Snažan ciklon zahvatio Zapadni Balkan: U poplavama u BiH ima stradalih i nestalih, u Hrvatskoj visok vodostaj, Sloveniju zavejao sneg
Zapadni Balkan zahvatio je snažan ciklon. U region najdramatičnije je u BiH, gde je prema pisanju lokalnih medija pet osoba poginulo u Jablanici i okolini. Vanredno je u Hrvatskoj, Crnoj Gori, a u Sloveniji je prethodne noći padao sneg.
Na severu Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) u Bosni i Hercegovini, koji je odsečen zbog jakog nevremena, ima žrtava, izjavila je predsednica kantonalne Vlade Marija Buhač, ali nije mogla da govori o broju dok ne dobije zvanične podatke.
MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona je objavio da ima žrtava, kao i nestalih u poplavama, što je potvrdila i Marija Buhač, premijerka ovog kantona.
“Našu Županiju je noćas oko 3 sata pogodilo jako nevreme koje je prouzrokovalo jako veliku štetu. Severni deo je skroz odsečen i ugroženi su brojni životi. Prioritet nam je spasavanje života. Kontaktirali smo sve nivoe vlasti i zatražili pomoć, trenutno je upućen zahtev za helikopter za spasavanje deteta u Jablanici. Nadamo se najboljem ishodu uz što manji broj žrtava. Prema prvim informacijama imamo žrtava, ali ne mogu reći broj”, kazala je premijerka Marija Buhač.
Darko Juka, portparol vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, kazao je da je u potpunom prekidu putna i železnička komunikacija, a u delimičnom prekidu je telefonska komunikacija na području Jablanice i Konjica.
Precizirao je da je došlo do ozbiljnih odrona, klizišta i izlivanja reka, i da su na reci Dreženki neki mostovi odneseni, a da su putevi od Jablanice prema severu i gradu Prozor-Rama urušene.
Kanton je zatražio pomoć Oružanih snaga BiH, kao i brojnih dobrovoljaca.
"Ne krećite na put bez potrebe. Putna komunikacija nije u funkciji. Potrebno je da spasavamo živote", rekao je Adil Šuta iz kantonalne Civilne zaštite.
Kiseljak je potpuno pod vodom, nestalo je struje, a meštani su zarobljeni u svojim kućama. Kretanje vozila u nekim delovima Kiseljaka nije moguće, ali ni kretanje pešaka. Lokalne vlasti pozvali su stanovništvo da ne napuštaju svoje domove.
Građani preko društvenih mreža dele apokaliptične snimke i iz Tarčina, Fojnice i Konjica.
Zukan Helez, Ministar odbrane Bosne i Hercegovine potvrdio je da su vojnici i helikopteri upućeni u Jablanicu.
"Moramo hitno da evakuišemo jedno dete", rekao je on.
Opština Vareš proglasila je stanje prirodne nesreće zbog obilnih padavina i izlvanja reke Stavnje.
Prema rečima direktora Kantonalne uprave Civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona Dževada Aličića, Stavnja se izlila i na regionalni put R444, a neprohodna je i većina lokalnih puteva u Varešu zbog izlivanja potoka, prenosi Srna.
U Vareš-Majdanu obrušio se potporni zid i naslonio na jednu zgradu, pa stanari imaju problem da izađu iz svojih domova.
U naselju Dabrovine klizište je odnelo jednu štalu i pomoćni objekat. Pripadnici službe Civilne zaštite i Profesionalne vatrogasne jedinice nalaze se na terenu i pomažu građanima, prenose mediji u BiH. Kiša na području Vareša više ne pada, zbog čega se očekuje stabilizacija i vraćanje reka u korita.
U Crnoj Gori poplave
Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore izdao je za crveni meteoalarm zbog najavljenog jakog vetra i obilne kiše. Danas se u kontinentalnim i planinskim oblastima, kao i u centralnom delu i na primorju, očekuju udari vetra od preko 90 kilometara na sat.
U tim oblastima očekuje se i jaka kiša, od deset do 20 milimetara padavina za tri sata.
"Moguće su vremenske nepogode i grad", upozorili su iz ZHMS, dodajući da se u istočnim i severoistočnim predelima Crne Gore ujutru, a moguće i popodne, očekuje često umerena do jaka kiša ili pljuskovi sa grmljavinom.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova ranije su saopštili da će područje Crne Gore biti pod uticajem ciklonske aktivnosti i da su intenzivne padavine naročito moguće u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prvog dela dana.
Sneg u Sloveniji
Sloveniju su zahvatile vremenske neprilike, sa snažnom burom i obilnim padavinama na primorju, dok planinski delovi beleže sneg na visinama iznad 1.200 metara. Očekuje se nastavak padavina, a meteorolozi i saobraćajne službe upozoravaju na probleme.
Primorska oblast se bori sa snažnom burom koja stvara velike probleme, a meteorolog Blaž Šter je putem društvene mreže Iks izvestio o situaciji, navodeći da je "na mnogim mestima u Centralnim Alpama pada sneg".
Planinski delovi Slovenije su prekriveni jakim snežnim padavinama, sa 35 centimetara snega na Kredarici i 10 centimetara na Vršiču, što je posebno izazovno za saobraćaj.
Najavljena je temperatura od dva do 13 stepeni Celzijusa, a u noći između petka i subote očekuje se pojačani vetar u primorskoj oblasti sa brzinom preko 120 kilometara na sat, posebno u Vipavskoj dolini. Padavine će se nastaviti do petka ujutro, a najviše kiše se očekuje u zapadnoj, južnoj i centralnoj Sloveniji.
Nevreme u Hrvatskoj
Širom Hrvatske zabeležen je rast vodostaja reka zbog obilnih kiša koje danima padaju, a u pojedinim mestima su proglašene vanredne mere odbrane od poplava.
Rastu vodostaji Save, Kupe i Odre, a u Lici Otuče i Zrmanje i zbog toga su u nekim delovima Hrvatske na snazi mere odbrane od poplava, prenosi HRT.
U Karlovcu je Kupa jutros premašila 750 centimetara i proglašene su vanredne mere odbrane od poplava.
Zbog obilne kiše na snazi je crveni meteoalarm za pola Hrvatske.
Iz meteorološke službe su saopštili da je noćas palo dosta manje kiše nego prethodnih dana.
Izvor: Insajder