Radnici niških firmi ponovo protestovali, ne pristaju ne sporazum i isplatu pomoći
Radnici propalih društvenih okupili su se danas ispred Gradske kuće u Nišu u znak protesta što je jutros krenulo potpisivanje sporazuma sa gradom koji predviđa isplatu pomoći bivšim zaposlenima u društvenim i državnim firma u četiri jednake godišnje rate.
Okupljeni radnici istakli su da ne pristaju ni na kakav sporazum jer on predviđa samo isplatu neto plata, a ne i kamata i sudskih troškova.
Predsednik udruženja radnika "Pobeda" Radosav Spaić je istakao da su njihovi zahtevi jasni, isplata celog duga odjednom po rešenjima Privrednog i Osnovnog suda.
"Ovim sporazumom oni samo hoće da nas podele, ali im to neće uspeti. Mi ćemo i dalje protestovati i pokrenućemo skupljanje 5.000 potpisa kojim ćemo zatražiti organizovanje vanrednih izbora", izjavio je Spaić.
Na predlog okupljenih radnika, Spaić je kazao da će radikalizovati protest i blokirati neku od gradskih saobraćajnica.
On je rekao da su se predstavnici radnika minulog petka sastali u Ministarstvu privrede sa ministarkom Adrijanom Mesarović i gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem, ali da na tom sastanku ništa nije dogovoreno.
"Oni traže da mi obustavimo proteste, a ja sam im rekao da ćemo prestati da protestujemo onog časa kada 7.000 radnika dobije ono što im po zakonu pripada, platu, kamatu i sudske troškove", istakao je Spaić.
On je kazao da je više puta proteklih meseci tražio sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ali da je od predstavnika Grada Niša uvek dobijao negativan odgovor.
"Aleksandar Vučić je u hali 'Čair' pred 8.000 ljudi rekao da će problem zaostalih plata biti rešen za mesec dana i time je dobio još jedno odborničko mesto da ostanu na vlasti u Nišu", izjavio je Spaić.
Okupljeni radnici zatražili su od svojih predstavnika da insistiraju na sastanku sa Vučićem, rekavši da samo on može da im reši problem, "jer se za sve pita u našoj zemlji".
U prostorijama Grada Niša na Trgu kralja Milana počelo je jutros potpisivanje sporazuma o isplati pomoći iz budžeta grada.
Oni koji budu potpisali sporazum dobiće novčanu pomoć grada na ime neisplaćenih plata u četiri jednake godišnje rate.
Za isplatu prve rate u budžetu grada izdvojeno je 530.000 miliona dinara, a radnici bi trebalo da dobiju ukupno 2,1 milijardu.
Prema odluci Skupštine grada Niša, sporazum o isplati pomoći mogu da potpišu radnici koji se nalaze na spiskovima koji su urađeni na osnovu podataka Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, a njih je 6.243 iz 59 državnih i društvenih preduzeća.
Prema rečima gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića, spiskovi će biti revidirani u narednim nedeljama i dopunjeni imenima radnika iz još petnaestak firmi, a na osnovu podataka Osnovnog i Privrednog suda.
Uprkos podeljenim mišljenjima o tome da li sporazum treba potpisati ili ne, veliki broj radnika došao je da potpiše sporazum, uz obrazloženje da je bolje da uzmu bilo kakav novac nego da ostanu bez ičega.
Veliki broj građana Niša, međutim, otišao je nezadovoljan iz gradskih prostorija jer se njihova imena ne nalaze na spisku koji je Grad Niš objavio ili su naslednici, a Program isplate pomoći koji je Skupština grada Niša usvojila ne predviđa isplatu za njih.
Izvor: Beta