Zbog izdavanja lažnih diploma u BiH optuženo ukupno 21 fizičko i pravno lice

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv 21-og fizičkog i pravnog lica, koja se terete za udruživanje radi krivičnih dela, koruptivnih radnji i izdavanja lažnih diploma.

Foto: Insajder

Optuženi su Zoran Kalinić, rektor na Nezavisnom univerzitetu Banjaluka, Dragan Ilić, nekadašnji suvlasnik Visoke škole za primenjene i pravne nauke "Prometej" Banjaluka, kao i Vladimir Stojanović, koji je bio vršilac dužnosti rektora na Univerzitetu modernih nauka "CKM" Mostar i direktor na Visokoj školi "Union" Mostar.

Optuženi su i Dragan Đuranović, koji je bio rektor na Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment „PIM“ Banjaluka, Denis Pračić, koji je bio zaposlen na Visokoj školi „Union“ Mostar kao menadžer i na Univerzitetu modernih nauka Mostar, kao i Mirko Tufegdžija, koji je bio zaposlen na Univerzitetu „PIM“ Banjaluka.

Tužilaštvo je podiglo optužnicu i protiv Ljubiše Todorovića sa Visoke škole "Prometej" Banjaluka i CKM Univerzitet Mostar, Dragana Golijanina, profesora na Univerzitetu "Victoria international university" Mostar, koji je pravni naslednik Univerziteta modernih nauka "CKM" Mostar, kao i Vase Pajića.

Optuženi su i Vojislav Škrbić, profesor emeritus na "PIM" Banjaluka, Goran Lalović, Dušan Perić, Senad Sinanović, Ljubinko Dobraš i Miodrag Tepić.

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu i protiv šest pravnih lica - Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke "NUBL" Banjaluka, Visoke škole za primenjene i pravne nauke "Prometej" Banjaluka, banjalučkog Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment "PIM", mostarskog Univerziteta "Victoria international university" Mostar, kao pravnog naslednika Univerziteta modernih nauka "CKM" , Visoke škole "Union" iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko distrikt BiH.

U protekle dve godine Tužilaštvo BiH je vodilo istragu o izdavanju lažnih diloma na ovim univerzitetima i, prema prikupljenim dokazima, utvrdilo da je izdato najmanje 49 visokoškolskih diploma, čije će se poništenje tražiti u zakonom predviđenom postupku.

"Tužilaštvo BiH i Agencija za istrage i zaštitu BiH (Sipa) prikupili su dokaze da lica koja su nezakonito kupovala diplome, u vrlo malom obimu ili čak nikako, nisu učestvovala u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje nezakonitih diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada evra", navedeno je u optužnici.

Tužilaštvo BiH je najavilo da će tražiti da se optuženim izrekne zabrana obavljanja dužnosti u visokoškolskim obrazovnim institucijama.

Svi optuženi ranije su bili uhapšeni u predmetu "Klaster", a Sud BiH je većini njih posle puštanja na slobodu odredio mere zabrane.

Izvor: Beta