Svetski dan Roma: Ukazivanje na diskriminaciju, predrasude, teškoće u obrazovanju i rane brakove

Povodom Svetskog dana Roma, 8. aprila, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da se, uprkos pomacima, oni i dalje suočavaju sa teškoćama u svim segmentima života, posebno kada je u pitanju obrazovanje ili rani brakovi. Nevladina organizacija A11 istakla je da su Romi i Romkinje u Srbiji izloženi sistemskoj institucionalnoj diskriminaciji, dok Zaštitnik građana Zoran Pašalić ocenjuje da je poslednjih godina značajno unapređen položaj romske zajednice u Srbiji.

Romsko naselje, foto: Srđan Ilić

U razgovoru sa stanovnicima naselja Veliki rit u Novom Sadu Brankica Janković je rekla da praksa Poverenika već godinama ukazuje na to da su Romi izloženi diskriminaciji u gotovo svim oblastima društvenog života.

„Mnoge pritužbe se odnose na vređanje i omalovažavanje, dok se negativni stavovi i predrasude prema Romima u poslednje vreme ispoljavaju najviše preko društvenih mreža“, rekla je.

Dodala je i da su Romkinje neretko izložene višestrukoj diskriminaciji, po osnovu pola i nacionalnoj pripadnosti, te da su u većem riziku od siromaštva.

„Nije dovoljno samo sprovoditi zakonsku regulativu i donositi mere, već je potrebno zajedničko i kontinuirano angažovanje svakoga, institucionalno i pojedinačno, kako bi se unapredio položaj Roma, ali i doprinelo društvu solidarnosti, humanosti, pravde i ravnopravnosti“, istakla je.

A11: Nesankcionisana diskriminacija i govor mržnje

Nevladina organizacija Inicijativa A 11 ocenila je da sistemska institucionalna diskriminacija Roma i Romkinja ostavlja negativne posledice u svim sferama njihovog života i da doprinosi društvenoj nejednakosti i isključenosti.

„Upravo su široko rasprostranjeni i normalizovani anti-romski rasizam i diskriminacija neki od ključnih razloga za ekstremno siromaštvo sa kojim se suočavaju, kao i za brojne prepreke u ostvarivanju ekonomskih i socijalnih prava“, navodi se u saopštenju.

Prema njihovim rečima, nesankcionisana diskriminacija i govor mržnje prema Romima i Romkinjama često prerastu i u rasno motivisano nasilje.

„Posebno želimo da istaknemo da ni posle više od godinu dana od slučaja policijske brutalnosti, zlostavljanja i mučenja stanovnika neformalnog romskog naselja u Vuka Vrčevića u Beogradu, koji su bili motivisani rasnom i etničkom mržnjom, nadležno tužilaštvo – osim saslušanja jednog od oštećenih, nije preduzelo nijednu drugu radnju kako bi identifikovalo i procesuiralo počinioce ovog krivičnog dela“, piše u saopštenju.

Inicijativa je ukazala i na to da Romi i Romkinje nemaju jednak pristup zdravstvenoj zaštiti, čak i kada se radi o pružanju hitne medicinske pomoći, najčešće zbog nedostatka ličnih dokumenata, kao i da, iako se poslednjih godina broj romske dece koja upisuju osnovne škole povećava, zabrinjava pojava njihovog osipanja iz obrazovnog sistema tokom školovanja.

Naveli su i da je procenat romskih učenika koji upišu i završe srednju školu značajno niži u poređenju sa učenicima iz opšte populacije, dok je zastupljenost romskih studenata u visokom obrazovanju „i dalje na zabrinjavajuće niskom nivou“.

Veliki broj Roma i Romkinja, kako su dodali, i dalje živi u neformalnim naseljima bez osnovne infrastrukture, pristupa vodi i struji, u lošim i nebezbednim uslovima, dok nadležni „po pravilu reaguju ignorisanjem i okretanjem glave“ kada je u pitanju unapređenje uslova života.

„Osim toga, stanovnici neformalnih naselja izloženi su stalnom riziku od prinudnih iseljenja, dok se sve češće beleže slučajevi uklanjanja, odnosno rušenja njihovih domova koje komunalne i inspekcijske službe tretiraju kao komunalni otpad“, dodaje se u saopštenju.

Inicijativa A11 je istakla da borba protiv ukorenjenog anti-romskog rasizma, koji je u korenu svih pomenutih problema sa kojima se Romi i Romkinje u Srbiji suočavaju, mora da bude zajednički napor čije će osnovno obeležje biti solidarnost i empatija sa onima koji su najranjiviji.

Pašalić tvrdi: Diskriminacija i predrasude znatno smanjeni

Zaštitnik građana Zoran Pašalić ocenio je, ipak, da je poslednjih godina značajno unapređen položaj romske zajednice u Srbiji, saopštio je njegov kabinet.

Naveo je da je to urađeno „pre svega po pitanju stanovanja, školovanja i pristupa zdravstvenim uslugama“, te ukazao „da država treba da nastavi da radi na zaštiti, ostvarivanju i unapređenju njihovih prava“.

„Poslednjih godina urađeno je dosta na unapređenju položaja Roma i Romkinja u našoj zemlji, veći broj njih se školuje i imaju bolji pristup zdravstvenim i socijalnim uslugama“, rekao je.

Dodao je da su „istovremeno, diskriminacija, predrasude i isključenost Roma iz zajednice znatno smanjeni“.

Naveo je da su poboljšani i uslovi stanovanja romske zajednice.

Dodao je da su Romi i Srbi kroz istoriju delili veoma tešku sudbinu ali da su, kako je ukazao, „kroz zajedništvo uspeli da očuvaju svoju autentičnost“.

Izvor: Beta