Vučević: Ambasada SAD u Sarajevu pokazala elementarno nepoznavanje Dejtona

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je da nije iznenađen negativnom reakcijom Američke ambasade u Sarajevu na održani Svesrpski sabor, ali da jeste činjenicom da je ambasada time pokazala elementarno nepoznavanje Dejtonskog sporazuma, odnosno Ustava Bosne i Hercegovine, pre svega po pitanju imovine koja pripada entitetima.

Miloš Vučević Foto: Srđan Ilić

Vučević je za RTS rekao da su sve 53 tačke Deklaracije između Srbije i Republike Srpske potpisane u okviru Svesrpskog sabora apsolutno u duhu Dejtonskog sporazuma, kao i da ni na jedan način ne vode ka njegovoj opstrukciji.

Dodao je da je Dejtonski sporazum doneo 29 godina mira u Bosni i Hercegovini i da ona mora da nastavi da ga čuva, kao i da je Srbija garant tog sporazuma.

Vučević je podsetio i da je sam predsednik Aleksandar Vučić u reakciji na objavu Američke ambasade u Sarajevu rekao da njena tvrdnja nije utemeljena u pravu i međunarodnim sporazumima.

Naglasio je da mora da se stvara prostor za razgovor, kao i da nas sve drugo vodi u pogoršanje situacije, iz koje se ne bi išlo u proces deeskalacije i kretanju ka boljim odnosima, već u proces dezintegracije, tj. udaljavanja i nerazumevanja.

"Mir je preko potreban i Bošnjacima i Srbima i Hrvatima. Verujem da smo svi dovoljno zreli da nećemo ići u put koji je katastrofalan za svakog, već da ćemo razgovarati o budućnosti",naglasio je Vučević.

Dodao je da će se na taj način vršiti dalja integracija regiona, stvarati nove investicije, graditi putevi i pruge, i ići ka rastu standarda svih građana.

Podsetimo predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je ranije danas na tvrdnje ambasade SAD u Sarajevu da zaključci usvojeni na "Svesrpskom saboru" u Beogradu predstavljaju napad na Dejtonski sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine. 

Vučić je od ambasade SAD zatražio da konkretno odgovore kako su došli do zaključka, na osnovu čega i kog akta da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima.

Tokom dana stigao je odgovor od ambasade Amerike u Sarajevu gde piše da imovina pripada državi, a ne entitetima kao i da "nema potrebe za ponovnim razmatranjem dobro dokumentovane pravne istorije i sudskih presuda u vezi sa državnom imovinom u Bosni i Hercegovini".

Premijer Srbije: Podele u društvu su manje nego što se medijski prikazuje

Podele u društvu su manje nego što se medijski prikazuje, a u parlamentu je uspostavljen međustranački dijalog, izjavio je premijer Miloš Vučević, koji navodi da svi znaju da bez Srbije nema rešenja za Kosovo.

Vučević je, gostujući na RTS, rekao da bi trebalo da usledi period bez izbornih ciklusa, mada se to u politici nikada ne zna.

Prema njegovim rečima, međustranački dijalog se odvija u parlamentu, gde mu je i mesto, a Ana Brnabić kao predsednica dobro radi i pokazuje visok nivo strpljenja, ozbiljnosti i odgovornosti.

I kada je najžešća rasprava i najtvrđi argumenti, dobro je da se razgovor vodi u parlamentu, a ne van njega, naglasio je Vučević.

Vučević je rekao da je Vlada Srbije uključena u dijalog sa prištinskim vlastima kroz Kancelariju za Kosovo i Metohiju, podsećajući da je parlament doneo odluku da je predsednik države taj koji vodi dijalog.

„Mi smo partner predsedniku i podržavamo Srbe na Kosovu i Metohiji, to je mnogo važnije nego da se busamo u prsa i govorimo jeftine parole“, kazao je Vučević i poručio da "svi znaju da nema rešenja za Kosovo i Metohiju bez Srbije".

Na Kosovu je tuđa vojska NATO alijanse, ali moramo biti umešni, sposobni i hrabri da pomažemo Srbima na svaki način. Veoma su opasne poruke kada neko iz Beograda kaže da je Kosovo nezavisno i završena stvar, upozorio je Vučević.

Mnogo nas izazova čeka oko Kosova, predviđa Vučević, jer će dijalog sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem teško ići.

Strateški interes Srbije je da bude u EU, ali Unija je zajednica utemeljena na interesima. EU je donela mir na prostor država članica i ulazak ovog dela Zapadnog Balkana bi nam doneo garanciju mira, tvrdi Vučević.

Prema njegovim rečima, kroz dijalog bi se tada rešila sva pitanja i Kipar je pravi primer toga.

Imamo dosta vremena da usklađujemo svoju spoljnu politiku sa EU. Kompromis je potreban svima na Balkanu, ali ne može se stavljati znak jednakosti između kompromisa i poraza, dodao je.

Iluzorno je očekivati da Srbija unapred pokaže svoje karte i u odnosu prema Kosova ili u drugim

geopolitičkim pitanjima, rekao je Vučević, ocenjujući da je potrebno da Srbija bude "malo mudra, da ne kažem lukava".

Izvor: Agencije