Studenti izneli peti zahtev (VIDEO)
Listi od četiri zahteva studenti u blokadi danas su dodali i peti. Kako objašnjavaju za Insajder, on se tiče dešavanja na protestu 15. Marta u Beogradu, kada je, tokom tišine i odavanja pošte stradalima na Železničkoj stanici, upotrebljena neidentifikovana tehnologija koja je izazvala strah i paniku među građanima. Zahtevaju da se utvrdi koja tehnologija je upotrebljena, po kom pravnom osnovu i sa koje lokacije, po čijem nalogu i ko je izvršilac.

Napominju da utvrđivanje činjenica i konkretne odgovornosti za primenu takve tehnologije predstavlja ključni korak ka osiguranju zaštite ljudskih prava i sprečavanju sličnih pojava u budućnosti.
"Na naša već četiri zahteva dodajemo i peti zahtev koji se tiče dešavanja tokom 15. Marta, odnosno kada je neidentifikovana tehnologija puštena na građane u 19.11 tokom mirnog odavanje pošte nastradalima u Novom Sadu. Zahtevamo od Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštva i svih nadležnih organa da nam kažu šta je tačno upotrebljeno, odakle je puštena ta tehnologija i ko je odgovoran za puštanje te tehnologije. Mi ne želimo da postavljamo pitanja i da razmišljamo da li je bio zvučni top, mi samo želimo da nam oni kažu šta je bilo. To je zahtev koji je usvojen od strane svih studenata Univerziteta u Beogradu. Svi smo mogli da budemo žrtve i da osetimo posledice te neidentifikovane tehnologije i takođe na neki način da se odužimo građanima koji su na taj način direktno ugroženi, jer su podržavali studente, jer smo ih mi pozvali na mirno okupljanje kao što imamo pravo po zakonu o javnom okupljanju", kaže za Insajder Sofija Volaj, Fakultet bezbednosti.
Pozivajući se na Zakon o javnom tužilaštvu i Zakon o policiji, studenti podsećaju nosioce javnotužilačke funkcije da „stručno, savesno, nepristrasno, pravično i bez nepotrebnog odlaganja vrše tu funkciju, kao i da se poštuje samostalnost u radu javnog tužilaštva“, odnosno pripadnike MUP-a da se ponašaju „profesionalno, da delaju nepristrasno i depolitizovano, kao i da poštuju zakonske propise“.
„Utvrđivanje činjenica i konkretne odgovornosti za primenu neidentifikovane tehnologije koja je upotrebljena kao sredstvo prinude tokom mirnog odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu predstavlja ključni korak ka osiguranju zaštite ljudskih prava i sprečavanju sličnih pojava u budućnosti“, piše u zahtevu.
Podsetimo, studenti su ranije izneli četiri zahteva, a kako su saopštili, do njihovog ispunjenja fakulteti ostaju u blokadi. Zahtevi koje su tada izneli su:
1. Prvi zahtev podrazumeva objavu celokupne dokumentacije koja se tiče rekonstruisanja Železničke stanice u Novom Sadu;
2. Drugi zahtev se odnosi na potvrdu nadležnih organa o identitetu svih lica za koja postoji osnovna sumnja da su fizički napala studene i profesore kao i pokretanje krivičnih postupaka protiv njih; Zahtev podrazumeva i razrešenje pomenutih lica ukoliko se pokaže da su ista javni funkcioneri
3. Treći zahtev je odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima, kao i obustavu već pokrenutih krivičnih postupaka
4. Četvrti zahtev je da se za 20 odsto povećaju izdvajanja za državne fakultete
Među javnim funkcionerima koji se pominju u drugom zahtevu navode se Milija Koldžić, Aleksandar Jokić, Dušan Kostić, Milena Aleksić i Ivan Stanišić, a odnose se i na svako buduće lice koje bude fizički napalo studente profesore i sva druga lica koja učestvuju u mirnim protestima.
„Zvučni top“ ili nešto drugo
Protest „15. za 15“ prekinut je nešto posle 19 sati, tokom petnaestominutne tišine, kada je nastao stampedo u Ulici Kralja Milana, nakon što je odjeknuo razorni zvuk. Sumnje učesnika protesta da je reč o „zvučnom topu“ – oružju koje emituje intenzivne zvučne talase u određenom pravcu i koje nije zakonom dozvoljeno – MUP je odmah demantovao.
Ubrzo je Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo da je formiralo predmet u vezi sa jakim zvukom koji je se čuo za vreme petnaestominutne tišine na protestu "15. za 15", kao i da je naložilo MUP-u da utvrdi šta se tačno dogodilo "kritičnom prilikom".
Nakon sednice Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Skupštine Srbije koja je trajala puna četiri sata, nije bilo jasno šta je tačno policija nabavila i da li su nabavljeni akustični uređaji dugog dometa tipa LRAD američke proizvodnje.
Zbog toga su novinari Insajdera pokušali da dobiju pojašnjenje od ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića nakon sednice, a iz svega što su rekli on i v.d. direktora policije Dragan Vasiljević, može se zaključiti da jesu nabavljeni i kako navode, svi su na broju u magacinima. Ni jedan, ni drugi tada nisu objasnili kako je to moguće – ako zakonom nije dozvoljeno.
Zabunu u javnosti unelo je i to što je ministar Ivica Dačić prvo saopštio da MUP ne poseduje ni "Vortex Ring Gun", ni "Vortex Cannon", ni LRAD - 1000Xi američke proizvodnje "Genasys", ni slično oružje ruske proizvodnje firme "Ruselectronics", da bi potom rekao da jeste nabavljen uređaj LRAD 100X, a onda pokazao uređaj LRAD 450 XL.
Deo studenata juče je krenuo biciklima iz Novog Sada do Strazbura, na put dug oko 1.300 kilometara, a danas oko 11 sati prešli su granicu Srbije i Mađarske.
Studenti će, prema najavama, evropskim institucijama predati zvanični dopis u kojem se hronološki navode događaji u Srbiji od 1. novembra 2024. do danas.
Ciljevi „Ture do Strazbura“ su, kako su rekli studenti, uspostavljanje komunikacije i saradnje sa evropskim univerzitetima i skretanje globalne medijske pažnje na dešavanja i alarmantnu situaciju u Srbiji.
Izvor: Insajder