Slobodan univerzitet: Osuda sve intezivnijih pokušaja vlasti da se naruši autonomija visokoškolskih ustanova i zaustavi studentska borba
Akademska mreža Slobodan univerzitet iz Novog Sada osudila je večeras "sve intenzivnije" pokušaje vlasti da se "silom, pritiscima i zloupotrebom institucija" naruši autonomija visokoškolskih ustanova i zaustavi borba studenata za pravednije društvo, saopštila je ta mreža.

U saopštenju je ova mreža poručila da takve akcije "neće obeshrabriti akademsku zajednicu", kao što, kako su naveli, ni umanjenje plata nije oslabilo njihovu odlučnost da ostanu solidarni sa studentima i da nastave zajedničku borbu.
"Kao nove vrste pritiska vidimo anketiranje zaposlenih i studenata o onlajn nastavi, potom odluke da se pređe na onlajn nastavu, kao i nadzor prosvetne inspekcije nad fakultetima koji solidarno stoje uz studente", dodaje se.
Uz sve ovo, upozorio je Slobodan univerzitet, "izrazito zabrinjava" pokušaj pojedinih fakulteta da se povratak na nastavu obezbedi uz prisustvo policije, da se disciplinski kažnjavaju studenti.
Oni, kao najočitiji vid pritiska, vide zastrašivanje rektora i dekana pozivima na informativne razgovore.
"Ovakvi postupci predstavljaju grubo zastrašivanje, koje je u suprotnosti sa osnovnim principima akademskih i građanskih sloboda", istakao je Slobodni univerzitet.
Dodaje i da se onlajn nastava, "koju su pokušale" da uvedu uprave Univerziteta u Kragujevcu, Državnog univerziteta u Novom Pazaru, a onda i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, ne može uvesti legalnim putem.
Smatraju da uredba doneta za situaciju pandemije nije primenjiva danas.
U saopštenju se navodi da je pokrajinska prosvetna inspekcija pokrenula nadzor nad više fakulteta u Vojvodini, što vide "kao pokušaj da se zloupotrebom inspekcije ponudi pravni osnov za postupke protiv studenata u blokadama ili angažovanje policije".
Dodali su da se "rešenja pokrajinske prosvetne inspekcije završavaju nalogom fakultetima da organizuju nastavu i ispite na svim nivoima studija", te da "u protivnom, institucije mogu biti kažnjene iznosom do 2 miliona dinara a dekani kaznama do 50.000 dinara".
Upozorava se da rešenja inspekcije mogu voditi i zahtevu za razrešenjem dekana čime bi se "ušlo u slabo regulisan pravni prostor" i kako su ocenili, "još snažniji nasrtaj na autonomiju univerziteta".
"Posebno upozoravamo na odgovornost rektora Univerziteta u Novom Sadu, Dejana Madića, koji uporno izbegava da se suoči sa činjenicom da je izgubio podršku fakulteta i instituta u okviru našeg univerziteta, čime direktno ugrožava sve članove akademske zajednice i pokazuje da je nedostojan bilo kakve funkcije u okvirima univerziteta", istakao je Slobodan univerzitet.
Dodaje da Madićevo ponašanje ujedno slabi kapacitet akademske zajednice u Novom Sadu da pruži snažan institucionalni odgovor na sve pritiske.
Izvor: Beta