Aleksandar Ivković (Centar savremene politike) u Markeru: Većina ministara izabrana na osnovu stranačke pripadnosti, ustupci napravljeni i Zapadu i Rusiji (VIDEO)

Aleksandar Ivković iz Centra savremene politike gostujući u emisji Marker istako je da je većina ministara u novoj vladi izabrana na osnovu stranačke pripadnosti i da u njoj vidi ustupke i Zapadu i Rusiji.

Aleksandar Ivković iz Centra savremene politike, foto: Insajder

"Čak i oni koji su izabrani kao nestranačke ličnosti očigledno neće imati prevelikog manevarskog prostora. To smo videli i ranijih godina da neki ministri koji budu izabrani kao nestranačke ličnosti postanu članovi Srpske napredne stranke. To je, na primer, bio slučaj sa Anom Brnabić, tako da ne bih očekivao ni da će nezavisni ministri opet imati puno prostora da odlučuju samostalno van partijske politike", naglašava on.


Sednica Skupštine na čijem je dnevnom redu izbor nove vlade predviđena je za 1. i 2. maj  kada se neradno obeležava međunarodni praznik rada. Među kandidatima za ministre je osam novih imena, što je ni četvrtina. Na pitanje Insajdera zbog čega se onda ovoliko dugo čekalo da se formira vlada, naš sagovornik odgovora da su postojale dve vrste spekulacije u javnosti.

"Jedna je da je u pitanju unutrašnji sukob unutar Srpske napredne stranke oko raspodele resora. To je moguće, ali ne bih mogao da kažem da li je to stoprocentno sigurno bilo tako, zato što prosto indikatori koje smo dobijali nisu bili u potpunosti jasni. A sa druge strane postoje objašnjenja da je ovo treća vlada na koju se čeka ovoliko dugo, da je to već neki manir vlasti da iscrpljuje zakonske rokove do kraja iz dva razloga: da bi predsednik Vučić svoje saradnike držao u stanju neizvesnosti i discipline, a sa druge strane, da pošalje poruku javnosti da je predsednik Republike jedina institucija u državi koja funkcioniše", objašnjava Ivković.

Za ministra policije ponovo je predložen Ivica Dačić dok je Bratislav Gašić ponovo predložen za ministra odbrane. Na pitanje Insajdera da li u ovim slučajevima možemo da govorimo o nagradama i kaznama, naš sagovornik odgovara da je to kada je u putanju Gašić oprez predsednika Srbije.

"Mislim da u slučaju Bratislava Gašića pre možemo da govorimo o oprezu, a ne o kažnjavanju, zato što smo videli slučaj Nebojše Stefanovića koji je bio ministar unutrašnjih poslova šest godina. I on je na toj poziciji izgradio neku nezavisnu bazu moći i na taj način možda postoji politička pretnja po predsednika Vučića. Tako da mislim da se u ovom slučaju predsednik Vučić iz opreza odlučio da rotira te funkcije kako se ni Bratislav Gašić ne bi pretrano dugo zadržao na toj poziciji"

Sa druge strane kada je upitanju Dačić „ pre svega odraz slabijeg izbornog rezultata SPS-a na prethodnim izborima. I to bih rekao da znači da oni nisu prosto mogli da biraju šta će dobiti". 

Činjenica da je u vladu ušla Milica Đurđević Stamenkovski, čija stranka nije prešla cenzus, mogla bi se nazvati presedanom. Na pitanje Insajdera da li nam to nešto govori odgovora da je to već bilo. 

"Mislim da je i Gordana Čomić ranije postala ministarka, iako nije prešla cenzus, tako da i za to postoji presedan i neki manir da predsednik Republike i SNS šire svoju koaliciju što je više moguće. I to je u ovom kontekstu i izbor Milice Đurđević Stamenkovski na mesto ministrake. Zavetnici su ušli u vladajuću koaliciju, zajedno sa njima će učestvovati na lokalnim izborima. Ovo je neka vrsta nagrade za to i neka vrsta poruke biračima da su sada svi oni deo velike koalicije za koje treba glasati iz, kako oni kažu, patriotskih razloga", zaključuje Aleksandar Ivković iz Centra savremene politike. 

Izvor: Insajder