Poslanici okončali raspravu za danas, nastavak sednica u ponedeljak
U Skupštini je završen treći dan vanredne sednice. Na dnevnom redu je 46 tačaka.

Tokom jučerašnjeg zasedanja, završena je načelna objedinjena rasprava o svih 46 tačaka koje su na dnevnom redu.
Poslanici su, tokom dva dana objedinjene rasprave, najviše govorili o setu medijskih zakona, zakonu o Alimentacionom fondu i Zakonu o zaštiti vazduha
Podnet 41 amandman na predložen zakon o Alimentacionom fondu
Poslanici Skupštine Srbije počeli su danas razmatranje amandamana na Predlog zakona o ostvarivanju prava iz Alimentacionog fonda.
Na predloženi zakon podnet je 41 amandman.
Predloženi zakon predviđa osnivanje Alimentacionog fonda, što će osigurati da dete dobija izdržavanje od roditelja ili drugih osoba koja su za njega finansijski odgovorna.
Zakonsko rešenje uređuje osnivanje i način finansiranja Alimentacionog fonda, upravljanje njime, kao i prava deteta na privremeno izdržavanje iz Alimentacionog fonda i druga pitanja od značaja za ostvarivanja tog prava.
Izvor: FoNet
Poslanička pitanja: Boravište na javnoj površini, maturant u pritvoru, stambeni objekti za mlade
Poslanik grupe MI - Snaga iz naroda Borislav Antonijević upitao je danas Vladu Srbije po čijem je ovlašćenju predsednik Srbije Aleksandra Vučića "u sramnom pojavljivanju na skupu u Odesi" obećao da će Srbija obnoviti dva grada u Ukrajini ili jednu manju oblast i sa kojim budžetom.
Da li je moguće da "što non-stop iznosi laži pred građanima Srbije" to sada radi u Ukrajine i da li obnavljanje podrazumeva stambene objekte koji su srušeni pošto je Srbija prodala svoje granate i projektile u Ukrajinu, pitao je Antonijević na sednici parlamenta, u delu poslaničkih pitanja.
Antonijević je postavio i pitanje ministru finansija Siniši Malom "zašto država Srbija na svom zemljištu, kojeg ima, ne izgradi stambene objekte za mlade, gde bi cena kvadrata bila oslobođena polaćanja cene zemljišta, izgradnje infrastrukture i priključenja".
"Time cena kvarata ne bi bilo veća od 1.000 evra, pa bi mladi stvarno mogli da dođu do jeftinih kvadrata", smatra on.
Poslanica Zeleno-levog fronta Natalija Stojmenović zatražila je odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova na osnovu kog propisa je student Medicinskog fakulteta Miloš Pavlović dobio boravište na javnoj površini, odnosno u Pionirskom parku.
"Na osnovu kog zakona je moguće da osoba dobije odluku o boravištu van fizičkog objekta stanovanja", pitala je ona i naglasila da kao osoba koja je došla u Beograd da studira zna sve teškoće sa kojima se suočavaju studenti.
"Ovo bi možda mogla da bude nova stambena politika, jer za trećinu studenata koji dolaze u Beograd na studije nema mesta u domovima i moraju da iznajmljuju stanove", predočila je Stojmenović, koja je pitala MUP koliko ima osoba sa prijavljenim boravištem na javnim lokacijama.
Stojmenović je upitala i zašto je maturant iz Požege svoje matursko veče proveo u pritvoru u Užicu, a njegovi drugari ispred policijske stanice.
Neke štitite i delite im boravište, a nekome delite pritvor i oduzimate budućnost, istakla je ona.
Poslanica Stranke slobode i pravde Mila Popović ponovila je svoje pitanje ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću, postavljeno još 5. maja, kada će biti sklonjeno "ruglo ispred parlamenta, kriminalni rijaliti u režiji Aleksandra Vučića".
