RERI: Sagorevanje fosilnih goriva - najveći pojedinačni doprinos prevremenoj smrtnosti povezanoj sa zagađenjem

Sagorevanje fosilnih goriva vodeći je izvor PM2.5 čestica i najveći pojedinačni doprinos prevremenoj smrtnosti povezanoj sa zagađenjem vazduha u Republici Srbiji – pokazala je Analiza Godišnjeg izveštaja o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji za 2022. godinu koju je sproveo Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).

Foto: Srđan Ilić

"Ugalj je odgovoran za 26 odsto  svih prevremenih smrti izazvanih česticama PM2.5. Kada se posmatraju pojedinačni uzroci smrtnosti od zagađenog vazduha po dijagnozama, odnosno grupama bolesti, na prvom mestu se radi o hroničnoj opstruktivnoj plućnoj bolesti, zatim o dijabetesu, ishemijskoj bolesti srca, raku pluća, moždanom udaru, infekcijama donjih puteva za disanje i smrtima kod novorođenčadi“, navodi se u analizi.

Dodaje se da je monitoring koncentracije PM čestica u realnom vremenu postojao u 12 od 29 gradova, te da, kako navode, približno 80 opština ni na koji način nije bilo obuhvaćeno monitoringom kvaliteta vazduha.

"To znači da približno 1.500.000 stanovnika ni na koji način nisu bili obavešteni o kvalitetu vazduha u sredinama u kojima žive“, piše u analizi. 

Kada je reč o pojedinačnim gradovima, Analiza je pokazala da je u Boru, u aprilu prošle godine, "došlo do znatnog povećanja koncentracije arsena i teških metala, posebno kadmijuma“. Navode da je do toga došlo nakon što su, kako piše, novi pogoni topionice bakra i fabrike sumporne kiseline Srbija Ziđin koper Ogranak TIR počeli sa probnim radom.

"U Smederevu, u 2022. godini broj prekoračenja dozvoljenih graničnih vrednosti emisije za PM10 je bio 89 dana od 35 dana godišnje koliko je propisano zakonom“, navodi se u analizi.

Dodaje se da je krajem februara 2023. godine, u Valjevu zabeležen maksimalan broj dana sa prekoračenjima srednjih dnevnih graničnih vrednosti PM10 čestica dostigavši ukupno 35 dana prekoračenja, što je maksimalan dozvoljen broj.

Prekoračenje je zabeleženo i u Popovcu. 

Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), Beogradska otvorena škola (BOŠ) i Društvo mladih istraživača iz Bora (DMI) navode da je glavna preporuka, da Srbija treba "hitno da donese novi Zakon o zaštiti vazduha, koji integriše najbolje prakse iz direktiva EU i preporuke iz Globalnog vodiča za kvalitet vazduha Svetske zdravstvene organizacije“.

Izvor: Insajder