Tramp u Pensilvaniji gde je izvršen atentata na njega: Primili smo metak za Ameriku, moramo pobediti

Bivši predsednik SAD i predsednički kandidat republikanaca Donald Tramp vratio se, u saveznoj državi Pensilvaniji, na mesto gde je na njega pokušan atentat. Pozvao je okupljene da izađu, da glasaju i osiguraju njegovu pobedu na novembarskim izborima.

Donald Tramp u Pensilvaniji. Foto: Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Tramp je počeo jučerašnji skup na istom mestu gde je bio u julu kada ga je metak napadača pogodio u uho.

"Pre 12 nedelja svi smo primili metak za Ameriku. Samo tražimo da svi izađu da glasaju. Moramo pobediti, ne smemo dozvoliti da se ovo dogodi našoj zemlji", rekao je on.

Trampov izborni štab radio je na tome da maksimalno izvuče iz medijskog interesovanja za povratak na mesto pokušaja atentata, samo 30 dana pred predsedničke izbore u kojima je on u trci protiv demokratske predsedničke kandidatkinje, potpresednice SAD Kamale Haris.

Muzičar Li Grinvud je nastupio na bini s pesmom "God Bless the USA" koja se često svira na skupovima i milijarder Ilon Mask, prvi put je govorio na nekom Trampovom predizbornom skupu.

"Borili smo se zajedno, izdržali smo zajedno, gurali smo napred zajedno. I ovde u Pensilvaniji mi smo krvavili zajedno, krvavili smo", rekao je Tramp.

Na počektu mitinga Tramp je pozvao na minut ćutanja da se oda priznanje vatrogascu Koriju Komperatoreu koji je poginuo u julu, dok je štitio članove svoje porodice prilikom pucnjave.

Nekoliko članova porodice poginulog Komperatorea bilo je prisutno, uključujući i njegovu udovicu.

Tramp je stajao iza zaštitnog stakla koje se sada postavlja na svim njegovim skupovima na otvorenom. Nazvao je atentatora "svirepim čudovištem" i rekao da nije uspeo samo "zahvaljujući sudbini i Bogu".

Obezbeđenje je bilo primetno pojačano na skupu, a videli su se i naoružani pripadnici policije na krovovima.

Tramp je izgubio u državi Penslivaniji na izborima pre četiri godine, a uspeo je da pridobije Pensilvaniju za republikance na izborima 2016. godine. 

Potrebno je da poveća izlaznost u konzervativnim uporištima kao što je okrug Batler, ruralna zajednica sa većinski belim stanovništvom, ako želi da pobedi u Pensilvaniji u novembru, posle gubitka pre četiri godine, piše AP. 

Kamala Haris takođe je usmerila svoju kampanju na Pensilvaniju, gde je bila na više skupova u okviru primetno "agresivnog angažovanja" u kritičnim neopredeljenim saveznim državama, koje mogu da odluče ishod izbora, piše AP. 

Viši savetnik Trampove izborne kampanje Kris Lasivit rekao je novinarima da je jasno da će Pensilvanija biti "centar univerzuma narednih 30 dana za obe strane", kao i da oni imaju dosta pozitivan stav oko toga šta su uspeli da daju toj državi.

Tramp je u svom govoru ukazao na raniji stav Kamale Haris protiv frakinga, procesa za proizvodnju prirodnog gasa ključnog za privredu Pensilvanije, kao što je radio ranije. 

Zatim je nastavio da širi, kako se ocenjuje, "lažne informacije" o saveznom odgovoru na uragan Helenu, nastavljajući da širi tvrdnju da Savezna agencija za upravljanje vanrednim situacijama (FEMA) daje preživelim u tom uraganu samo 750 dolara. AP ukazuje da se to odnosi na pomoć koje agencija može da da ugroženima, odmah, za neposredne potrebe.

Tramp je takođe tvrdio da je Haris "izgubila" više od 325.000 migrantske dece koji su "sada mrtvi, u ropstvu ili jednostavno nestali".

AP ukazuje da je u avgustovskom izveštaju organizacije koja nadgleda vladu rečeno da su to slučajevi gde je pronađeno da imigracioni zvaničnici nisu dosledno nadzirali gde se nalaze ili status migrantske dece bez pratnje, kada su puštena iz pritvora savezne vlade, kao i da te cifre takođe obuhvataju više od dve godine za vreme administracije Donalda Trampa.

Jedan od posebno najavljenih gostiju na skupu bio je milijarder Ilon Mask, koga je Tramp predstavio kao velikog džentlmena i rekao da je "spasao slobodu govora".

"Predsednik Tramp mora da pobedi, da sačuva Ustav. On mora da pobedi da sačuva demokratiju u Americi", rekao je Mask koji je javno podržao Trampa posle pokušaja atentata.

Mask sledi konzervativnu politiku i finansira akcije za pozive za glasanje za Trampa u nekoliko ključnih saveznih država. On se iza bine sastao sa Trampom i njegovim kandidatom za potpredsednika Džej Di Vensom. 

Okrug Batler, na zapadnom obodu države Pensilvanije, jedne od ključnih za predsedničke izbore, je Trampovo uporište. On je pobedio u tom krugu sa oko 66 odsto glasova i 2016. i 2020. godine.

Oko 57 odsto od 139.000 registrovanih birača u tom okrugu su republikanci, dok su oko 29 odsto demokrate i 14 odsto nešto drugo.

Izvor: Beta