Vodostaj Dunava u Novom Sadu 386 cm, tendencija poratsa u naredna četiri dana

Prema najnovijim podacima RHMZ-a, vodostaj Dunava u Novom Sadu je 386 centimetara, a Igor Kolaković iz Voda Vojvodine izjavio je da nije bilo značajnih promena u prethodna tri dana kako u Srbiji, tako i u prognozama koje stižu iz Mađarske.

Dunav kod Apatina, Foto: Tanjug/Aleksandra Orlić

"Mađarska je ustalila svoju prognozu. Vanrednu odbranu očekujemo u Bezdanu i Apatinu, možda Bogojevu, a Bačka Palanka i Novi Sad do granice proglašenja vanredne odbrane“, rekao je Kolaković. 

On je dodao i da postoji tendencija porasta Dunava u naredna četiri dana. 

„Redovna odbrana podrazumeva dnevno dežurstvo i pojačan obilazak terena, a vanredna odbrana podrzaumeva celodnevno dežurstvo, znači i noćno, pojačane obilaske nasipa i raspoređivanje opreme po samom terenu“, naveo je Kolaković. 

Granica redovne odbrane u Novom Sadu je 450 centimetara i očekuje se da će Novi Sad sutra ući u tu zonu, a vodostaj ne bi trebalo da poraste do granice vanredne odbrane, odnosno 700 centimetara. 

Vodeni talas će biti produžen zbog otapanja snega na Alpima, ali kako je u Vojvodini bila suša, padavine iz Evrope neće doneti i slike sa kakvim su se suočavale Češka, Slovačka i Austrija, poručili su ranije u toku nedelje iz Voda Vojvodine. 

Todorović: Srbiji ne prete poplave, građani nemaju razloga za brigu

 Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da Srbiji ne prete poplave i da građani nemaju razloga za brigu.

"Poplavni talas se razvlači i opada, rast vodostaja biće vidljiv isključivo kod Bezdana. Kratko i jasno, stanovnici Srbije nemaju razloga za brigu", rekao je on za Tanjug.

Prema rečima Todorovića, rizik od poplava je veći kod gradova i naseljenih mesta koja se nalaze u blizini reka, odnosno na njihovom priobalju.

Barže na Dunavu, foto: Tanjug/Aleksandra Orlić

Todorović je rekao da je Bezdan najuzvodnija tačka u Srbiji, na samoj granici sa Mađarskom, pa je samim tim uvek "na udaru".

"Voda je u Bezdanu trebalo da poraste četiri do pet metara pre poplava u Mađarskoj, a u Beogradu će da poraste možda za metar, metar i po. Nizvodno kod Smedereva možda i pola metra", kaže Todorović. 

Nivo Dunava kod Apatina i Bezdana prevazišao je granicu redovne odbrane od poplava, na šta je RHMZ upozorio pre nekoliko dana, ali prema Todorovićevim rečima, Srbiji ne prete poplave.

On je naveo da, iako su Poljska i Nemačka na udaru bujičnih poplava, u Srbiji se, u ovom slučaju, ne očekuju takvi scenariji i dodao da je važno da Sava i Dunav nisu u riziku od izlivanja.

"Sava i Dunav imaju dobre nasipe. Kod nas je problem u manjim rekama, da ne kažem potocima koji preko leta presuše, pa se uz veliku količinu padavina izliju i poplave okolinu i objekte", ukazao je Todorović.

On je naveo da su februar i mart bili sušni, ali da su maj i jun bili izuzetno kišoviti, odnosno da je u tim mesecima pala veća količina padavina od mesečnog proseka. 

Govoreći o vremenskim prilikama u narednom periodu, Todorović je rekao da se u Srbiji do kraja septembra očekuje prijatno, toplo i umereno vreme sa maksimalnim temperaturama od 21 do 25, u ponedeljak i utorak do 28 stepeni. 

Mala količina padavina lokalno se očekuje u poslednjim danima septembra.

Kapetan rečne plovidbe Vladica Zdravković ističe da je Srbija spremna za odbranu od poplava.

 "Ne želeći da izazivam paniku kod ljudi, mogu da kažem da je Sektor za vanredne situacije spreman i da je rečna policija spremila timove za spasavanje. Radilo se i na obuci kadrova, školovao sam više od 270 ljudi za upravljanje čamcima", rekao je on za Tanjug.

Apelovao je na vlasnike plutajućih objekata, splavova, čamaca da obrate pažnju, pojačaju vezove i bolje vežu svoja plovila.

"To je naša preporuka, molba građanima da obrate pažnju i povedu više računa o svojim plovilima", naveo je Zdravković.

Izvor: Tanjug