Tavadros II: Dobri odnosi Srbije i Egipta grade mostove i korake ka napretku

Patrijarh Koptske crkve Tavadros II rekao je danas tokom predavanja pod nazivom „Mostovi ljubavi“ da dobri odnosi Srbije i Egipta, koji postoje decenijama, kao i plodna saradnja na mnogim poljima, grade mostove i prave korake ka napretku.

Patrijarh Koptske crkve Tavadros II u prvoj poseti Beogradu, foto: Tanjug/Rade Prelić

„Svetu je potrebno da budemo fleksibilni i kreativni u formiranju jakih partnerstava koja kombinuju stručnost i znanje“, rekao je papa Aleksandrijski i patrijarh Stolice Svetog Marka, koji kao prvi poglavar Koptske crkve boravi u istorijskoj, višednevnoj poseti Beogradu.

Dodao je da studije pokazuju da su različita iskustva najbrži način da se iskoriste ljudski talenti i resursi, a da je zajednički cilj organizovanje svih alatki i njihovo korišćenje kako bi služili svetu i čovečanstvu.

Patrijarh jedne od najstarijih crkava na svetu, čiji je začetnik u prvom veku bio Sveti Marko, a koja ima skoro 20 miliona vernika, poručio je da svako od nas mora biti svetlo koje sija u tami sveta, ambasador ljubavi kako bi zajednički radili na izgradnji mostova ljubavi u cilju postizanja razumevanja i harmonije među svim narodima.

Naglasio je da u svakodnevnom životu svi treba svoje postupke da učinimo ogledalom koje odražava prave vrednosti čovečanstva.

„Izgradnja mostova ljubavi prema čovečanstvu, prostoru i vremenu zahteva da koristimo dostignuća i služimo čovečanstvu, a ne da ga eksploatišemo. Budimo kreatori budućnosti koja oličava vrednost ljubavi na svakom koraku napretka, čineći ga mostom ljubavi, a ne barijerom koja nas razdvaja“, kazao je patrijarh, govoreći o važnosti „mostova ljubavi“, od onog prvog, duhovnog, koji povezuje nebo i zemlju, preko onih koji grade bolje vreme, do onih koji, poput obrazovanja, vode ka boljem čoveku.

Važno je, kako je dodao, da gradimo mostove da bismo izgradili bolje ljude, jer čovek koji voli druge, uči od drugih, zna da uspeh dolazi kroz saradnju.

„Prava ljubav nije samo ljubav koja se pokazuje u trenucima mira, već ljubav koja gradi jake mostove nakon nesuglasica i sukoba i obnavljanja odnosa“, rekao je on i podsetio na primere iz novije istorije i čitavih naroda kada su u Južnoj Africi, nakon decenije aparthejda i sukoba, Nelson Mandela i biskup Desmond Tutu uspeli da postignu nacionalno jedinstvo zasnovano na praštanju, a ne na osveti, postavši tako globalni model za toleranciju u njenom najboljem izdanju.

Dodao je da ne treba zaboraviti ni Ruandu, koja je 1994. godine bila svedok jednog od najstrašnijih masakara u modernoj istoriji, kada je približno 800.000 ljudi ubijeno u krvavom etničkom sukobu.

„Zahvaljujući nacionalnom pomirenju i naporima zasnovanim na tranzicionoj pravdi, narod Ruande uspeo je da prevaziđe bol i koegzistira u miru, fokusirajući se na obnovu, a ne na osvetu“, naglasio je patrijarh i podsetio da je Ruanda danas globalni model oporavka i napretka.

Patrijarh je dodao da je mnogo drugih primera koji potvrđuju važnost mosta koji vodi u bolje sutra, budući da smo svedoci sukoba koji pustoše nacije ostavljajući iza sebe humanitarne katastrofe, i podsetio na 2013. godinu i kompleksna vremena u Egiptu, kada je zbog pretnji Koptskoj crkvi rekao: „Bolje domovina bez crkava nego crkve bez domovine.“

„U svetlu izazova sa kojima se danas svi suočavaju, imperativ je da lideri usvoje jasne vizije razvoja društva i postizanja bolje budućnosti. Sa klimatskim promenama, ekonomskim krizama, oružanim sukobima i sve većim društvenim razdorima, čovečanstvu su potrebne smele odluke i nove strategije kako bi, u korak sa vremenom, obezbedili pristojan život budućim generacijama“, rekao je patrijarh, koji je podsetio da je za izgradnju mostova ljubavi važno upravo ono što je Sveti Jovan Blagoslov rekao: „Dečice moja, ne ljubimo rečju ni jezikom, nego delima i istinom.“

U uvodu skupa, kojem su prisustvovale brojne zvanice, među kojima su bili premijer Đuro Macut, ministri, patrijarh Porfirije, predstavnici crkava i tradicionalnih verskih zajednica, delegacija Koptske pravoslavne crkve, ambasadori i članovi diplomatskog kora, navedeno je da su istorijska poseta patrijarha Koptske crkve, kao i danas organizovano predavanje, rezultat saradnje Srbije i Egipta, koje su snažno posvećene razvoju međudržavnih i međureligijskih odnosa i zajedničkim nastojanjima da se dve crkve i kulture dodatno približe.

Predavanje „Mostovi ljubavi“ organizovano je u saradnji ambasade Egipta sa Upravom za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama, čiji je direktor Vladimir Roganović podsetio da je Srbija lider u međureligijskom dijalogu u regionu i šire.

Izvor: Tanjug