Žiofre: Srbija mora da ojača medijske standarde

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuele Žofre izjavio je danas da Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, mora da dodatno ojača medijske standarde, obezbeđujući profesionalno, etičko i nezavisno medijsko okruženje.

Šef Delegacije Evropske unije Emanuel Žofre. Foto: Srđan Ilić

"Kao preduslov, novinari moraju da se osećaju bezbedno dok rade svoj posao", rekao je Žofre novinarima u Beogradu, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima.

Srbija, prema njegovim rečima, mora da do kraja sprovede reforme u medijskom sektoru koje je započela izmenama medijskih zakona pre tačno godinu dana, kao i da obezbedi transparentno sufinansiranje medija i transparentnost u vlasništvu medija, dodajući da su budžeti za sufinansiranje ove godine značajno smanjeni.

"U kontekstu šta je urađeno prošle godine i još uvek nije u potpunosti sprovedeno, zakonodavni okvir u Srbiji još uvek nije u potpunosti u skladu sa evropskim zakonodavstvom u oblasti medija... Ovo je deo agende reforme koju je Srbija prihvatila početkom oktobra, a potom i od strane Evropske komisije, gde Srbija mora da sprovede dodatne reforme u oblasti medija kako bi u potpunosti bili u skladu sa evropskim standardima", kazao je Žofre.

Dodao je da je EU za sprovođenje Medijske strategije u Srbiji dala 1,5 miliona evra, kao i da očekuje da ona u potpunosti bude implementirana.

Šef Delegacije EU naveo je da je Evropska komisija u godišnjem Izveštaju navela da u Srbiji još uvek postoji izazov sigurnosti novinara, u kom je naglašena potreba poboljšanja bezbednosti novinara.

"Takođe, pozivamo državne zvaničnike da se suzdrže od verbalnih napada na novinare, kao i da se postaraju da bilo kakve pretnje i nasilje nad novinarima budu propraćene, istražene i procesuirane", kazao je Žofre.

Pomenuo je slučajeve nerešenih slučajeva ubistava novinara Slavka Ćuruvije, Radislave Dade Vujasinović i Milana Pantića, navodeći da su ti slučajevi primer nekažnjivosti zločina nad novinarima.

"To ostavlja porodice, ali i druge novinare i javnost sa gorkim iskustvom nedovršene pravde. Nadležni moraju da pokažu nultu toleranciju za nekažnjivost u slučajevima koji su još uvek u toku i još uvek mogu da dostignu pravdu", dodao je on.

Naglasio je i da svaki zločin mora biti kažnjen, ukoliko postoji želja da se zaštite novinari, kao i da se morao obezbediti situacija u kojoj oni mogu bezbedno da rade.

"Primećen je problematičan trend slab tužbi... Evropska komisija pomno prati pravne postupke protiv novinara u Srbiji", kazao je Žofre.

Naveo je da su novinari širom sveta izloženi životnoj opasnosti - uključujući i one koji izveštavaju iz ratnih zona, ali i one koji izveštavaju o osetljivim temama poput organizovanog kriminala i korupcije.

"Novinari izveštavaju o onome što je javni interes, a javni interes je naš kolektivni interes... Mi kao društvo imamo obavezu da štitimo novinare. Ovo je globalni slučaj, uključujući i EU. Nažalost, nekoliko godina unazad imali smo i slučajeve ubistava novinara", rekao je Žofre.

Šef Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Srbiji Jan Bratu rekao je da se Srbija obavezala da će preduzeti efektivne mere da zaustavi nekažnjivost u zločinima nad novinarima.

"Ja ću podsećati, i nastavićemo da podsećamo, nadležne u Srbiji na ovu obavezu. Vlasti uvek moraju da poštuju bezbednost novinara, uvek moraju da osude sve napade nad novinarima i moraju da budu pažljivi kako govore o novinarima i medijskim radnicima", naveo je Bratu.

Vlast i organi za sprovođenje zakona, prema njegovim rečima, moraju da pozovu na odgovornost one koji su počinili zločin nad novinarom.

"Nekažnjavanje, jednostavno, ohrabruje dalje napade. Novinarstvo nije zločin. Napadi na novinare, sa druge strane, jesu zločin. Nijedan zločin ne bi smeo da prođe neprocesuiran i nekažnjen. Odgovornost za zločine i kažnjavanje zločina je javni interes i kolektivna odgovornost", kazao je Bratu.

Pozvao je Srbiju da donese novi akcioni plan za Medijsku strategiju, za period od 2024. do 2025. godine, kao i da počne da radi na sledećem, ističući da medijska reforma mora u potpunosti biti sprovedena.

Bratu je naveo i da neće biti ispunjen zadati rok od godinu dana od donošenja novih medijskih zakona i dodao da je važno da se sve dogovoreno ispuni, jer je to dogovor vlasti i medijskih udruženja.

Predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija Veran Matić, koja je organizovala događaj, da u Srbiji stoprocentna nekažnjivost za ubistva novinara.

Naveo je primere Ćuruvije, Pantića i Vujasinović, ali i primere 20 srpskih, albanskih i drugih novinara ubijenih na Kosovu od 1998. do 2005. godine, dodajući na to otmice i nestanke.

Dodao je da novinari odavno traže međunarodnu komisiju koja bi istražila nestanke i ubistva novinara, ali da nikada nije došlo ni blizu pokretanja takve komisije.

"Moramo da nastavimo da vršimo pritisak da bi se nastavila ozbiljna istraga i da bi se dobili sudski epilozi svih tih novinara", kazao je Matić, upućujući apel i vlastima u Srbiji i međunarodnoj zajednici da u tome pomognu.

Izvor: Beta