Vučićićev odgovor ambasadi SAD u Sarajevu: Gde piše da imovina pripada centralnim vlastima BiH, a ne entitetima?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je u utorak 11. juna na tvrdnje ambasade SAD u Sarajevu da zaključci usvojeni na "Svesrpskom saboru" u Beogradu predstavljaju napad na Dejtonski sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine. Vučić je od ambasade SAD zatražio da konkretno odgovore kako su došli do zaključka, na osnovu čega i kog akta da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima.

Aleksandar Vučić Foto: Srđan Ilić

Vučić je rekao da je "baš interesantna" bila kritika partnera iz američke ambasade u Sarajevu po pitanju Svesrpskog sabora održanog u subotu.

"Međutim, rekao sam da ću da postavim neka pitanja. I vi ste čuli, već mnogo puta svi, i u Srbiji, i u Bosni i Hercegovini, i u celom regionu jednu sintagmu koja glasi duh Dejtonskog sporazumu. Ako mi kao zemlja koja je potpisala Dejtonski sporazum nismo garant provođenja, jer kažu da to ne piše nigde, već smo samo potpisnik, i ako bi duh tog potpisa upravo to značio, ja ne bih da se bavim ni duhom, ni duhovima. I uputiću ću vam najkonkretnije pitanje za one koji su rekli da smo mi pogazali Dejtonski sporazum, za naše partnere iz američke ambasade u Bosni i Hercegovini", naveo je Vučić u video poruci na instagram profilu @budućnostsrbijeav.

On je naveo da su Dejtonskim mirovnim sporazumom regulisane nadležnosti centralnih vlasti i entiteta. 

"Moje prvo pitanje za njih je kako, gde i od kada negde piše da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima. Naime, tačkom 3. Ustava BiH, aneks 4. Dejtonskog sporazuma, predviđeno je da sve državne funkcije ovlašćenja koja nisu izričito dodeljene institucijama BiH pripadaće entitetima” naveo je Vučić.   

“A članom 3.1 navedene su nadležnosti institucija BiH, spoljna politika, spoljnotrgovinska politika, carinska politika, monetarna politika, finansiranje ustanova i međunarodnih obaveza BiH, politika useljavanja, izbeglica i azila, provođenje krivičnih zakona, odnosi s Interpolom, međunarodna komunikacija, saobraćaj između entiteta i kontrola vazdušnog saobraćaja", rekao je Vučić.

Predsednik je konstatovao da se, kao što se vidi, nigde ne pominju ni javna imovina, ni javna svojina. 

"Te vas molim, dragi partneri iz američke ambasade, da mi konkretno odgovorite kako ste došli do zaključka i na osnovu čega i kog akta da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima kao što jasno piše u Dejtonskom sporazumu, a zbog čega ste između ostalog učestvovali u izazivanju krize na prostoru BiH. Istovremeno, očekujem da mi odgovorite, kao što ste već u nekoliko navrata rekli da to ima veze sa sporazumom po pitanju sukcesije iz 2001. koje je stupio na snagu 2004", dodao je Vučić.

Poručio je i da na to ne odgovaraju jer bi, kako kaže, bilo mnogo glupo.

"Sukcesijom se regulišu prava i obaveze država članica nastalih na prostoru BiH, a ne kako će javna svojina ili javna imovina biti raspoređena unutar jedne od država članica nastale raspadom Socijalističke federativne republike Jugoslavije", rekao je Vučić i ponovio molbu da mu na ovo jedno prosto pitanje, a tako mnogo važno odgovore, jer svi u regionu već godinu i po dana gube po pitanju imovine na kojoj insistiraju. Mnogo sam srećan što ste prihvatili ovu argumentovanu, civilizovanu i bez ikakvih uvreda dobru raspravu i uveren sam da ćete mi pružiti odgovor. Gde to piše? To je moje pitanje", zaključio je predsednik Srbije. 

Ambasada SAD: Zaključci usvojeni na Svesrpskom saboru nisu odbrana Dejtonskog sporazuma



Podsećamo, Američka ambasada u Sarajevu ocenila je da zaključci koji su usvojeni na Svesrpskom saboru ne predstavljaju odbranu Dejtonskog sporazuma već su, kako navode, smišljen napad na taj mirovni sporazum i državne institucije BiH.

"Zaključci ne predstavljaju odbranu Dejtonskog mirovnog sporazuma, kako autori tvrde, već su namerni napad na taj sporazum i državne institucije BiH", navodi se u saopštenju američke ambasade u BiH.

Dodali su da su zaključci sa Svesrpskog sabora, koji se odnose na Dejtonski mirovni sporazum i nezavisnu državu BiH, ukorenjeni u "pravnim dezinformacijama i prožeti greškama".

Istakli su da Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH izričito navode da je BiH država naslednica Republike BiH sa svojom unutrašnjom strukturom, modifikovanom, tako da se sastoji od dva eniteta.

"Ni Dejton, ni Ustav BiH ne daju entitetima ili bilo kom drugom pod-državnom telu, pravo na secesiju, 'razdruživanje' ili bilo koji drugi nespretni sinonim za otcepljenje koji su izmislili zvaničnici RS", naveli su iz američke ambasade u BiH.

Naglasili su da RS nije država i da može postojati samo unutar BiH.

Izvor: Tanjug