Sud koji je produžio pritvor južnokorejskom predsedniku napale predsednikove pristalice

Sud u Seulu koji je objavio produženje pritvora južnokorejskog predsednika Yoon Suk-yeola napale su rano jutros pristalice predsednika, koji je suspendovan sa dužnosti i uhapšen zbog pokušaja nametanja vanrednog stanja.

Sud koji je produžio pritvor južnokorejskom predsedniku napale predsednikove pristalice Foto: Tanjug/ AP Photo/ Ahn Young-joon

Posle objave suda rano jutros o odluci da zadrži Yoon-a u pritvoru još 20 dana, razbesnelo je desetine hiljada demonstranata okupljenih ispred suda od juče.

Pristalice konzervativnog lidera su polomile prozore i ulaze i upale u sud.

Novinari Francuske prese videli su stotine policajaca kako jure ka sudu da izbace Yoonove razbesnele pristalice, dok je policija javila da su desetine ljudi uhapšene tokom tog "nedopustivog, ilegalnog i nasilnog incidenta".

Napad na sedište suda je bez presedana u istoriji Južne Koreje, rekao je za Francusku presu advokat i politički komentator Jo Jung-hon.

Sud je saopštio da je njegova odluka o produženju predsednikovog pritvora doneta iz straha da bi Yoon Suk-yeol mogao da uništi dokaze.

Protiv Yoon Suk-yeola vodi se više istraga, među kojima i za "pobunu", a optužen je da je poljuljao demokratiju zemlje kada je iznenada proglasio vanredno stanje 3. decembra. Tada je ubrzo u Parlamentu, opkoljenom vojnicima, dovoljan broj poslanika poništio tu njegovu odluku.

Yoon je suspendovan kada je Parlament usvojio zahtev za njegov opoziv sredinom decembra, a uhapšen je u sredu. Odluku o tome da li će njegov opoziv biti zvanično sproveden donosi Ustavni sud.

Yoonov potez kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja uveo je zemlju u politički haos, a današnji nasilni događaji obeležavaju novu fazu te duboke krize.

Seok Dong-hyeon, jedan od Yoonovih advokata, osudio je u saopštenju produženje njegovog pritvora, mada je dodao da nasilje "verovatno nije" ono što njegov klijent želi. Rekao je da bi ti incidenti mogli da postanu opterećenje tokom njegovog procesa.

Odluka suda o produženju pritvora daje tužiocima vreme da optuže Yoon Suk-yeola za pobunu, što je zločin za koji preti smrtna kazna.

Suspendovani šef države želi da izađe pred sud da "povrati svoju čast", rekao je još jedan od njegovih pravnih savetnika.

Yoon je u petak preko svojih advokata poslao pismo svojim pristalicama, među kojima su evangelisti i desničarski Jutjuberi, da im zahvali na protestima i da oda počast njihovom "strastvenom patriotizmu".

On je uhapšen 15. januara kada su izvršitelji Kancelarije za istragu o korupciji i policajci upali u predsedničku palatu, što je prvi put da je tako nešto urađeno za nekog šefa države na dužnosti u Južnoj Koreji.

Parlament je 14. decembra izglasao njegov opoziv, što je dovelo do njegove suspenzije. Međutim, on i dalje ostaje zvanično predsednik i samo Ustavni sud ima ovlašćenje da mu oduzme to zvanje.

U toj proceduri, koja se odvija paralelno sa otvorenim istragama, Ustavni sud ima do sredine juna vremena da ga definitivno opozove, ili da odluči da mu vrati funkcije.

Izvor: Beta