U Srbiji oboren rekord u dnevnoj potrošnji struje
U Srbiji je u ponedeljak 15. jula potrošeno 105 gigavat sati struje, što je najveća dnevna potrošnja električne energije, izjavio je glavni dispečer u Nacionalnom dispečerskom centru Elektromreže Srbije (EMS) Dragan Rakić i istakao da je EMS spreman za vanredne situacije.
On je istakao da je razlika između letnje i zimske potrošnje u periodima najhladnijih dana nešto manja od 20 odsto i da je značajno smanjena razlika u potrošnji tokom zime i leta.
U Hrvatskoj je 12. jula zabeležen istorijski rekord u potrošnji struje a pre mesec dana se raspao elektro-energetski sistem u čitavom regionu.
"Trend je sličan u svim zemljama u okruženju u odnosu na period pre tropskih vrućina", rekao je on i dodao da je potrošnja svuda povećana za 10 do 12 odsto.
Prema njegovim rečima sve jedinice u Elektromreži Srbije redovno tokom godine održavaju rad sistema i EMS je spreman za sve vanredne situacije.
U ovakvim režimima rada se preuzimaju dodatne mere pa se u saradnji sa Republičkim hidrometeorološkim zavodom pripremaju za vremenske prilike i preuzimaju dodatne korake kao što su pojačana dežurstva.
"Spremni smo da reagujemo i potencijalne probleme rešimo u što kraćem periodu", naglasio je on.
Govoreći o situaciji u regionu i potražnji za strujom, rekao je da u poslednjih 15 dana nije bilo značajnih zahteva za strujom, što ukazuje da nije bilo ni većih problema.
Đedović Handanović: Nisu planirane korekcije cena, zabrinjava cena električne energije na berzama
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović kaže da je tokom letnjih dana kada su visoke temperature, u Beogradu potrošnja struje veća za 15 odsto, u Novom Sadu za 10 odsto, dok se na nivou Srbije potrošnja struje veća između 10 i 15 odsto, što je značajno više u odnosu na prošlu godinu.
"Svedoci smo da se godinama i zbog klimatskih promena vremenski uslovi menjaju. Imali smo blagu zimu, u februaru je prosečna temperatura bila znad 10 stepeni, sada imamo rekordne vrućine i ceo tropski talas koji je zahvatio ovaj deo Evrope. Naša energetska preduzeća su u crvenom alarmu, podigli su predostrožnost, povećali dežurstva", navela je ona.
Ministarka je napomenula da dodatna zabrinjava cena električne energije na berzama u jugoistočnoj Evropi, koja je dostigla 200 evra po megavat satu, i dodala da jedan od razloga za to je činjenica se dosta električne energije izvozi u Ukrajinu zbog konflikta, koja je nekada bila tradicionalni izvoznik električne energije.
Đedović Handandović je istakla da je za Srbiju bitno da se svi remonti završe na vreme, istakavši da je trenutno u remontu Bajina Bašta koja danas počinje sa probama, i da će sledeće nedelje biti završen jedan termo blok u Obrenovcu, a drugi početkom avgusta u Kostolcu.
"EPS je obezbedila dodatne količine električne energije po povoljnim cenama, nadgledamo situaciju. Prenosna mreža je takođe stabilna, bitno je da se nastavi ulaganje u prenosnu mrežu. Mi imamo osam interkonekcija, jedna smo od retkih zemalja u Evropi koja može time da se pohvali, to nam daje i prednost ali i određene rizike", navela je ona.
Ministarka kaže da trenutno nisu planirane korekcije cena, i dodala da EPS i Srbijagas trenutno rade na uvođenju metodologije obračuna cena koja će imati određenu fleksibilnost i koja će biti u korelaciji sa tržišnim cenama.
Iako još nismo 100 posto na nivou da trošimo struje tokom leta kao i zimi, Đedović Handanović napominje da su te razlike sve manje pogotovo kada leti temperature dostignu 40 stepeni i više, a zimi 10 stepeni.
Izvor: Tanjug