Vučević na obeležavanju Dana sećanja na stradanje u Jajincima: Mesto sećanja i opomene, dostojanstveno čuvati sećanja na stradalnike

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je danas na obeležavanju Dana sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja na stratištu u Jajincima, da će "učiniti sve da se dostojanstveno čuvaju sećanja na stradalnike na tom mestu".

Memorijalni park Jajinci, ilustracija, foto: Sonjabgd/CC BY-SA 3.0/Wikipedia

Vučević je rekao da su Jajinci mesto "tuge, bola, opomene i naše kolektivne savesti" i da građani Srbiji sami svojoj deci moraju da pričaju o tome da su tu stradali njihovi preci.

"Nameće nam se narativ da smo narod dželata, a ne narod žrtva. Šta možemo biti drugo kada je po zvaničnom naređenju naših 100 života vredelo kao jedan nacistički", rekao je Vučević.

On je istakao da se mora čuvati mir i "naša sveta sloboda", jer je jedini garant da se ovakvi užasi više ne ponove.

Kako je rekao, 20. vek je bio vreme strašnog suda za pojedine narode, pa je od 1912. do 1945. više od dva miliona građana Srbije ubijeno u ratovima ili politikom okupacionih režima.

Vučević je rekao da je bivše vojno strelište ispod Avale u Drugom svetskom ratu izabrano za pogubljenja i da je tu ubijeno više od 80.000 ljudi, a da su njihove kosti kasnije otkopavane i paljene kako bi se uništili tragovi.

"Masovno su dovođeni i ubijani Srbi, Jevreji i Romi, kao i pristalice pokreta otpora, i jednog i drugog", rekao je Vučević i dodao da su se oni svojom žrtvom uzidali u slobodarsku i nepokolebljivu Srbiju.

Preživeli logoraš Jasenovca Milinko Čekić rekao je da se zločini ni posle 80 godina ne mogu zaboraviti, jer oni koji treba da se stide, izvinjavaju i traže oproštaj veličaju zločince kao narodne heroje.

Čekić je pozvao da se kao groblje obeleži špic Velikog ratnog ostrva, kao i obala kod Kule Nebojše, ali i lokacija između Tržnog centra Ušće i Muzeja savremene umetnosti i stratište na Gardošu.

Izvor: FoNet