Kompleks Stare šećerane prodat za 5,9 miliona evra, Vesić: Stečajni upravnik žurio, država ima pravo preče kupovine
"Prva srpska fabrika šećera Dimitrije Tucović 1898" poznatija kao Stara šećerana u Beogradu, odnosno kompleks u kome se nalazi prodata je utorak, 11. juna, na javnom nadmetanju za 690 miliona dinara, odnosno oko 5,9 miliona evra. Kako je nekoliko sati nakon same licitacije objavljeno na sajtu Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, kupac je firma Vrenje doo, koja je imala pravo korišćena na jednoj parceli kompleksa i koja je registrovana na istoj adresi.
Početna cena bila je 680 miliona dinara, na licitaciji su učestvovala četiri ponuđača, ali ime kupca nije objavljeno.
Prodaju su pokušali da spreče poslanici Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta, Danijela Nestorović i grupa aktivista koji su zahtevali da se licitacija prekine, jer kako su tvrdili, nije obavljena u skladu sa propisima.
Ko je kupac i šta dobija?
Ko je kupac kompleksa, odnosno u čije ime je kupljen, saopšteno je na sajtu Agencije i to tek nekoliko sati nakon licitacije
Firma Vrenje DOO, koja je izlicitirala kompleks, kako se vidi na sajtu Agencije za privredne registre, registrovana je za proizvodnju ostalih prehrambenih proizvoda. Ipak, manjinski vlasnik je i beogradska građevinska firma Concord West registrovana za izgradnju stambenih i nestambenih zgrada čiji je vlasnik Željko Drčelić. Većinski vlasnik je firma Pan-alko sistem koja se bavi destilacijom, prečišćavanjem i mešanjem pića. Vlasnik Pan alko sistema je crnogorski državljanin Vlado Stanišić.
Kupac je dobio 18 nepokretnosti, od kojih najmanja ima 37, a najveća 3.716 kvadrata. Među objektima koji su prodati je i Ustanova kulture Pozorište KPGT, koje se nalazi u kompleksu Stare šećerane, a koje je od 2021. godine gradska ustanova.
Predmet prodaje stečajnog dužnika je imovinska celina koju čine građevinski objekti na lokaciji Radnička 3, odnosno upravna zgrada, porodična stambena zgrada – diskont sa stanovima, zgrada digestije, glavna hala i kockara, magacin rezanaca, još jedna zgrada, Andonović magacin, zgrada za skupljanje repe, sušara rezanaca, kao i garaža.
Na prodaju su i kesoni za melasu i mazut, vatrogasno spremište sa garažom za lokomotivu, crpna stanica za prljavu industrijsku vodu, pretovaračka stanica za melasu, vaga, portirnica "kod Jugopetrola" i potencijalno pravo na zemljištu prema sukorisničkom udelu stečajnog dužnika na lokaciji Radnička 3, sa pravom korišćenja u korist AD Industrija špirita i kvasca Vrenje Beograd, koja je i kupac kompleksa.
Kompleks “Fabrika šećera” je od 1984. godine kulturno dobro, a nalazi se u okviru prostorno kulturno-istorijske celine „Topčider“, koja je od 1987. kulturno dobro od istorijskog značaja.
Vesić: Stečajni upravnik žurio sa prodajom Šećerane, država ima pravo preče kupovine
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić poručio je, nakon što je na javnom nadmetanju Stara šećerana na Čukarici prodata za 690 miliona dinara, da je očigledno da je stečajni upravnik žurio sa prodajom tog kompleksa za male pare, ali da država ima pravo preče kupovine koje će, uveren je, iskoristiti, kako bi taj prostor bio revitalizovan i očuvan, saopštilo je resorno ministarstvo.
„Kao što smo svi očekivali, danas je prodata Stara šećerana. Više puta sam prethodnih dana upozoravao da je očigledno bila namera da se Stara šećerana proda za male pare i da se znalo kome će biti prodata. Nažalost, država ne može da utiče na rad stečajnih upravnika. Ono što može da učini država je da iskoristi pravo preče kupovine što se nadam da ćemo da učinimo“, rekao je on.
Podsetio je da je Stara šećerana zaštićeno kulturno dobro i da je na tom prostoru nemoguće bilo šta graditi.
„Kompanija koja je kupila Staru šećeranu ne može da očekuje da se bilo kada promeni bilo kakav urbanistički plan. Uslovi mogu da budu samo stroži, jer Šećerana mora da bude obnovljena i zaštićena. Oni Šećeranu nisu kupili da bi ulagali u kulturu“, istakao je Vesić.
Naveo je da država ima pravo da u roku od mesec dana prihvati tu cenu i po njoj otkupi Staru šećeranu i izrazio nadu i uverenje da će država tu mogućnost i iskoristiti, kako bi kompleks pripao državi.
„Onda će država tražiti partnera koji bi zajedno s nama uložio u revitalizaciju Stare šećerane, koja bi postala mesto za kulturu, pozorišta, galerije, prostor na ponos Beograda, kao novo mesto po kojem se Beograd prepoznaje“, rekao je Vesić.
Sredinom aprila Vlada Srbije donela je Odluku o izradi izmena i dopuna Prostornog plana područja posebne namene uređenja dela priobalja grada Beograda – područje priobalja reke Save za projekat "Beograd na vodi” prema kome bi se ovaj kompleks mogao proširiti i na područje na kome je danas prodat kompleks Stare šećerane.
Nekoliko dana pre licitacije ministri kulture Nikola Selaković i građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić obišli su prostor stare Šećerane na Čukarici, gde su u KPGT-u razgovarali sa osnivačem tog pozorišta Ljubišom Ristićem.
"Prostor koji smo obišli je pod zaštitom države, kao kulturno dobro od najvišeg značaja. On to mora i treba da ostane. Zato sam danas i došao, da razgovaramo, ovde ću se i vraćati, i uveren sam da će i ova poruka mnoge dovesti u KPGT, da dođu i uživaju u kulturi", rekao je tada Selaković.
Ministar Vesić je istakao da je taj kompleks zaštićeno kulturno dobro i da je u Šećerani nemoguće bilo šta graditi, već je samo moguće obnoviti sve objekte, u skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika.
On je naveo da je namera države da to postane kulturni centar na 11 hektara, kao mesto za mlade umetnike, koje će omogućiti da se srpska kultura razvija, dok će Beograd dobiti prostor kakav imaju veliki evropski gradovi, gde se stari industrijski kompleksi pretvaraju u slične prostore.
Izvor: Insajder, Tanjug