Sindikati Sloga: Radnicima je potrebna zaštita i sigurnost, a ne opravdavanje opasnih uslova rada

Predsednik sindikata "Sloga" Željko Veselinović izjavio je danas da je radnicima potrebna zaštita i sigurnost, a ne opravdanje opasnih uslova rada, reagujući na incident u fabrici "Sloboda" u Čačku, gde je zbog eksplozije povređen radnik.

Fabrika "Sloboda" u Čačku. Foto: Printscreen/Tanjug Video

On je u saopštenju naveo da umesto empatije i odgovornosti, sve češće mogu da se čuju izjave da su opasni uslovi rada očekivani.

Prema rečima Veselinovića, takve izjave ne samo da povređuju ljudsko dostojanstvo, već dodatno izazivaju nespokojstvo i strah kod radnika i javnosti.

Dodao je da je bezbednost radnika u Srbiji odavno ozbiljan problem, kao i da česti incidenti, pogibije radnika, požari, stradanja rudara i građevinskih radnika jasno pokazuju da postoje ozbiljni propusti u zaštiti na radu.

Veselinović je upitao kako se može govoriti "o ispoštovanim procedurama bezbednosti kada su incidenti u ovim industrijama učestali".

Upitao je i koliko se zaista primenjuje u praksi novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, koji je usklađen sa evropskim standardima, i da li zaista pomaže radnicima ili ostaje sklon tumačenjima, što, kako je naveo, dodatno komplikuje situaciju.

"Ko je odgovarao za dugogodišnje tragedije poput one u Lučanima ili tragedije u rudniku 'Soko' kod Sokobanje, kada je 2022. godine poginulo osam rudara, a 18 povređeno", upitao je Veselinović.

Naveo je da je neophodno preduzeti konkretne mere, uključujući strožu kontrolu primene zakona, redovne obuke radnika o sigurnosti i češće inspekcije.

"Jedino tako možemo osigurati da radnici u namenskoj industriji, građevini, a posebno u rudarstvu rade u sigurnim uslovima, dok njihove porodice mogu biti sigurne da će im se voljeni nakon teškog rada vratiti kući. Jednostavno, prevršilo je svaku meru", ocenio je Veselinović.

Podsetimo, u fabrici Sloboda u Čačku u petak ujutru došlo je do eksplozije,  a kako je fabrika saopštila dve osobe su tada povređene. Kako se navodi, došlo je do tehnološke eksplozije na liniji laboracije artiljerijskih košuljica.

Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je da je potrebno da se sačeka da policija i vojna policija da izvrše uviđaj, kako bi se utvrdio uzrok nesreće.

“Nažalost, ta proizvodnja je skopčana sa visokim rizikom. Prosto se radi sa opasnim materijalima, vrlo zapaljivim, eksplozivnim. Prosto nije to rad u poslastičarnici ili u nekoj drugačijoj privredi, već proizvodnji koja je direktno vezana za substance koje su vrlo, vrlo, vrlo opasne i zahtevaju posebnu pažnju”, izjavio je Vučević u jutarnjem program televizije Pink.


Dan kasniije, bolnica u Čačaku saopštila je da će pacijent povređen u fabrici Sloboda, koji je stabilnih vitalnih parametara i bez pogoršanja opšteg stanja, biti transportovan na Vojnomedicinsku akademiju (VMA) u Beogradu.

Osnovno javno tužilaštvo u Čačku navelo je u odgovoru Insajderu da "preduzima mere i radnje radi utvrđivanja okolnosti i razloga pod kojima se kritično događaj desio", a o događaju obavešten je i Inspektor rada koji će "preduzeti mere iz svoje nadležnosti".

Poslednja eksplozija u "Slobodi" dogodila se pre tri godine u junu i tada nije bilo povređenih radnika.

Česte nesreće u namenskoj industriji

Vesti o nesrećama u fabrikama namenske industrije više i ne iznenađuju. Tokom godina povređeno je i poginulo mnogo radnika, uzroke često nikada i ne saznamo, a sudski epilozi takvih nesreća, čini su da su izuzetak, a ne pravilo.

Takođe, malo ko je snosio odgovornost. Samo neki od primera su eksplozije u fabrici “Edepro” u Leštanima, kruševačkom “Trajal”, “Krušiku” u Valjevu. 

Sudski epilog čekaju skoro pet godina i porodice poginulih radnika u fabrici “Namenska” u Lučanima. Eksplozija u Tehničko-remontnom zavodu u Kragujevcu 2017. kada su poginula dva oficira i dva radnika Vojske Srbije, jedan je od retkih slučajeva koji je dobio epilog. Dvoje od šest optuženih, osuđeni su na po godinu dana zatvora.

Izvor: Beta, Insajder