Advokat Prijović: Tri razloga za današnju obustavu rada advokata

Članovi Advokatske komore Srbije (AKS) obustavili su danas rad, na jedan dan. Prema rečima Vladimira Prijovića, člana Upravnog odbora AKS, postoje tri ključna razloga za ovu odluku.

Sudnica Specijalnog suda u Beogradu. Foto: Srđan Ilić

Sagovornik Insajdera kaže da je prvi razlog obustave rada, zbog načina usvajanja izmena i dopuna Krivičnog zakonika, kao i drugih zakona, bez adekvatnog učešća advokature.  

„Način na koji su donete izmene zakona nas je direktno pogodio, s obzirom da smo u prethodnom periodu imali sa resornim Ministarstvom dogovor da učestvujemo u svim radnim grupama kada su u pitanju izmene propisa iz oblasti koja se odnose na advokaturu, ali i onih sistemskih zakona, kao što je Krivični zakon i Zakon o krivičnom postupku. Javna rasprava vezana za izmenu tih zakona je trajala samo mesec dana. Mi smo za vreme trajanja te javne rasprave predložili i uputili dopis Ministarstvu pravde, sa zahtevom da se ta javna rasprava produži do kraja godine, jer smo smatrali da je izuzetno kratak vremenski period od meseca dana da se izjasnimo kvalitetno na sve predložene izmene, a koje su bile izuzetno brojne, neka krivična dela su nova, ubačena, neka su bila brisana“, objašnjava Prijović.

Ministarstvo pravde, iako suočeno sa zahtevima AKS i stručne javnosti, produžilo je javnu raspravu tek nakon pritiska Evropske komisije, ali su izmene zakona već bile usvojene.

Vladimir Prijović, foto: Ustupljeno Insajderu

„Međutim, ministarstvo je verovatno zbog pritiska protesta odnosno štrajkova zaposlenih u prosveti i u zdravstvu, odlučilo da donese na jedan potpuno nezakonit način, po našem stavu, izmene krivičnog zakonika, koje nisu sporne sa stanovišta samih odredaba, ali sa stanovišta načina na koji su doneti su svakako sporne. Nakon fizičkog sukoba Narodnoj skupštini Srbije, kada je prekinuto zasedanje, posle dva dana su bukvalno samo izglasane te izmene zakona i ne samo Krivičnog zakonika, već pedesetak drugih zakona bez ikakve skupštinske rasprave. Dakle, niti je prethodila donošenju tog zakona ozbiljna javna rasprava, niti skupštinska rasprava, tako da po nama to ne može biti način na koji se menjaju zakoni u zemlji“, navodi Prijović.

Uplitanje izvršne vlasti u rad pravosuđa

Advokatska komora Srbije u saopštenju o obustavi rada, ističe sistematsko uplitanje izvršne vlasti u rad pravosuđa, čime se, prema njihovom mišljenju, narušava načelo podele vlasti, što direktno ugrožava nezavisnost sudstva i ravnotežu vlasti predviđenu Ustavom.

„Direktno uplitanje u rad pravosuđa, je ključni razlog koji nas je rukovodio, da se kao Advokatska komora Srbije, odnosno Upravni odbor, izjasnimo, ukažemo društvu i javnosti na ove probleme. Obustava našeg rada na jedan dan je simboličan čin, kako bismo skrenuli pažnju na probleme sa kojima se danas društvo suočava, a koje pre svega utiče na vladavinu prava, na nedostatak jednakosti pred zakonom. A mi smo kao Komora dužni da u ime advokature koju predstavljamo, insistiramo da se poštuju i ljudska prava i osnovne slobode, kao i ta jednakost pred zakonom“, zaključuje Prijović. 

Tokom današnje obustave rada, advokati nisu postupali pred sudovima i drugim državnim organima, osim u hitnim slučajevima, poput odlučivanja o pritvoru ili postupaka u vezi sa maloletnicima. AKS je dozvolio advokatima da podnose podneske samo ukoliko je to poslednji dan zakonskog roka.

"Ovaj protest je simboličan, ali ima za cilj da ukaže na ozbiljne probleme koji se tiču vladavine prava, jednakosti pred zakonom i poštovanja ljudskih prava. Advokatura će nastaviti da insistira na zaštiti osnovnih sloboda i prava, kao i na jednakosti svih pred zakonom," izjavio je Prijović.

Selektivno procesuiranje

Kao drugi razlog za jednodevnu obustavu rada, advokati navode - selektivno procesuiranje. 

Advokatska komora Srbije ukazuje na selektivnu primenu zakona u slučajevima tragedije u Novom Sadu i selektivno procesuiranje učesnika protesta građana u tom gradu. Prijović navodi da javnost nije bila adekvatno informisana o odgovornosti u slučaju tragedije, dok su pojedinci koji su učestvovali u protestima bili procesuirani na način koji advokatura smatra selektivnim i nepravičnim.

Na pitanje o mogućim budućim protestima, Prijović je naveo da će dalji koraci zavisiti od ponašanja države prema advokaturi i razvoju situacije u pravosuđu. 

 Novinar Milenko Kovačević