Generalni štrajk na poziv studenata: Protestne šetnje u više gradova (FOTO/VIDEO)
Studenti u blokadama pozvali su na generalni štrajk, danas u Srbiji. U okviru te akcije održavaju se protestne šetnje u više gradova.

U objavama na društvenim mrežama studenti u blokadama su pozvali građane da "zaustave ljude oko sebe", izađu napolje, ne troše novac i ne idu na posao.
"Ovo nije samo protest, ovo je borba za odgovornost, pravdu i budućnost", naveli su ranije studenti.
Studenti za Insajder: Generalnom štrajku se pridružuju i sindikati (VIDEO)
Govoreći o pristigloj podršci za najavljeni generalni štrajk, studentkinja Sabadoš je rekla da je ona dosta veća nego što su očekivali.
„Prethodnom štrajku su se mahom priključili i omasovili ga mikro i mali preduzetnici, a radnici su nekako bili skrajnuti. Razgovora sa sindikatima nije bilo. Međutim, za 7. mart smo kontaktirali različite sindikate. Podršku smo prvo dobili od Sindikata nauke Srbije, oni su direktno podržali studentske zahteve, zato što taj sindikat okuplja studente doktorskih studija. Podržali su nas takođe Granski sindikat kulture, umetnosti i medija ’Nezavisnost’, Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite ’Nezavisnost’, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, samim tim i Vojvodine, Ujedinjeni sindikati Sloga. Podrška je stigla i od inženjera u okviru Inženjerske komore Srbije, kao i od poljoprivrednika koji nisu sindikalno organizovani, ali su s nama od početka“, rekla je studentkinja.
Student Ristić dodaje da je „lepota u tome što nije u pitanju koordinisana akcija, ali da se opet vidi solidarnost i zajednički cilj studenata, s obzirom na to da će se svuda u Srbiji istovremeno dešavati isto“.
„Mi smo blokadama samih fakulteta naterali nastavno osoblje da uđu u generalni štrajk, a jedino što možemo jeste da pozovemo i ostale građane i radnike na potpunu obustavu rada, prvenstveno u državnim i javnim preduzećima, a potom i one privatnom sektoru – da na isti način podrže kolege iz javnog sektora“, rekao je student.
Na pitanje kakav je plan za petak, Sabadoš je rekla da će biti organizovana protestna šetnja, te da će studenti obići 13 javnih preduzeća u Novom Sadu.
„Okupljanje počinje 7. marta u 10 sati u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu, ruta će biti blagovremeno objavljena. Plan je da napravimo krug oko grada obilazeći preduzeća. Fokusirali smo se na javna preduzeća zbog toga što je tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku. Predviđen je minimalan proces rada, što štrajk čini nevidljivim i neefikasnim“, ističe Sabadoš.
Protest 15. marta isti kao i svi ostali
Kada je u pitanju beogradski protest najavljen za 15. mart, studentkinja ističe da ne zna ko je započeo priču o kulminaciji, imajući u vidu da je objavljen samo flajer na kojem piše „vidimo se u Beogradu“.
„Jeste u pitanju koordinisana akcija između svih univerziteta i dogovori su u toku, ali ostaje činjenica da se studentske blokade obustavljaju ispunjenjem svih studentskih zahteva. Takođe ću podsetiti na to da beogradski Univerzitet ima četiri zahteva, dok novosadski ima pet. Nijedan od njih nije ispunjen“, poručuje.
Ristić potvrđuje da okupljanje „neće biti drugačije od Kragujevca, Niša ili Novog Sada“.
„Bilo je različitih priča o radikalizaciji, mi o tome nismo dobili nikakav konkretan podatak, već da će protest biti kao i svi ostali sada. Očekujemo veliki odziv i emotivne trenutke, pre svega odavanje počasti. Željno iščekujem da vidim to kako će izgledati to kada ceo grad utihne na 15 minuta“, kaže student.
Na pitanje kako vidi incidente u Skupštini, studentkinja Sabadoš je rekla da „smatra da njena lična mišljenja nisu od značaja za širi studentski pokret“, kao i da od plenuma, što fakultetskog, što univerzitetskog, nema odobrenje da komentariše ove događaje.
Student niškog Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić kaže da su na tom fakultetu pratili dešavanja u Skupštini, napominjući da su se studenti već ranije „ogradili od stranačkih uticaja i političkih partija“.
„Ali da nismo iznenađeni – nismo. Nakon tri meseca blokada obrazovnih institucija, Narodna skupština po tom pitanju uopšte nije reagovala, tako da smatram da zaista nema potrebe komentarisati i obazirati se na ta dešavanja. Jedna od glavnih snaga studenata jeste to što postoji inicijativa i plan koji se sprovodi među samim studentima, bez uticaja na strane. Ima raznoraznih saveta šta i kako treba, ali od saveta se ograđujemo kompletno, kao i od dešavanja u Skupštini. Ono što smo videli nije ni nalik tome čemu bi Skupština trebalo da služi. Naši motivi i motivi političara nisu isti. Mi imamo dovoljno obaveza oko organizacija aktivnosti, tako da se više bavimo time i gledamo u svoje dvorište“, napominje Ristić.
Izvor: Insajder
Završen protest u Novom Sadu: Okupljeni pozvali na protest u Beogradu 15. marta (VIDEO)
Okupljanja u Novom Sadu su počela oko 9 časova, kada su studenti
Medicinskog fakulteta i učenici Srednje medicinske škole krenuli prema univerzitetskom kampusu, gde su im se pridružili drugi studenti i odatle krenuli u protestnu šetnju.