"Ugurali ste kriminalce, naoružane batinaše, razbojnike da biste maltretirali građane, novinare, opoziciju, napravili ste saobraćajni kolaps, do kada? Dok Vučić sam sebi ne ispuni zahteve, a policija to gleda i čuva ih 24 sata", rekla je Popović.
Ona je poslanike većine obavestila da se u Kneza Miloša 4 nalazi Dnevni boravak za decu i omladinu ometenu u razvoju, za koje je Pionirski park i mobilijar u njemu bio jedini siguran prostor za njih, "a više od tri meseca sada ne mogu da mu pristupe".
Popović je poručila poslanicima vladajuće stranke da su od Pionirskog parka napravili "svinjac i da su u njega doveli bitange" da niko ne sme da uđe.
Ko je podneo zahtev da se zauzme kolovoz i javna površina, ko je potpisao dozvolu, pitala je Popović.
Poslanik Srpske napredne strane Uglješa Mrdić zatražio je odgovor šta će biti sa propuštenim ispitnim rokovima za većinu studenata koji žele da uče.
"Vidimo šta se pregovara sa rektorom Vladanom Đokićem oko upisnih rokova, ali šta je sa ispitnim rokovima, šta je sa studentima koji su zbog šake onih koji blokiraju fakultete propustili januarski, aprilski i junski", rekao je Mrdić.
Poslanik grupa Pokret radnika Sloga - struka Đorđo Đorđić zatražio je odgovor ministra finansija Siniše Malog da mu objasni "kako radnik sa 15.000 dinara, koliko mu ostane kada od miminalne zarade isplati račune, preživi mesec dana".
Đorđić je rekao da je Mali tokom zasedanja nekoliko puta ponovio da je miminalna zarada 457 evra ili 53.000 dinara, kao i da će od od 1. januara iznositi 550 evra ili 64.000 dinara.
Kada platite sve račune, u mom gradu, a to je 37.500 dinara, ostane vam za život 15.000 dinara? Minimalna zarada jeste povećana, ali su i cene otišle u nebesa, konstatovao je on.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Dragan Jonić zatražio je odgovor na osnovu čega je vrhovnoj tužiteljki Zagorki Dolovac povećana plata na 603.000 dinara "za nerad", dok se univerzitetskim profesorima na osnovu neustavne uredbe ukidaju plate.
Jonić je ministarku građevinarstva Aleksandru Sofornijević pitao po kom osnovu investitor nastavlja gradnju u Bloku 4 i zašto ne šalje inspekciju da zabrani radove.
Izvor: FoNet
Grbović o Alimentacionom fondu: Nije smelo da se čeka na usvajanje zakona, 200.000 dece trpi zbog problema naplate
Poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Goran Petrović izjavio je danas da će Zakon o ostvarivanju prava iz Alimentacionog fonda pomoći roditeljima i njihovoj deci da se alimentacija redovno isplaćuje, što je dobro, ali nije dobro što to goruće pitanje vrlo osetljivog dela stanovništva vlast nije rešila na vreme.
Petrović je, tokom rasprave o amandmanima podnetim na predloženi zakon, rekao da oko 200.000 dece trpi zbog problema naplate alimentacije i ocenio da zato nije smelo da se čeka na usvajanje zakona.
Petrović je pozvao vlast da „bez odlaganja stavi na dnevni red izmene i dopune zakona o socijalnoj zaštiti, takozvani zakon roditelj-negovatelj, jer su posledice odlaganja rešavanja problema ovih roditelja nesagledive“.
„Donošenjem zakona će makar deo njihovih problema biti rešen“, istakao je on.
Izvor: FoNet
Mali odbacio Aleksićevu optužbu da ne plaća alimentaciju sopstvenoj deci
Ministar finansija Srbije Siniša Mali demantovao je danas na sednici Skupštine Srbije da ne plaća alimentaciju sopstvenoj deci, kako je izjavio poslanik Narodnog pokreta Srbije, Miroslav Aleksić.
