Tajvanski istražitelji tvrde da firme iz te zemlje nisu umešane u eksplozije pejdžera u Libanu
Tajvansko ministarstvo pravde saopštilo je danas da nema dokaza da su tajvanski pojedinci ili firme bili umešani u smrtonosni napad na komunikacijske uređaje Hezbolaha koji su u septembru eksplodirali u Libanu.
Tužioci u Tajpeju, koji su istraživali slučaj, naveli su da je model pejdžera AR-924 koji je eksplodirao u Libanu proizveden, prodavan i isporučen od strane firme "Frontier Group Entity", a napravljen je van Tajvana.
"Naša istraga je potvrdila da nema dokaza koji bi ukazivali na to da su neki domaći proizvođači ili pojedinci bili saučesnici u eksplozijama pejdžera u Libanu, kršenju Zakona o borbi protiv finansiranja terorizma ili drugim nezakonitim aktivnostima. Tajvanska kompanija Gold Apollo poslednjih godina nije proizvela model pejdžera AR-924, ali ih je proizvela kompanija pod nazivom Frontier Group Entity izvan Tajvana", navodi se u saopštenju tužilaštva, prenosi Rojters.
Dodali su, međutim, da je Gold Apollo ovlastio kompaniju da koristi zaštitni znak "Apollo.
Bezbednosni izvori su ranije naveli da su pejdžeri nosili ime kompanije "Gold Apollo" sa sedištem u Tajvanu, koja je tvrdila da ih nije napravila.
Tajvanska vlada je takođe rekla da pejdžeri nisu napravljeni na Tajvanu.
Kompanija Gold Apollo je negirala da proizvodi ove uređaje i umesto toga optužila svog partnera BAC Consulting KFT iz Budimpešte.
Sredinom septembra, u toku dva dana u Bejrutu je eksplodiralo stotine pejdžera i ubijeno je 39 osoba, a ranjeno više od 3.000.
Za ovaj napad Iran i Hezbolah su okrivili Izrael.
Izvor: Tanjug