Žiofre: Plan rasta za Zapadni Balkan sastoji se od jasnih preduslova, EU je potrebna jaka Srbija

Šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre rekao je da se plan rasta za Zapadni Balkan sastoji od, kako kaže, jasnih instrukcija, odnosno, preduslova, te da će države Zapadnog Balkana biti pozvane da podnesu Reformske agende Komisiji, izlažući socio-ekonomske i fundamentalne reforme koje planiraju da preduzmu u naredne tri godine. Žiofre je to rekao na panel diskusiji "Plan rasta za Zapadni Balkan: Koje su koristi za mala i srednja preduzeća", koja je održana u okviru Evropske nedelje mogućnosti.

Ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre, foto: Srđan Ilić

Kako je rekao "glavnu reč" u odobravanju finansijskih sredstava imaće države članice EU.

"To je finansiranje od šest milijardi evra koje je dodelila Evropska komisija za ZB, od toga više od milijardu i po evra za Srbiju. Poenta je da se urade potrebne reforme i ako ih država dobro sprovede, EK će dostaviti sredstva", istakao je Žiofre.  

Dodao je da Plan rasta, osim novčanih sredstava nudi i brojne druge mogućnosti, ali i da je najosnovnije pitanje kako da Zapadni Balkan integrišemo na jedinstveno tržište EU i pre nego što zemlje tog regiona postanu članice.

"Novi sistem nam omogućava da Zapadni Balkan uvedemo u to tržište i pre pristupanja. Konkretno, jedinstveno platno tržište unutar EU, dakle poenta je da ako plaćate iz Pariza u Talin, na primer, platićete isto kako biste iz Pariza u Marsej. To nudimo Srbiji, da uskoro bude deo jedinstveno platnog sistema EU. Time se godišnje štedi pola milijarde. Isplativije je kako za kompanije, tako i za građane. Konkretno to znači da se ne naplaćuju takse ako plaća kompanija iz, na primer, Novog Sada, kompaniji iz Portugala", pojasnio je Žiofre.

Dodao je da Evropska unija "zna" da je Srbiji najveći partner, ali da su problem gužve na graničnim prelazima.

"Tu su onda i veći troškovi, ali i više je vremena potrebno i to možemo da promenimo. Ono gde takođe vidimo šansu za napredak je digitalno tržište, želimo da vidimo više Srbije digitalno, a kako je Srbije već napredovala i jako dobro ide u digitalizaciji, znamo da ona ima odličan kapacitet za pristupanje digitalnom tržištu", rekao je on.

Žiofre je naveo i Digitalni novčanik - lakši način koji omogućava otvaranje bankovnog računa ili registraciju na Univerzitet.  

"Želimo Srbiju da uvedemo i u wi-fi zonu, tako da i lokalne zajednice mogu svoje građane da povežu na internet. To su sve konkretni koraci koje želimo da preduzmemo sa Srbijom u naredne tri godine. Evropskoj uniji je potrebna jaka Srbija", rekao je Žiofre.

Izvor: Tanjug