Srpski PEN centar protiv zabrana i cenzure

Srpski PEN centar saopštio je da zabrana festivala Mirdita i Kikinda Short, kao i najava izručenja iz Srbije reditelja i novinara Andreja Gnjota, člana Beloruskog PEN centra, a uz to i zabrana ulaska u zemlju piscu i glumcu Feđi Štukanu, ukazuju na duboke društvene podele, kao i na oživljavanje represivnih modela ideološke države kakvi ne priliče deklarativno demokratskom društvu.

Festival Mirdita, dobar dan, ilustracija, Foto: Srđan Ilić

U saopštenju naslovljenom "Protiv zabrana i cenzure", iz PEN centra su naveli da su se nadali da su pomenuti događaji "davno prevaziđeni kao opominjući sadržaj naše društvene i političke prošlosti".

"Najava izručenja Andreja Gnjota Belorusiji je protivna humanitarnim razlozima, običajima društvene solidarnosti i gostoprimstva, kao i međunarodnim obavezama Srbije da ne izručuje drugim državama građane na osnovu politički motivisanih optužnica i poternica. Zabrana ulaska u zemlju piscu i glumcu Feđi Štukanu deluje kao proizvoljan čin političke i administrativne samovolje. Zabrana festivala Mirdita, koji je pre samo nekoliko godina predstavljan kao zalog za budućnost u odnosima srpskog i albanskog naroda, pokazuje kako se vlast, umesto za kulturnu razmenu, radije opredelila za stvaranje veštačkih kriza i podela u društvu. Duboko zabrinjava usmena naredba o zabrani održavanja festivala Kikinda Short koja je od strane gradonačelnika Nikole Lukača došla samo nekoliko sati pre početka ovog međunarodnog književnog festivala kratke priče", navodi se u saopštenju.

Srpski PEN centar pozvao je nadležne državne organe da preispitaju ove odluke i da od ovih opasnih presedana ne oblikuju novu društvenu praksu jer osim što izazivaju najdublju zabrinutost, ovakve odluke štete ugledu države.

Srpski PEN centar pozvao je javnost u Srbiji da stane u odbranu slobode okupljanja i organizovanja, slobode izražavanja i slobode kulturne razmene i javnog dijaloga jer kulturni i književni događaji ne mogu biti opasnost za jedno društvo.

Izvor: Beta