Šapić: Situacija se stabilizuje, gradske službe imale više od 250 intervencija

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je u utorak da su gradske komunalne službe imale više od 250 intervencija od početka nevremena u ponedeljak uveče, da je bilo angažovano 1.500 radnika, kao i da su sve gradske službe uvek spremne da reaguju.

Posledice nevremena u Beogradu, foto: Tanjug/Tanjug video

Šapić je za Tanjug rekao da se situacija sada malo stabilizovala i da, srećom, nije bilo tragičnih slučajeva. 

Naglasio je da je palo 55 litara kiše po metru kvadratnom što je količina padavine koje padnu za mesec dana i da je 15 autobuskih linija bilo obustavljeno. 

"Ljudi moraju da budu svesni novih okolnosti i da superčelijske oluje postaju realnost. Imali smo i sreće u odnosu na region i ostatak Evrope, kako je prošla Švajcarska, Zagreb je opustošen", naveo je Šapić. 

Posledice nevremena u Beogradu, foto: Tanjug/Sava Radovanović


On je naveo da će sve gradske službe uvek biti spremne, a da je na terenu 118 cisterni i transportnih vozila i 22 čistilice. 

"Mi ćemo vrlo brzo grad vratiti u normalu", rekao je on i naveo da očekuje da će se vremenske prilike smiriti do večeras, a da će sve gradske službe biće i dalje u pripravnosti, ali i da građani treba da se pridržavaju uputstava.

Čaušić: Imali smo više od 60 intervencija, najvažnije da nema žrtava

Načelnik sektora za vanredne situacije MUP-a Luka Čaušić izjavio je da su pripadnici tog sektora tokom noći i jutra imali više od 60 intervencija u koje je bilo uključeno 170 vatrogasaca-spasilaca sa 65 vozila sa svom pripadajućom opremom.

Posledice nevremena u Beogradu, foto: Tanjug/Sava Radovanović

Čaušić je za Tanjug rekao da je najvažnije da nema ljudskih žrtava kao i da je osnovni zadatak Sektora za vanredne situacije pre svega, zaštita ljudskih života.  

"U Beočinu smo imali evakuaciju lica iz automobila na koje je palo drvo. Ono je nepovređeno. I u svim ostalim slučajevima mi ćemo da pomognemo našim građanima, ali nam je zaštita ljudskih života glavni zadatak", rekao je  Čaušić za Tanjug.

On je naveo da su pripadnici Sektora primili na desetine poziva gde su izašli na teren, naročito u Beogradu.

Polsledice nevremena u Beogradu, foto: Tanjug/Sava Radovanović


"Tamo gde je bilo potrebe za našim intervencijama mi smo intervenisali, a za neke stvari za koje nije uočeno da je urgentna potreba našeg angažovanja, to ćemo kada se malo smiri situacija, kada prestane kiša. Ižaći ćemo da pomognemo našim građanima", rekao je Čaušić.

Što se tiče Beograda, Čaušić je rekao da je on bio jedan od najpogođenijih delova zemlje pored Južnobačkog, Južnobanatskog, Mačvanskog upravnog okruga, Borskog, Podunavskog i da je u prestonici pala zaista velika količina kiše, a problem je što kišna kanalizacija ne može da primi toliku količinu vode.  

"Mi smo izlazili svuda gde smo bili pozvani i naše intervencije su se svodile na uklanjanje limova. Imali smo tri takve intervencije, 24 uklanjanje stabala, a na 12 intervencija smo gasili požare izazvane gromom", naveo je Čaušić.  

Posledice nevremena u Beogradu, foto: Tanjug/Tanjug video


On je istakao da je najvažnije da nema ljudskih žrtava.  

"U Skoplju 2016. je stradalo 21 lice upravo u tako velikim, urbanim poplavama. Dakle, naš zadatak je pre svega da zaštitimo ljudske živote, a onda ćemo da prema prioritetima da izlazimo i da pomažemo našim građanima kada je u pitanju crpljenje vode iz njihovih objekata", rekao je  Čaušić.

Zelenilo Beograd: Veliki broj intervencija zbog sinoćnog nevremena

Javno komunalno preduzeće "Zelenilo-Beograd" saopštilo je danas da zbog sinoćnog nevremena praćenog jakim vetrom, kišom i gradom ekipe preduzeća imaju veliki broj intervencija na saniranju prelomljenih stabala i grana, kao i da je najviše intervencija zabeleženo na teritoriji opština Zvezdara, Palilula, Zemun i Novi Beograd.

U toku noći, Operativni tim za hitne intervencije našeg Preduzeća, intervenisao je na više od 50 lokacija u gradu, na sanaciji prelomljenih grana ili stabala, ali i pri pomoći sugrađanima, kojima je jak vetar ugrozio stambene objekte ili koji usled jake kiše, nisu mogli da pokrenu svoj automobil. 

Posledice nevremena u Beogradu, foto: Tanjug/Tanjug video


Ekipe "Zelenila" su na terenu, uz upotrebu neophodne mehanizacije, bez prestanka već više od 15 sati i rad će biti nastavljen dok god za tim bude bilo potrebe, tačnije, dok se ne izvrši sanacija svakog stabla ili prelomljene grane.

Na nekoliko lokacija zabeležena je šteta na parkiranim automobilima, kao i pad stabla preko saobraćajnice pa su ekipe "Zelenila" u najkraćem roku izašle na teren i omogućile ponovno neometano odvijanje saobraćaja.

Iako radnici "Zelenila" svakoga dana, tokom cele godine, obilaze sva stabla na javnim zelenim površinama i primenjuju sve redovne mere nege, sada, usled jakog vetra i kiše koja je padala, došlo do preloma grana ili stabla i ovakve situacije, nažalost, nije moguće predvideti. 

Posledice nevremena u Beogradu, foto: Tanjug/Sava Radovanović


Kako se navodi sugrađani mogu da prijave slučajeve oborenih, prelomljenih ili oštećenih stabala koja mogu da ugroze bezbednost i nanesu materijalnu štetu Servisnom centru grada Beograda na broj 11011, na mejl info@zelenilo.rs, kao i na broj telefona Operativnog tima za hitne intervencije JKP "Zelenilo - Beograd" 011/2650-683.

Izvor: Tanjug