vidi kada se pogledaju rezultati po opštinama u Podgorici; tako na nekim biračkim mestima imaju gotovo isti broj glasova kao na prethodnim izborima.
Partije koje čine vlast na državnom nivou - Pokret "Evropa sad" (PES) premijera Milojka Spajića i Demokrate potpredsednika Vlade Alekse Bečića osvojile su manje od očekivanog u glavnom gradu Crne Gore. Đukić navodi da je teško proceniti da li je to ujedno i realna podrška koju sada imaju među biračima na nivou cele države.
"Mogli bismo, recimo, da napravimo paralelu sa prethodnim lokalnim izborima - tada je PES sam, ali sa predsednikom Milatovićem kao nosiocem liste, imao 21 odsto, Demokrate su imale oko 11 odsto, a Pokret URA 6,6 odsto. Sada je Milatović sa URA, a Demokrate i PES zajedno, i kada se saberu svi njihovi procenti dobija se pet - šest odsto manje u odnosu na prethodne izbore. Samim tim, očigledno da je opala ta podrška, da Milatović i URA nisu napravili sinergiju u dovoljno velikoj meri, a da su PES i Demokrate značajno pali", kazao je Đukić.
Prema njegovim rečima, više je faktora zašto je do svega toga došlo.
"Jedan od faktora je, naravno, taj što glavni ekonomski program na kojem PES bankira svoju podršku – ’Evropa sad 2’, koji bi trebalo da poveća minimalnu zaradu, a samim tim i prosečnu, još nije startovao. Iako su ovo lokalni izbori, kao i kod vas u Srbiji tako i kod nas se te margine jako često gube i prosto ljudi glasaju na lokalnim izborima često razmišljući o državnoj temi. To je jedan od razloga zašto nisu dobro prošli. A drugi razlog je to što su došli na vlast s obećanjima o meritokratiji, o iskorenjivanju korupcije, o promeni određenih politika u odnosu na to kako su se vodile ranije, a ništa od toga se nije desilo. I pokazalo se da je njihovo biračko telo spremno to da kazni", objasnio je sagovornik "Markera".
S druge strane, dodao je, biračko telo DPS-a je dosta disciplinovano, dok je i bivši Demokratski front (DF) čak malo i povećao svoju podršku, jer je i njihovo biračko telo takođe disciplinovano.
"Biračko telo ovog takvozvanog građanskog centra, gde spada premijerova partija PES, Demokrate, partija Dritana Abazovića, spremno je da kazni apstinencijom. Znači, oni nisu otišli i glasali iz protesta DPS ili DF, oni prosto nisu izlašli na izbore i zato smo imali najmanju izlaznost ikad na lokalnim izborima u Podgorici", ističe Đukić.
Neće biti laki pregovori
Jezičak na vagi u Podgorici je koalicija koju predvode predsednik Jakov Milatović i bivši premijer Dritan Abazović, ali je, kako navodi Đukić, otvoreno pitanje na koju će oni stranu.
"Možete se setiti da je Abazović postao premijer glasovima DPS-a u Skupštini. Na kraju se ta avantura nije dobro završila ni za njega. Iako je sa tri poslanika u crnogorskoj Skupštini držao maltene apsolutnu vlast, Abazović nije to preneo u neke glasove na izborima prošle godine. Istovremeno, DPS ima osećaj da je prevaren, da ta manjinska podrška koju su dali Abazoviću nije dobro prošla, tako da je veliko pitanje šta će se sada desiti. S druge strane, Saša Mujović, nosilac liste PES-a, dakle Spajićeve liste, rekao je da nipošto neće biti gradonačelnik ako to bude značilo da URA i Milatović daju potrebnu većinu", kazao je Đukić.
On smatra da postoji mogućnost da se ide i na nove lokalne izbore.
"Da vas podsetim da sve ove partije - PES, Demokrate, bivši Demokratski front, URA - vrše vlast u Podgorici, svi imaju neke značajne funkcije i neće biti laki ti pregovori između njih, jer svi žele da su ovi izbori imali neki smisao, da negde povećaju svoju vlast, a nemaju nauštrb koga, dok s druge strane imamo potencijalnu koaliciju koja je velika dilema i velika nesigurnost i za Abazovića i Milatovića, ali i za DPS. Potpuno je nejasno kako bi oni izašli iz svega toga, to bi predstavljalo značajan avanturizam", zaključio je za Insajder analitičar Stefan Đukić.
Izvor: Insajder