Aleksić je, u raspravi o Izmenama i dopunama Zakona o alimentacionom fondu, rekao da aktuelna vlast ne sprovodi zakone koje donosi i "da Mali ne plaća deci alimentaciju od 500 evra".
"Doneti zakoni ostaju mrtvo slovo na papiru, na sopstvenom primeru morate pokazati kako se sprovode zakoni", rekao je Aleksić i optužio predstavnike vlasti da su licemeri jer ne poštuju zakone koje donose.
Reagujući na izavu Aleksića predsednica Skupštine Ana Brnabić je rekla da je to što je Aleksić izjavio o Malom "duboko bedno i nedostojno poslanika i Skupštine" i da kada se ispostavi da je "neka izjava laž opozicije, da ne sledi izvinjenje".
Milenko Jovanov (Aleksandar Vučić-Srbija ne sme da stane) je rekao da mu je "mučno da polemiše sa Aleksićem jer bi to ličilo na silazak u septičku jamu" i najavio da će Aleksiću biti skinut poslanički imunitet na Odboru za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja.
Ministar Mali je odbacio optužbu Aleksića da ne plaća alimentaciju svojoj deci sa objašnjenjem da nije ni imao tu obavezu.
"Godinama trpim laži i odgovoriću zbog moje dece. Potpuna je laž da ne plaćam, u sporazumu sa suprugom nisam ni imao tu obavezu", rekao je Mali i naveo da su "lagali i o plagiranju doktorata, o školarini dece i nekretninama".
On je rekao da je imao uspešnu karijeru i da može da plaća deci školarinu, a da ne želi da ulazi u "blato polemike" sa opozicijom i da ga "interesuje jedino isti san kao i predsednika (Aleksandar Vučić) da Srbija ide napred".
Rasprava je privedena kraju kada je Aleksić rekao da jedva čeka da mu administrativni odbor skine imunitet i naveo da do sada, sem jedne prekršajne prijave za 13 godina, nije imao ni jednu krivičnu prijavu, a da je dobio 50 presuda protiv medija zbog laži koje su izrečene o njemu.
Izvor: Beta
Rutinsko gaženje poslovnika i etičkog kodeksa: Kako su psovke, uvrede i klevete postali jezik narodnih poslanika
Svoj doprinos ovoj tradiciji srpskog parlamentarizma na poslednjoj sednici skupštine dala je i Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine. Ona je ušla u diskusiju sa poslanicom opozicionog Zeleno-levog fronta Jelenom Jerinić oko sudbine Marije Vasić, profesorke novosadske gimnazije Jovan Jovanović Zmaj koja je optužena za više dela protiv ustavnog poretka. Jerinić je u svom govoru podsetila na slučaj profesorke koja je duže od dva meseca provela u pritvoru, a koja se i sada nalazi u kućnom pritvoru, dodajući da njoj veruje više nego predstavnicima vlasti.
Na to je replicirala Brnabić, rekavši da ako još veruje, da treba da im objasni “ko je ispred Beogradskog univerziteta planirao vojni puč“. U tom trenutku, Brnabić je isključila mikrofon i opsovala poslanicu Jerinić. Ipak, dok je to činila, nalazila se u krupnom kadru u prenosu sednice skupštine, zbog čega je bilo jednostavno pročitati sa usana šta je predsednica skupštine poručila koleginici.
Dan nakon ove “razmene“ na gimnaziji Jovan Jovanović Zmaj pojavili su se uvredljivi grafiti na račun profesorke Vasić, a Pokret slobodnih građana je optužio Anu Brnabić da je “direktno inspirisala“ ove uvrede.
"Targetiranje je inspirisala direktno predsednica Narodne skupštine, Ana Brnabić, koja je na jučerašnjem zasedanju optužila Mariju Vasić da je planirala vojni puč a nakon toga su zabeležene i psovke koje je Brnabić uputila Mariji Vasić", ocenili su iz Pokreta slobodnih građana.