Usput im se pridružio veliki broj građana, velika kolona ljudi kretala se Stražilovskom ulicom, prema Bulevaru Mihajla Pupina, odakle su stigli do Srpskog narodnog pozorišta, gde su održali 15 minuta tišine za 15 poginulih na Železničkoj stanici u Novom Sadu 2. novembra.
Nastavili su povorku bulevarima i kolona je neprestano rasla.
Zaposleni u Domu zdravlja Liman, Kliničkom centru Vojvodine, kao i građani iz svojih domova pozdravljali su protestnu kolonu, prenosi 021.
Tokom šetnje, kako je i najavljeno, studenti i građani prolazili su pored brojnih javnih preduzeća, institucija i ustanova, među kojima su Informatika, Urbanizam i Gradska čistoća, Osnovni sud, Više javno tužilaštvo, Školska uprava, Srpsko narodno pozorište, Pošta u centru, Zavod za urgentnu medicinsku pomoć, Klinički centar Vojvodine, Institut za javno zdravlje Vojvodine, Pošta kod Merkatora, Toplana i Elektrovojvodina. 021 navodi da se generalnom štrajku priključio i deo radnika Radio-televizije Vojvodine.
IT zajednica je od 10 časova blokirala raskrsnicu Bulevara cara Lazara i Stražilovske ulice, kod kampusa, gde su čekali studente kako bi im se pridružili u protestnoj šetnji.

Jedan vozač je pokušao da automobilom prođe kroz kolonu, ali su ga redari blokirali i on se vratio.
Demonstranti sa zastavama Srbije su pravili buku pištaljkama, trubama i vuvuzelama.
Nosili su i transparente "Prosvetni ratnici", "Sloboda miriše na lale", "Bliži zatvoru nego narodu", transparente s karikaturama predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijera u ostavci Miloša Vučevića, predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić i drugih visokih
funkcionera.
Nosili su i transparente "Svi u štrajk", "Vidimo se u Beogradu", "Kako seješ – tako žanješ", "Seme za promene", "Preorimo sistem", "Gari, ne budi Ćaci", "Korak po korak – studenti i profesori pobeđuju mrak".
Izvor: Insajder, Beta
Kulturne institucije i knjižare se pridružile štrajku
Na poziv studenata u blokadi današnjoj akciji „Generalni štrajk“ odazvao se veliki broj kulturnih institucija, knjižara, a samo u centralnoj pešačkoj zoni u Beogradu - Knez Mihailovoj ulici, zatvorene su i desetine prodavnica, prenosi FoNet.
Plakati kojima se obaveštava da se neće raditi istaknuti su na zgradi Galerije Singidunum, knjižari Dereta, muzeju Zepter. Generalnom štrajku su se odazvale i Laguna i Delfi knjižare na čijem plakatu se navodi da je njihova podrška potrebna studentima, ali i svima koji se bore za pravičan sistem vrednosti.
„Vođeni željom da se živi u boljem i pravednijem društvu, knjižare se pridružuju obustavi rada, a tribina Laguninog književnog kluba zakazana za 7. mart biće otkazana“, najavla je Laguna.
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) takođe obustavlja rad, a ranije je i pozvalo svoje članove i članice da se pridruže generalnom štrajku.
„Ovo je trenutak od presudne važnosti za sve nas. Ukazujemo vam priliku da zajednički iskažemo nezadovoljstvo i kroz građansku neposlušnost stanemo u odbranu naših prava. Jedino ujedinjeni možemo poslati jasnu poruku da su promene neophodne“, navelo je ULUS u saopštenju.
Od kulturnih ustanova tu je Umetnički kolektiv U10, koji je saopštio da će se priključiti generalnom štrajku i poručio: „Studentski zahtevi su i naši zahtevi. Sve mora da stane – pridružite nam se na ulicama“.
Izvor: FoNet
Studenti i građani ispred Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu
Kolona studenata i građana u protestnoj šetnji zaustavila se ispred Srpskog narodnog pozorišta, gde bi trebalo da održe 15 minuta ćutnje od 11.52 časova, zajedno sa zaposlenima u pozorištu, javlja reporterka Insajdera.
Podsećamo, članovi orkestra opere Srpskog narodnog pozorišta su, ocenivši da mahanje crvenim rukavicama više nije dovoljno, 21. februara saopštili da obustavljaju rad i tako pružaju podršku studentima svih univerziteta u Srbiji u njihovoj borbi za pravednije, sigurnije i kulturnije društvo.
Izvor: Insajder
U štrajku Sindikat nauke, Sindikat sudske vlasti, muzičari…
Sindikat nauke Srbije saopštio je da svojim štrajkom iskazuje solidarnost sa studentima u blokadi i podržava ih u borbi za ispunjenje njihovih opravdanih zahteva.
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je Glavni odbor tog sindikata doneo odluku da zaposleni u pravosudnim organima – sudovima, javnom tužilaštvu i zavodima za izvršenje krivičnih sankcija, stupe u jednočasovni štrajk upozorenja u petak 7. marta.
Muzičari širom Srbije odlučili su da u znak podrške studentskim protestima prestanu sa radom, saopštili su Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu, Narodno pozorište u Beogradu i Beogradska filharmonija.