Nivo javne rasprave u Narodnoj skupštini je degradirao do te mere da su termini poput “fašiste“, “lopova“, “kriminalca“ ili “nasilnika“ postali deo svakodnevnog rečnika poslanika. Takav jezik je toliko normalizovan da često i ne bude sankcionisan onako kako to predviđaju propisi.
Sancije zavređuju one “kreativnije uvrede“ ali ni to nije zagarantovano. U oktobru prošle godine, poslanici opozicije su u više navrata tvrdili da je poslanik SNS-a Nebojša Bakarec predsednika stranke SRCE Zdravka Ponoša oslovio sa “đubre ustaško“, dobacujući mu sa mesta, ali se to nije našlo u skupštinskom transkriptu.
Inicijativa Otvoreni parlament, koji je pokrenula organizacije CRTA, tada je u saopštenju upozorila na “proces čišćenja i poliranja skupštinskih steno beleški“, tvrdeći da se Bakarecova uvreda, “iako jasno razumljiva u prenosu sednice, nije našla u originalnom izdanju transkripta“. Kako su dodali, na mestu na kojem bi trebalo da stoji uvreda, samo stoji “poslanici dobacuju“.
Sednice uz pripadnike obezbeđenja
Ipak, koliko god uvrede bile normalizovane, u poslednje vreme one nisu najveća prepreka smislenom funkcionisanju Narodne skupštine. Tokom aktuelnog saziva, dve sednice su prekinute zbog toga što je dolazilo do opšte tuče među poslanicima. U novembru prošle godine, neposredno nakon pada nadstrešnice zakazana je sednica skupštine sa 68 tačaka dnevnog reda, među kojima je i usvajanje najvažnijeg zakona, Zakona o budžetu za 2025. godinu. Međutim, nakon što je većina odbila da se na dnevnom redu nađe predlog opozicije da se glasa o poverenju vladi, situacija je eskalirala u otvoreni fizički obračun. Na kraju je rasprava zaključena tako što je predsednica skupštine, okružena obezbeđenjem, iščitavala tačke dnevnog reda.
U martu ove godine, atmosfera je bila još uzavrelija, jer su pored fizičkog obračuna korišćeni suzavac i biber sprejevi. I ovoga puta je reagovalo obezbeđenje, i sprečilo dalju eskalaciju.
Ovakvo ponašanje, iako je postalo sinonim za rad parlamenta, oštro se kosi sa propisima koji uređuju ponašanje poslanika.
Tako se u poslovniku Narodne skupštine navodi da poslanik može da govori samo o tački dnevnog reda o kojoj se vodi pretres.
“Niko ne može da prekida govornika niti da ga opominje, osim predsednika Narodne skupštine, u slučajevima predviđenim ovim poslovnikom. Za vreme govora narodnih poslanika ili drugih učesnika u pretresu, nije dozvoljeno dobacivanje, odnosno ometanje govornika na drugi način, kao i svaki drugi postupak koji ugrožava slobodu govora“, navodi se u Poslovniku.
Dodaje se da je govornik na sednici dužan da poštuje dostojanstvo Narodne skupštine, te da nije dozvoljeno neposredno obraćanje jednog poslanika drugom, kao ni korišćenje uvredljivih izraza i iznošenje činjenica i ocena koje se odnose na privatni život drugih lica.
Ovu sferu uređuje i Kodeks ponašanja narodnih poslanika koji ističe da su poslanici dužni da savesno obavljaju poslaničku funkciju, da uvažavaju druge poslanike, da govorom ne podstiču mržnju i nasilje, kao i da ne koriste izraze, reči i gestikulacije koje vređaju ili omalovažavaju ljudsko dostojanstvo i narušavaju dostojanstvo Narodne skupštine.
Novinar: Vuk Jeremić